taylor swift w warszawie
Dziś pierwszy koncert z serii trzech najlepiej sprzedawanej artystki na świecie- Taylor Swift. Artystka zagra koncerty w Warszawie, która już pęka w szwach. Na potrzeby koncertu zmieniono ruch kołowy. Zamykane są ulice, uruchamiane dodatkowe kursy metra i trasy tramwajowo- autobusowe. Zarząd miasta zaleca sprawdzenie, jak dojechać na i z koncertu, bo ze wszech stron szykuje się komunikacyjny dramat.
Biletowy dramat
Uczestnicy koncertu wiedzą, jak trudno było dostać bilet na to wydarzenie. Do zakupu potrzebne były specjalne kody, które jedynie dawały prawo do nabycia biletu, które zostały uwolnione dokładnie rok temu. Tyle musieliśmy czekać na to wydarzenie, którym dziś ekscytuje się cały świat. Bilety są imienne więc jeśli wybierasz się na koncert nie zapomnij zabrać ze sobą wydrukowanego imiennego biletu i dowodu tożsamości. Osoby, które odkupiły bilety, a imię nie zostało zmienione na bilecie, muszą się liczyć z tym, że nie wejdą.
Jak donoszą media, pierwsze fanki już koczują pod stadionem od nocy. Chcą zająć najlepsze miejsce na płycie, najbliżej artystki, z nadzieją, że zobaczą każdy jej skrawek, a może cudem ją nawet dotkną. Koncerty Taylor Swift to nie tylko wydarzenia muzyczne, to niczym zloty fanów specyficznej pop- kultury. Na szczęście promującej miłość, siostrzeństwo, przyjaźń. Fanki wymieniają się bransoletkami z nieznajomymi, na koncert ubierają się w specyficzny sposób. Moda na swifciarę to zwykle zestaw nowoczesnej kowbojki. Królują róże, fiolety, cekiny, frędzle, do tego tradycyjne kowbojskie buty, paski i kapelusze. Swoisty fenomen na arenie międzynarodowej.
Unmatched Performance
Stunning Visuals
Memorable Moments
Exclusive Merchandise
o Taylor Swift
Taylor Swift, urodzona 13 grudnia 1989 roku w Reading w Pensylwanii, to ikona muzyki światowej, znana z pisania piosenek narracyjnych i wszechstronnego stylu muzycznego. Rozpoczęła karierę w muzyce country, zanim przeszła w stronę popu i od tego czasu wydała wiele albumów, które zyskały uznanie krytyków. Jej wpływ na przemysł muzyczny jest ogromny, co potwierdzają liczne nagrody, rekordowa sprzedaż i oddana rzesza fanów. Wpływ Taylor wykracza poza muzykę, ponieważ jest również znana ze swojej filantropii i obrony praw artystów.
Samorodny talent czy ciężka praca?
Artystkę wyróżnia ponadprzeciętna inteligencja. Jeśli nie zostałaby gwiazdą sceny, zapewne byłaby brokerem finansowym jak jej tata lub detektywem rozwiązującym zagadki kryminalne, jak przyznała w jednym z licznych wywiadów. Poza pisaniem, Taylor także gra na instrumentach. W wieku 12 lat nauczyła się grać na gitarze..od pana, który naprawił jej komputer. W tym czasie również napisała 350 stronicową książkę, która jeszcze nie ujrzała światła dziennego. Dziś przyznaje, że gra również na ukulele, na pianinie, gitarze elektrycznej i na banjo. Kolejnym talentem, o którym wiadomo jest także malarstwo oraz jazda konna, którą uprawiała zawodowo do 12 r. ż.
Początki kariery
Już w wieku około 10 lat występowała na lokalnych scenach i zdobywała nagrody. Jednak jako profesjonalna piosenkarka miała dość trudny start. Wiele osób odmówiło jej nagrania płyty. Wiele lata zajęło jej zaistnienie w świecie muzyki.
W wieku 20 lat jako najmłodsza gwiazda w historii natomiast odebrała pierwszą nagrodę Grammy za najlepszy album roku za swój album „Fearless”. Jej talent jednak nie jest przypadkowy. Muzyka płynie w żyłach Taylor. Już jej babcia była profesjonalną śpiewaczką operową. Taylor pracowała jednak na swój sukces nieprzerwanie i bardzo ciężko.
Inspiracje
Jak przyznaje artystka największy wpływ na jej muzykę miała Shania Twain, choć była również fanką Britney Spears. Zarówno jej wygląd jak i rytmy są inspirowane środowiskiem, w którym dorastała- najpierw na farmie choinek w Pensylwanii, potem w Nashville.
Jej życie nie należy do łatwych. Wiecznie na świeczniku boryka się z różnymi nastrojami. Sama jednak przyznaje, że nie korzysta z pomocy terapeuty, a największym powiernikiem jej sekretów, doradcą życiowym pozostaje jej mama.
Za co kochasz Taylor? – pytam moją 14 letnią córkę.
Za jej niesamowite teksty, za to, jak się wyróżnia w świecie muzycznym, że pozostaje sobą. Jej słowa rezonują ze mną- odpowiada rezolutnie moja latorośl.
Teksty
Taylor Swift odważa się w dzisiejszym świecie pisać je sama. Niektórzy krytycy przyrównują jej teksty do dzieł Szekspira. Niektórzy nawet pokusili się o eksperymenty, udostępniając przypadkowej publiczności teksty Taylor i wieszcza literatury. Część przypisała jej tekstom autorstwo Szekspira. Tak głęboko pop- kultura może wniknąć w kulturę wyższą. Utwory piosenkarki są inspirowane poezją, min. Sylvii Plath, słynnej amerykańskiej poetki.
W wieku 20 lat jako najmłodsza gwiazda w historii natomiast odebrała pierwszą nagrodę Grammy za najlepszy album roku za swój album „Fearless”. Jej talent jednak nie jest przypadkowy. Muzyka płynie w żyłach Taylor. Już jej babcia była profesjonalną śpiewaczką operową. Taylor pracowała jednak na swój sukces nieprzerwanie i bardzo ciężko.
Jak przyznaje artystka największy wpływ na jej muzykę miała Shania Twain, choć była również fanką Britney Spears. Zarówno jej wygląd jak i rytmy są inspirowane środowiskiem, w którym dorastała- najpierw na farmie choinek w Pensylwanii, potem w Nashville.
Jej życie nie należy do łatwych. Wiecznie na świeczniku boryka się z różnymi nastrojami. Sama jednak przyznaje, że nie korzysta z pomocy terapeuty, a największym powiernikiem jej sekretów, doradcą życiowym pozostaje jej mama.
życie codzienne
O ile można mówić o pozytywnej inspiracji w sferze tekstowej, to życie artystki pozostaje wciąż dość typowe jak na amerykańską kulturę. Przyznaje, że jej ukochaną potrawami są m.in. mac’n’cheese, frytki, cheesburgery, czekoladowe milkshakes, coca- cola, na czas celebracji wzbogacona wódką. Na co dzień jednak odżywia się dość zdrowo. Aby zapewnić sobie dobrą formę podczas koncertów je dużo owoców, warzyw, jogurtów, no i oczywiście sera. W wyniku koncertu Taylor w Seatle nastąpiło małe trzęsienie ziemi. Pod wpływem kombinacji muzyki głośników, ruchu, krzyków nagle zatrzęsła się ziemia do skali 2.3.
Działalność charytatywna
Jednakże potencjalnie zły wpływ na nastolatki harmonizuje swoją działalnością charytatywną. Potrafi po koncercie rozdać pieniądze np. lokalnym bankom żywności, czy też dodać swojemu zespołowi kilkadziesiąt milionów premii z własnej kieszeni. Na tym polu została doceniona nawet przez Michelle Obamę. Opowiada się prawami społeczności LGBTQ, uważności w używaniu social mediów, dbania o swoją psychikę.
Gdziekolwiek gwiazda by się nie pojawiła, okolica zarabia na niej miliony. Fani Taylor są gotowi zapłacić największe pieniądze za hotele, ubrania, kupić bilety i są gotowi stać godzinami, żeby zobaczyć swoją idolkę.
jak poruszac się po warszawie podczas koncertów?
A oto plan miasta Warszawa na kolejne trzy dni:
- Od 1 do 3 sierpnia, w czasie popołudniowego szczytu komunikacyjnego, pociągi linii metra M2 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością.
- Przy błoniach stadionu zatrzymują się także pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, a mostem Poniatowskiego kursują tramwaje i autobusy.
- Dojazd na stadion przed każdym z koncertów, o godzinie 17:00, będzie ograniczany wjazd na Saską Kępę.
- Do godziny 21:00 zostaną wyłączone z ruchu indywidualnego obszary pomiędzy: aleją Poniatowskiego, aleją Waszyngtona, ulicą Międzynarodową, aleją Stanów Zjednoczonych i ulicą Wał Miedzeszyński oraz aleją Stanów Zjednoczonych, ulicami Afrykańską i Bora-Komorowskiego.
- Zakazy nie będą dotyczyły pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, taksówek, jednośladów oraz autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego. W zależności od aktualnej sytuacji, policja może podjąć decyzję o zamknięciu poszczególnych ulic.
- W przypadku zamknięcia Sokolej, od ulicy Zamoście do Wybrzeża Szczecińskiego, autobusy linii: 102 i 202 pojadą ulicami Targową i Kijowską do pętli Dw. Wschodni (Kijowska), a 146 i 147 Wybrzeżem Szczecińskim i ul. Zamoście. Jeśli zostaną zamknięte ulice Sokola, Zamoście i Zamoyskiego objazdami pojadą autobusy linii: 102, 135, 146, 147, 202 i E-1.
- Autobusy linii: 102 i 202 będą kursowały ulicami Targową i Kijowską do pętli Dworzec Wschodni (Kijowska), 135 Targową, a 146, 147 i E-1 z Wybrzeża Szczecińskiego skręcą na most Świętokrzyski, zawrócą przy stacji Centrum Nauki Kopernik i pojadą z powrotem na Pragę.
- Po zakończeniu koncertów, około godziny 23:00, policja może zdecydować o zamknięciu dla ruchu mostu Poniatowskiego i Alej Jerozolimskich – na odcinku od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle’a. W przypadku zamknięcia mostu na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje i autobusy.
- Składy linii 7 pojadą przez most Śląsko-Dąbrowski. Tramwaje linii 9 po stronie śródmiejskiej skończą trasy na placu Starynkiewicza, a po stronie praskiej na pętli Ratuszowa-Zoo. Tramwaje linii 22 na lewym brzegu Wisły pojadą z osiedla Piaski na plac Starynkiewicza, natomiast po drugiej stronie rzeki będą kursowały w pętli z i do ronda Wiatraczna, alejami Zieleniecką i Waszyngtona.
- Autobusy linii: 111, 117, 158, 166, 507, 521, N22, N24 i N72 ominą zamknięty fragment tras mostem Łazienkowskim.
- Z kolei autobusy linii 146 i 147 pojadą objazdem przez aleję Zieleniecką do Targowej, Kijowskiej i pętli przy Dworcu Wschodnim. W przypadku wyłączenia ruchu tramwajowego w Alejach Jerozolimskich i na moście Poniatowskiego zostanie uruchomiona zastępcza linia Z-9. Autobusy będą jeździły między rondem Wiatraczna a placem Zawiszy przez most Łazienkowski. Najwygodniej wrócić WTP
- Po zakończeniu koncertów na trasę wyjadą dodatkowe autobusy linii 138 i 509. Z ronda Waszyngtona (odpowiednio z przystanków 03 i 04) będzie można nimi pojechać w kierunku Bokserskiej i Gocławia oraz Winnicy.
- Więcej będzie też tramwajów. Na zmienionej trasie z pętli Gocławek ulicami: Grochowską, przez rondo Wiatraczna, aleją Waszyngtona, przez rondo Waszyngtona, aleją Zieleniecką, Targową, Ratuszową, Jagiellońską do pętli Ratuszowa-Zoo pasażerów przewiozą dodatkowe tramwaje linii 9.
- Z kolei składy linii 26 z alei Zielenieckiej pojadą w kierunku Metra Młociny. Na większą ilość pasażerów przygotowane jest również metro.
- Pociągi w kierunku Bemowa będą częściej podjeżdżały na stację.