Dama na tronie czyli nocnikowy trening
Dziś zajmiemy się nowym stylem trenowania dla malucha. Nie będzie to trening siłowy a raczej motywacyjny. Nie są nam potrzebne hantle, sala do ćwiczeń czy rowerek a proste urządzenie zwane nocnikiem. W czerwcu obchodzimy Światowy Miesiąc Trenowania Nocnikowego ( The Potty Training Month). Z tej okazji praktyczna lekcja treningowa i przy okazji kilka najnowszych modeli niezbędnego sprzętu. Zatem do dzieła moje panie- pora wziąć sprawy w swoje ręce! To proste jak A, B, C…
A- Akceptacja gotowości dziecka- czy na pewno Twój maluch jest gotowy? Nie zmuszaj go do niczego na siłę.
B- Zakup nocnik- masz do wyboru proste modele, z melodyjkami, święcące w wszystkie te udogodnienia aby pomóc Ci w procesie edukacji
C- Wykreuj rutynę nocnikową- regularne odstępy czasowe, pory dnia
D- Przestań używać pieluch- sika w domu? Trudno, nikt jeszcze niczego się nie nauczył bez poniesienia strat
E- Tłumacz cierpliwie dziecku cały proces- w końcu zapamięta J
F- Podsycaj poczucie niezależności- „popatrz jaką dużą jesteś dziewczynką!”
G- Kup kilka specjalnych majteczek do treningu- w końcu Ty też nie uprawiasz joggingu w sukniach wieczorowych
H- Nie przejmuj sę małymy porażkami i wypadkami przy pracy- mogą się przydarzyć każdemu
I- Przedstaw dziecku nocną rutynę nocnikową- postaw toaletę przy łóżeczku na „w razie czego”
J- Ciesz się efektami swojej pracy!
A.
Jak ocenić kiedy dziecko jest gotowe?
hellobabydirect.co.uk |
Zazwyczaj jest to okres pomiędzy 18stym miesiącem a 4tym rokiem życia. Jednak pamiętaj, twoja córcia to człowiek i ajk kazdy, ma swoją osobowość, przyzwyczajenia i czas adopcji nowych zachowań. Nie zmuszaj jej do niczego! Gotowy bobas zazwyczaj sam chce nauczyć się tej nowej czynności, naśladując twoje zachowania, wchodząc do łazienki, ściągając majtki itp. Wtedy „carpe diem”! Kup nocnik i zacznij nauczanie tej neizwykle potrzebnej czynności życiowej jaką jest kontrolowane wydalanie. W tym okresie musi już umieć spełniać podstawowe polecenia, umieć powstrzymywać się na co najmniej kilka godzin. Nie negować wszystkiego wokół ( to przychodzi zazwyczaj około 3 roku życiaJ). Musi już dobrze siedzieć i chodzić, stolce powinny być uformowane a dieta ustabilizowana.
B. Mój pierwszy nocnik
toysrus.co.uk |
Świętujcie razem! Pójdźcie do sklepu, wybierzcie model, który podoba się malej damie. Jeśli np. lubi kaczuszki, zainwestuj w kwaczący produkt, jeśli księżniczki- na pewno znajdziesz jakiś model z Kopciuszkiem. Możecie także kupić zwykły nocnik i śliczne naklejki (najlepiej wodoodporne), którymi ozdobicie urządzenie. Jeśli postanowiłaś dziecku skrócić drogę do dorosłej toalety, zakup nakładkę na toaletę i mały schodek. Polecam szczególnie nakładki, które są miękkie i tworzą komfortowe i bezpieczne toaletowe siedzisko.
C.
FISHER PRICE, z pozytywką |
Zastanów się najpierw gdzie dziecko lubi przebywać. Tam właśnie postaw nocnik. Nie zmuszaj córeczki na siłę do przebywania w toalecie, jeśli ma ochotę być w pokoju zabaw czy w salonie. W lecie dobrym rozwiązaniem jest ogród. Przynoś nocniczek wtedy, kiedy wiesz że dziecko wydala. Zazwyczaj są to pory po posiłkach, przed i po kąpieli, przed snem. Jednak nie zmuszaj małej damy do seidzenia na tronie. Jeśli widzisz, ze się boi, po prostu schowaj nocnik na jakiś czas i spróbuj za np. kilka tygodni czy miesiąc. Nocnik zawsze trzymaj w miejscu łatwo dostępnym dla dziecka, które w późniejszym okresie nauczy się samo go przynosić.
D.
Imitacja toalety- thebabystoreltd.co.uk |
Pozbądź się pieluchy, przynajmniej na jakiś czas w ciągu dnia. Wytłumacz pocieszce, że tak „te sprawy” załatwiają rodzice i starsze rodzeństwo. Nie nosimy pieluch a mimo to nie mamy mokrych majteczek. Pozwól dziecku zrozumieć tą zagadkę i nauczyć się panować nad wydalaniem. Maluch podczas treningu nie powinien nosić pieluch przez kilka godzin. Zakładaj je jedynie na kilkugodzinne spacery i na noc. Zasikana podłoga, dywan, sofa? Mówi się „trudno”! Pamiętaj nie od razu Rzym zbudowano, dziecko potrzebuje czasu i swoich małych porażek, żeby wreszcie zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Straciłaś cierpliwość? To teraz zastanów ile czasu Tobie zajmuje nauczenie się nowej czynności.
E.
Wytłumacz małej damie cały proces wydalania na jej żądanie. Jak zrobi kupkę w pieluszkę, wrzuć ją do nocniczka i pokaż, że tam właśnie powinna się znaleźć. Opowiedz jej o ruszających się jelitkach, które chcą wypluć kupkę do nocniczka, o woreczku wypełnionym siusiu, który trzeba opróżnić co jakiś czas. Po załatwionej sprawie, pójdzcie razem do toalety i spuście razem zawartość. Większośc dzieci chce to robić sama. Następnie umyjcie razem ręce.
F.
Nakładka /kiddyloo |
Wzmacniaj w dziecku poczucie niezależności. Namawiaj do używania nocnika za każdym razem jak czuje, że potrzebuje. Chwal, mów jak dużą jest dziewczynka i jak jesteś z niej dumna. Pozwól jej czasami biegać bez ubranka od pasa w dół i bez pieluszki. Oczywiście stawiając nocniczek w zasięgu ręki i przypominaj dziecku o nim.
G.
Niektórzy rodzice używają specjalnych, treningowych majteczek, które robią się mokre, w przeciwieństwie do jednorazowych pieluch. Część dzieci woli tradycyjną bieliznę.
H.
Wypadki przy pracy się zdarzają. Jeśli tak się stanie a wiele razy tego doświadczycie, nie denerwuj się. Cierpliwie usuwaj szkody, nie krzycz, nie zawstydzaj. Małe ciałko wciąż jest niedojrzałe, nie umie do końca kontrolować takiej czynności jak wydalanie. Staraj się bardziej zapanować nad sytuacją poprzez podstawianie nocniczka częściej i po każdym posiłku czy butelce/kubku picia. Najważneijsze to nie zniechęcić dziecka i nie wpedzić w kompleksy.
I.
MAMAS& PAPAS |
Nocny trening to już wyższa szkoła jazdy. Podejmij próby dopiero wtedy, kidy macie ustalibilizowany zwyczaj dzienny. Postaw nocnik przy łóżku i zachęcaj do używania. Część dzieci długo jeszcze będzie potrzebowała pieluchy w nocy, mimo że dzienna rutyna jest ustabilizowana. Wynika to z niedojrzałości pęcherza i umiejętności panowania nad nim w czasie snu.
J.
CHEEKY RASCALS nocniczek przenośny |
Ciesz się z Waszych osiągnięć! Celebrujcie pierwsze, świadome nocnikowe przygody. Nagradzaj dziecko i ciesz się widokiem małej damy na tronie. Jeśli córeczka już wie co to nocnik i do czego służy, osiągnełyście sukces. Pogratuluj sobie i jej nowego etapu w życiu. Jeśli wciąż nie udaje Ci się przyzwycaić jej do korzystania z nocniczka za każdym razem, macie jeszcze trochę pracy przed sobą. Pamiętaj- najważniejsza jest konsekwencja. Nie załamuj się i bawcie się dobrze nową rutyną.
POTTY BENCH boonuk.co.uk |
TIPPITOES |
FISHER PRICE |
NAKŁADKA NA TOALETĘ THE POTTY PATTY |
FISHER PRICE Z MELODIAMI |