O zdrowym odżywianiu się nieco inaczej
Pewnie, że możesz
„Mam nadwagę i ostatnio by ukryć figurę, która od ponad roku zaokrągla się coraz bardziej, kupuje nowe ubrania, zmieniam styl a co za tym idzie wydaje bardzo dużo pieniędzy, co drastycznie uszczupla nasz domowy budżet. Wiem jednak, że to wcale nie sprawia, że chudnę, ale przynajmniej przez chwilę czuję się lepiej.
(…) Podczas np. obiadu zupełnie nie mogę poprzestać na jednej porcji, szczególnie kiedy mi bardzo smakuje albo kiedy jestem z przyjaciółmi w restauracji, a kelner wymienia różne rodzaje smakowitych deserów, wtedy to wyobrażam sobie ich smak i już po mnie. Nie mogę sobie odmówić, mówię sobie wtedy, że to ten jedyny, ostatni raz. To by nie było takie złe, gdyby nie fakt, że po takim obiedzie pomimo, że nie jestem głodna po powrocie do domu nie dojadała. Wtedy to zawsze natykam się na jakiś mój ulubiony słodycz. Zupełnie nie mam nad tym kontroli. Co ze mną nie tak, że nie mogę się opanować i schudnąć, moje koleżanki nie mają tego problemu?
Zdesperowana Czytelniczka
Każdy z nas wie, że odpowiednia dieta to ważny element by być zdrowym. Jednak często tak bywa, że mimo, iż wiemy jakie są konsekwencje „niezdrowego” trybu życia wielu z nas lekceważy swoje zdrowie dopóki nie stanie oko w oko z chorobą lub słabością podeszłego wieku. Zastanawiające jest to, że tak jak autorka listu pomimo nadwagi, wielu z nas nadal się objada, czy też niezdrowo odżywia i to zdając sobie sprawę ze szkodliwości takiego postępowania. Są jednak wśród nas i tacy, którzy odżywiają się prawidłowo.
A wszyscy chcemy być zdrowi, bo tylko wtedy możemy zrealizować inne ważne dla nas cele.
Co sprawia, że jedni ludzie jedzą zbyt dużo, a inni odżywiają się właściwie?
Psychologowie zgodnie twierdzą, że mitem jest, że jedni z nas przychodzą na świat już przygotowani do właściwego radzenia sobie ze zdrowymi konsekwencjami jedzenia. Te umiejętności nabywamy poprzez doświadczenie. To co nas od siebie odróżnia to specyficzne sposoby myślenia, mogące zmienić nawyki żywieniowe z niewłaściwych na właściwe.
Często dzieje się tak, że zdajemy sobie sprawę ze skutków naszych zachowań. Wiemy np., że po zjedzeniu dużego kawałka tortu będziemy czuć się źle, niezadowoleni z siebie lub objedzeni, ale pomimo to, reagujemy na przyjemność danej chwili. Wszystkie przeżycia, usprawiedliwienia i zachowania wówczas podporządkowujemy realizacji aktualnych przyjemności. Dzieje się tak, ponieważ obraz nas samych chorych, otyłych w przyszłości, na ten moment jest mało prawdopodobny. Taki sposób myślenia charakteryzuje tych z nas, którzy utożsamiają przyszłe zdrowie i dobre samopoczucie od zaspokojenia przyjemnych doznań w danym momencie (zjem ciacho z kremem i nastrój mi się poprawi, a jak będę w dobrym humorze to zrobię to czy tamto).
Jeżeli wyobrazimy sobie, że siedzimy przy stole i wszelkie decyzje podejmujemy jedynie na podstawie kryterium przyjemności, co się wtedy będzie działo? Jak będziemy się zachowywać?
Prawdopodobnie zaczniemy się objadać a wszelkie inne rozważania spokojnie pominiemy, odłożymy na później. Inaczej dzieje się z osoby, które aktualne przyjemności podporządkowują przyszłym nagrodom. Takie osoby, zanim pozwolą sobie na komfort zaspokojenia ich od razu dostrzegą związek pomiędzy obecnymi działaniami a owymi przyszłymi zyskami lub ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami poddania się magii chwili.
Przyglądając się różnym przykładom zdrowego stosunku do odżywiania się psychologowie zauważyli wspólną cechę towarzyszącą tym zachowaniom, a mianowicie posiadanie wyraźnego obrazu przyszłości. Bez tego obrazu wszelkie odległe skutki jedzenia słodyczy, lenistwa, objadania się są jedynie obojętnymi informacjami, a nie rzeczywistymi zagrożeniami. Proponuje odpowiedzieć sobie na pytania: Jaki jest twój, drogi czytelniku obraz zdrowia z przyszłości? Jak będziesz wyglądał za 6 miesięcy, jeśli nadal będziesz zachowywał się bez zmian? Ważne jest stworzenie obrazu tego, co się chce (jak chcesz wyglądać, czuć się itp.) i co się będzie robić a nie tego, czego się już nie chce robić. Jest to o tyle ważne, gdyż reagujemy na to, co sobie wyobrażamy. Jeżeli powiemy sobie „nie zjem czekolady” to prawdopodobnie wyobrazimy sobie tabliczkę czekolady, jej smak, zapach. A im bogatszy będzie ten obraz, tym bardziej kuszący, wtedy dużo trudniej będzie się nam powstrzymać. Jeśli celem jest utrata wagi, lepiej powiedzieć do siebie „zjem dojrzałą, słodką gruszkę” niż „nie zjem szarlotki z bitą śmietaną”.
Radą dla tych wszystkich, dla których opisany przez czytelniczkę problem nie jest obcy jest w pierwszej kolejności wyobrażenie sobie siebie (najlepiej jak potrafisz) zachowującego się i reagującego w upragniony sposób, w sytuacjach, w jakich te zachowania mają się pojawić. Następnie codziennie dokonywać oceny, które z tych zachowań prowadzą do celu i w razie potrzeby je modyfikować. Pomocne będzie również stworzenie listy skutecznych zachowań (co będę jeść, ile i kiedy), po którą będzie można sięgać za każdym razem gdy zechcesz umocnić się w podjętych decyzjach.
Stosując się do powyższych wskazówek dużo łatwiej będzie ci zdrowo się odżywiać i dbać o swoją dietę, aczkolwiek każdy z nas musi pamiętać, że to tylko od nas samych nikogo innego zależy ile ważymy, co jemy i ile.
Agnieszka Major
Jeśli chcesz skutecznie rzucić palenie zgłoś się do Polskiej Kliniki Rzucenia Palenia przy PPA/Kick it/NLPGate pisząc na info@nlpgate.co.uk lub dzwoniąc pod numer telefonu 07832376622. Serwis jest darmowy, refundowany przez NHS.
Agnieszka Major– psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk