ANTs to automatyczne, negatywne myśli (Automatic Negative Thoughts). Pojawiające się w głowie, gdy doświadczasz silnych emocji, związanych z napotkanymi trudności lub też pod wpływem negatywnych emocji skierowanych do innych osób. Te negatywne myśli, okazjonalnie pojawiają się pomimo Twojej woli i nie stanowią potężnego zagrożenia, lecz tylko wtedy, gdy jesteś ich świadoma i nie podejmujesz czynności, które prowadzić mogą do wyrządzenia krzywdy wobec innych poprzez słowa bądź czyny.

W większości sytuacji, zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę, nie możesz uderzyć drugiej osoby w twarz, zwinąć się w kłębek i zalać łzami rozpaczy, bądź też zapaść się pod ziemię podczas ważnego spotkania. To fakt! ANTs jednakże mają predyspozycje i często wpływają na Twoje zachowanie w sensie metamorficznym. Metamorficznie możesz zapaść się pod ziemię poprzez wyłączenie z rozmowy oraz widoczne zmiany w zachowaniu, w tonie głosu i obniżonym poziomie zaangażowania podczas tego samego spotkania.  
Wyzywanie ANTs jest pierwszym, lecz bardzo istotnym krokiem, który pomoże Ci racjonalnym wyborze takiego zachowania, jakim chcesz się charakteryzować w danym momencie. Tym samym nie zezwalaniu, by automatyczne, negatywne myśli prowadziły Cię do zachowaniu, którego możesz następnie żałować. Wybór należy do Ciebie. Gdy czujesz przypływ złości, negatywnie myśląc o innej sobie, możesz bądź to brnąć w podróż z negatywnymi i przepełnionymi złością myślami, lub też poszukać bardziej produktywnych sposobów rozwiązania danej sytuacji czy też wyzwania.
Bądź wyczulona na ANTs, gdy tylko dostrzeżesz, że pojawiają się one: Wyzwij je! Niech pierwszym krokiem będzie zdanie sobie sprawy, że w danej chwili ich doświadczasz. Nazywanie ich po imieniu, pomoże Ci w nabraniu lepszej kontroli nad własnymi emocjami oraz w efektywniejszym ich rozpoznawaniu.

Strategia na ANTs:

Czy ten ANT jest pomocny?
Czy jest on prawdziwy? Realistyczny?
Czy chcę doświadczać takich emocji przez następne minuty? Godziny?
Jakie negatywne konsekwencje może przynieść brnięcie w takim sposobie myślenia dla mnie, innych, rodziny – dzieci?
Jakie korzyści płyną z poszukania produktywnych rozwiązań z danej sytuacji?     
  
Tekst: Krystyna Litwa