Zamki nad Loarą- Chateau de Chinon
Kilka tygodni temu odwiedziłyśmy zamek Chambord, dziś kolejna wycieczka- Chateau de Chinon.
Wejście do zamku prowadzi przez most zwodzony. Po przekroczeniu murów, widzimy wieżę zegarową imponującej wielkości – wysoka na 300 metrów, gruba na 3 metry. Obecnie wieża zegarowa “Clock Tower” została przekształcona w Muzeum Joanny d’Arc, gdzie możemy podziwiać pamiątki związane z tą dzielną kobietą tj.rzeźby i obrazy.
Niestety w zamku pozostało do zwiedzania. Można zobaczyć jedynie południowe skrzydło Królewskich Apartamentów.
Wnętrze jest wzmocnione przez trzy wysokie wieże dobudowane pomiędzy XII a XV w.
Początki fortecy
W czasach Gallów teren ten był głównym fortem (“Gallic oppidium”). Budowla ta została rozbudowana i przekształcona w fortecę obronną w czasach okupacji rzymskiej. Nazwano go Fort St-Georges.
W V wieku forteca była zamieszkana przez Wizygotów podczas ich barbarzyńskiej inwazji.
Oryginalnie na ów budynek składały się trzy fortece, lecz dwie z nich popadły niemal kompletnie w ruinę. Nazywano je “Chateau de Milieu”, a to co z nich pozostało to zaledwie fragmenty ścian.
Budowa zamku została zlecona w celach obronnych przez hrabiego Blois Theobalda I w roku 954.
Okres angielski
Później, w wieku XII, był główną rezydencją króla Anglii Henryka II aż do jego śmierci w roku 1189. Zbudowano wtedy dużą część zamku – budowlę długą na 400 metrów, o murach grubości 80 metrów. Skonstruowano także wieżę zwaną” the Tour of Moulin” ,wysokości 20 metrów i szerości 12 m.
Jego następca, syn Ryszard Lwie Serce, zmarł wkrótce po przejęciu korony, a młodszy syn szybko abdykował po zawarciu małżeństwa z Isabelle of France i został zmuszony do oddania swych framcuskich posiadłości. W ten sposób, w 1205 roku ów zamek przejęła korona francuska i stał się siedzibą króla Filipa Augusta.
Powrót na łono Francji
Filip August rozbudował tzw. “the Coudray Fort” – o wysokości 20 metrów i składający się z dwóch poziomów. Wejście zostało wzmocnione przez dwie dodatkowe wieże. Trzecia z nich (the Tour of Moulin) jak wcześniej wspomniałam, była zbudowana już za czasów Henryka II. Fort zamyka Tour de Boisy.
W 1308 roku, w czasach Templariuszy, miejsce to odegrało istotną rolę– Wielki Mistrz Jacques de Molay oraz wielu dygnitarzy zostało uwięzionych w twierdzy zanim skazano ich na śmierć i spalono na stosie w Paryżu.
W latach 1427-1450 zamek w Chinon był rezydencją krola Karola VII. Ze wschodniej Europy przybyła tam Joanna d’Arc, by wpłynąć na mianującego się wtedy tytułem Daulphin of France i razem przeciwstawić się angielskim wpływom na ziemiach francuskich. Odnoszono się na początku do niej z nieufnością, szczególnie do jej słów, że została zesłana przez Boga by ocalić Francję.
Po upływie kilku tygodni udało się jednak doprowadzić do koronacji Daulphin of France na króla Francji w Reims. Zostały również odbudowane męstwo i wiara w zwycięstwo w szeregach armii francuskiej. Pod wodzą Joanny d’Arc, Francuzi zwyciężyli nad Anglikami w Orleans, dzięki czemu rozpoczął się process odzyskiwania utraconych wcześniej ziem na rzecz Anglii.
Niestety smutno kończy się historia tej odważnej młodej kobiety – została schwytana i spalona na stosie w Rouen w 1421 roku. Kilka wieków później została kanonizowana na świętą (dokładnie w 1920 roku).
Upadek i odbudowa fortecy
Za czasów kardynała Rachelieu, w XVIIw., zamek zaczął mocno podupadać. Na szczęście w 1808 roku przekazano budowlę pod opiekę urzędu miejskiego.
Obecnie nadal trwają prace restauratorskie mająca na celu nadanie splendoru rodem z czasów największej świetności.
Wygląd zamku
Zwiedzając fortecę warto zwrócić uwagę na:
Great Hall – w tym miejscu Joanna d’Arc rozpoznała ówczesnego Daulphina Francji wśród tłumu witających ją dworzan. Po tej sali pozostał w całości tylko wielki kominek;
Logis Royal – apartamenty królewskie, które były połączone z poprzednim pomieszczeniem galerią i składały się z czterech pomieszczeń na danym piętrze. W niektórych z nich pozostały gotyckie kominki;
Chambre Natte – sypialnie królewskie, ozdobione tapetami;
Zbrojownia – wyłożona tapetami pochodzącymi z XVIw, znajduje się też tam duży model zamku z XVw.;
Tour de l’Horogle – wieża zegarowa z XIVw. Stanowiąca wejście do zamku (nazywanego Chateau de Milieu), otoczonego przez głębokie fosy. Cztery komnaty opowadają historię życia Joanny d’Arc, która przebywała w tym miejscu po przybyciu na zamek;
Dzwon Marie-Javelle – wybija godziny od 1399 roku;
Fort Saint-George – chronił fortecę od wschodniej strony, a wejście do niego prowadziło przez most zwodzony;
Fort du Coudray – ochraniał zachodnią część fortecy i oddzielony był od zamku głęboką fosą;
Fosa – kryje podziemne przejście używane przez Karola VII, gdy m. in. odwiedzał w mieście swą faworytę Agnes Sorel;
Tour de Boissy – XIIw. kaplica na piętrze fortecy;
Tour du Chateau – oryginalnie używany jako loch;
Tour de’Argenton– zbudowana w XVw. i przekształcona w więzienie przez Ludwika XI, z którego rozkazu trzymano więźniów w obskurnych, małych klatkach;
Tour de Chiens – tam trzymano królewskie psy. To miejsce jest obecnie odrestaurowane i można stamtąd podziwiać piekne winnice w Chinon.
Informacje praktyczne:
Wstęp:
Dorośli – 10,5e
Studenci – 9e
Dzieci (7-18lat) – 7e
Godziny otwarcia:
02/01-31/01 9h-12h30, 14h-16h45
01/02-28/02 9h-12h30, 13h30-17h
01/03-31/03 9h-17h30 non-stop
01/04-30/06 9h-18h30 non-stop
01/07-31/08 9h-19h00 non-stop
01/09-01/11 9h-18h00 non-stop
02/11-15/11 9h-17h30 non-stop
16/11-31/12 9h-12h30 14h-16h45
Tekst opracowano na podstawie materiałów źródłowych, dostępnych podczas zwiedzania.
Tekst i zdjęcia: Iwona Anna Ryś