Ostatnio popularne stały się programy tj. „I’m a celebrity. Get me out of here”, gdzie sławni wcielają się w role podróżników i żyją w dżungli, wykonując dość osobliwe zadania. Jak naprawdę wygląda wycieczka do amazońskiej dżungli i dlaczego musisz zapomnieć o dezodorantach, tuszu do rzęs i szpilkach-  opowiada nam dzisiaj Ewa Kulak- podróżniczka, pasjonatka kultury Ameryki Południowej, na co dzień rezydentka Kolumbii.




Wyprawa do Amazonii – poradnik dla blondynek, szatynek, brunetek i rudych

Amazonia to coraz częściej odwiedzany przez Polki i Polaków region świata, który może okazać się miejscem niezwykle atrakcyjnym, a może i nawet – idealnym do spędzenie niezapomnianych wakacji. Aby jednak tak było i podróż nie obfitowała w kłopoty, należy się do niej odpowiednio przygotować. Amazonia to nie tylko wielka przygoda. To także dość osobliwe miejsce na świecie.
Postanowiłam pomóc damskiej połowie turystów, przygotowując krótki i przydatny przewodnik po Amazonii dla blondynek, szatynek, brunetek i rudych.

1.      Zaczynamy odliczanie
Przygotowanie do takiej podróży zaczyna się na długo przed spakowaniem plecaka. Wyjeżdżając w ten region świata, jakim jest Amazonia, koniecznie należy się zaszczepić i to na kilka tygodni przed wyjazdem. Pamiętajmy o szczepieniu przeciw żółtej febrze, żółtaczce i tężcowi. Przy pomocy lekarza warto również dobrać odpowiednie leki przeciwmalaryczne, bo moskitów jest w Amazonii zatrzęsienie.


2.      Pakowanie
Jadąc do Amazonii, pakujemy rzeczy w lekką i wygodną do noszenia torbę na ramię. Optymalnym rozwiązaniem okazuje się również plecak. Nie polecam zabierania do amazońskiej puszczy walizki z kółkami. Na własne oczy widziałam panie podróżujące z tego typu bagażem, a raczej szarpiące się z wielką i kompletnie nieporęczną walizką, której kółka grzęzły w błocie. Pojawiał się wówczas problem, bo taką walizkę trudno umieścić było w miniaturowej łódce „peque peque”, będącej lokalną taksówkę rzeczną, wdrapać się z walizką na drzewo – również niełatwo, a spanie z tego typu bagażem w jednym hamaku nie należało do przyjemności.


3.      Preparaty chroniące przed komarami i moskitami
Nie warto zabierać ze sobą dostępnych na polskim rynku spray’ów i kremów na komary. Może i sprawdzają się one na Mazurach, ale okazują się zupełnie nieskuteczne w największej puszczy na świecie. Najlepszym rozwiązaniem są specjalistyczne mydełka na moskity (np. Nopikex), które kupuje się w krajach tropikalnych i którymi smaruje się całe ciało. Jest to jedyna i absolutnie  pewna ochrona przed ukąszeniami. Pamiętaj też, aby nie używać w amazońskiej puszczy ubrań w ciemnych kolorach. Po pierwsze jest w nich zbyt gorąco, a po drugie, czarny kolor przyciąga insekty. Ciemne rzeczy zostaw w domu, jeśli nie chcesz by w czasie marszu towarzyszyły Ci chmary moskitów.  


4.      Ubrania
Optymalne na wakacje w Amazonii są ubrania szybkoschnące. Można się w nie zaopatrzyć w Polsce w wyspecjalizowanych sklepach sportowych. Jeśli nie masz tego typu rzeczy, po prostu spakuj kilka cienkich, wykonanych z naturalnych tkanin, luźnych, wygodnych, a przede wszystkim, przewiewnych ciuszków. Wystarczą 3-4 koszulki z krótkim rękawem i długie spodnie. Warto też dopakować lekki kocyk albo bluzę z polaru, skarpety i spodnie dresowe. Amazońskie noce bywają dość chłodne. Dodatkowo do spacerów po puszczy i spływów rzecznych nie zapomnij zabrać czapki lub chustki na głowę, gdyż równikowe słońce świeci bardzo intensywnie. Dopakuj koniecznie cienką, nieprzemakalną kurtkę. Pamiętaj, że w Amazonii wysuszenie przemoczonych rzeczy jest praktycznie niewykonalne. 

5.      Buty
Na wyprawy w Amazonii nie nadają się ani sandałki ani klapki. Zapomnij o szpilkach i obcasach. Spakuj więc do plecaka pełne, bardzo wygodne buty. Dla turystów, którzy nie chcą nosić w plecaku ciężkich butów, dobrym rozwiązaniem będzie zakup w samej Amazonii kaloszy, które przed wyjazdem można podarować lokalnemu przewodnikowi. Kalosze to doskonałe rozwiązanie na wielogodzinne marsze po dżungli i bardzo przydatny i ceniony tu upominek.


6.      Makijaż
Wywołuje uśmiech? Zapewniam, że czasami się zdarza i… wywołuje ogólne rozbawienie. Spotykałam już na szlaku panie w pełnym, profesjonalnym makijażu, który po kilku minutach, w amazońskiej wilgoci, spływał po dekolcie, a paznokcie z „cekinami” szybko się niszczyły. Zasada jest prosta. Podczas wypraw powinno nam być wygodnie i swobodnie. Dlatego też polecam związanie długich włosów i rezygnację (na ten krótki okres) z wszelkiego rodzaju kremów, pudrów, cieni, fluidów, itd. Nie polecam również używania perfum i zapachowych dezodorantów. Amazońskie owady bardzo często mylą te zapachy z egzotycznymi, pięknie pachnącymi roślinami, a wtedy sytuacja staje się niebezpieczna. Jedynym kosmetykiem, na który można sobie pozwolić podczas amazońskiej wędrówki, jest bezzapachowy dezodorant i przyzwyczajenie się do zapachu własnego ciała.


7.      Plastikowe worki i papier toaletowy
Plastikowy worek to bardzo przydatny produkt w wilgotnej Amazonii. Powietrze jest w tym regionie tak przesycone wilgocią, że zarówno bieliznę, środki czystości, lekarstwa, aparat fotograficzny czy latarkę warto zabezpieczyć plastikowym workiem. Dopakuj też rolkę lub dwie papieru toaletowego. Nigdy go bowiem za wiele. 


8.      Upominki dla indiańskiej rodziny
Czasami turyści obdarowują indiańskie dzieci słodyczami. To miły gest, ale niezbyt przemyślany. Indianie, oddaleni od opieki medycznej i dentystycznej, cierpią na próchnicę i problemy żołądkowe. Ma to związek z przywożonymi przez turystów słodyczami, do których nie są przyzwyczajeni i które zwyczajnie im szkodzą. Znacznie lepszym prezentem mogą okazać się przewiewne rzeczy, (nawet używane): koszulki, spodnie, czapki z daszkiem, a także ręczniki czy wspomniane już kalosze. Z pewnością stanowić one będą doceniony i użyteczny upominek. 


9.      Niczego nie dotykamy – nawet gdy jesteśmy bardzo ciekawe
Pamiętaj! Podczas wypraw po amazońskiej puszczy nie opieraj się o drzewa i nie dotykaj roślin. Amazońska flora posiada często kolce i inne elementy ochronne. Jest również domem dla wielu zwierząt i insektów, które często nie są widoczne dla ludzkiego oka. Dotknięte poczują się zaatakowane i będą się broniły, a wtedy mogą ugryźć, oparzyć, drapnąć. Spacer po puszczy w nocy z doświadczonym przewodnikiem to fantastyczna przygoda i jeśli tylko zachowamy zasady bezpieczeństwa, będziemy wspominać Amazonię przez resztę życia.  

   
10.  Pij dużo i często
W związku z ogromną wilgotnością i wysokimi temperaturami ogromnie ważne jest w Amazonii nawadnianie organizmu. Podczas trekkingów zmęczenie w takich warunkach geograficznych odczuwane jest ze zdwojoną siłą, a człowiek bardzo się poci. Należy pić więc duże ilości wody. Na wyprawę po puszczy warto też zapakować coś kalorycznego, np. kostki cukru, galaretkę z gwajawy, cukierki z paneli czyli nierafinowanego cukru trzcinowego. Władamy je w zamykany woreczek foliowy, który chroni przed mrówkami i ruszamy na spotkanie największej przygody naszego życia.
Tekst: Ewa Kulak
Zdjęcia: Ewa Kulak