Diamentowa Królowa

Kim jest ta tajemnicza kobieta, która trzyma w ryzach wielonarodowe i wielokulturowe państwo, ustawia pionki na politycznej mapie globu, jedna z ostatnich monarchiń tego świata?
Z okazji diamentowego jubileuszu jej panowania, który obchodzimy w ten weekend, to właśnie Elżbieta II jest bohaterką dzisiejszej SOBOTY z GWIAZDĄ. Kochają ją albo nienawidzą, ale niewątpliwie jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci na świecie.



Trochę historii


      Urodziła się w Londynie, o 2.40 rano, 21 kwietnia 1926 roku. Urodziny Królowej jednak celebrujemy na początku czerwca, 21 kwietnia pozostał dniem prywatnego obchodzenia tego jubileuszu. Była pierwszym dzieckiem króla George’a VI i królowej Elżbiety I.  Została ochrzczona jako Elżbieta Aleksandra Maria. Wczesne lata spędziła przy Picadilly W Londynie, następnie w  parku w Richmond, gdzie znajduje się posiadłość  tzw. White Lodge. W 1930 roku, urodziła się jej siostra- Małgorzata. W wieku niespełna sześciu lat miała już swój mały domek w posiadłości ojca, w Windsorze. Wtedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że w przyszłości zostanie królową Anglii.
Rodzinne tragedie i powiązania jednak sprawiły, że jej ojciec objął tron w 1937 roku.  Od tej pory, Elżbieta stała się pierwszą następczynią tronu w razie śmierci lub abdykacji swojego taty- króla George’a VI.


     Księżniczki kształcono w domu.  Jedną z nauczycielek była Marion Crawford- guwernantka, która w późniejszym czasie napisała książkę o swoich doświadczeniach z księżniczkami. W późniejszym okresie położono głównie nacisk na naukę historii i prawa. Uczył ją własny ojciec i Henry Marten- vice przełożony Eton, instruowany również przez Arcybiskupa Canterbury. Języka francuskiego nauczyła się od guwernantek pochodzenia francuskiego i belgijskiego. Uczyła się także muzyki, sztuk pięknych, jazdy konnej i do dziś świetnie pływa.


Męża- Lieutanta Philipa Mountbattena, poznała wiele lat przed ślubem, który odbył się 20 listopada 1947 roku. Książe Filip jest synem greckiego księcia Andrzeja i pra pra wnukiem królowej Wiktorii. Królowa Elżbieta i książe Filip spędzili ze sobą już 65 lat! Mają czworo dzieci, ośmioro wnucząt i jedno prawnuczątko. Królowa jest chrzestną matką 30 dzieci.


Królowa od kuchni


    Prywatnie kocha zwierzęta, szczególnie bliskie są jej konie i psy. Chętnie zatem uczestniczy w wyścigach w Epsom i Ascot, gdzie wystawia również swoje konie oraz z lubością spaceruje ze swoimi psami rasy Corgis. Hoduje także spaniele i labradory. Obecnie ma sześć psów. Często zostaje obdarowana egzotycznymi zwierzęta tj. jaguary, bobry, węże czy leniwce z Brazylii. Naczęściej jednak trafiają one do Londyńskiego ZOO.



     Lubi także tańczyć, szczególnie szkockie tańce regionalne. Jest wesoła, charyzmatyczna, nie stroni od wszelkich rozrywek. Podobno jej ulubioną postacią komediową jest Ali G. Ma 160 cm wzrostu. Jako 85 latka jest najstarszą monarchinią Anglii. Mimo swojego wieku pozostaje bardzo aktywna, każdego dnia sumiennie wypełniając swoje obowiązki, kończąc pracę późną nocą. Co ciekawe, nie ma prawa jazdy- a może prowadzić samochód, nie posiada paszportu- a podróżuje po całym świecie. W czasie panowania odwiedziła juz 129 krajów, podczas 256 oficjalnych wizyt. Posiada dziewięć tronów, jeden w House of Lords, dwa w Westminster Abbey i sześć w Buckingham Palace.

Królewska rutyna

Source: Facebook official page
     Dzień zaczyna od płatków kukurydzianych albo owsianki z jogurtem i marmoladą. Typowy dzień Królowej to publiczna służba, która charakteryzuje się odpowiadaniem na listy społeczne, dyskusjami z doradcami i sekretarzami o bieżących politycznych problemach państwa i świata. Do tego dochodzą:  oficjalne wizyty, spotkania z ambasadorami, delegacjami rządowymi i nagradzanie zasłużonych z różnych dziedzin sztuki czy nauki, oficjalne otwarcia budynków, instytucji, galerii, przemówienia dotyczące inicjatyw społecznych. Patronuje ponad 620 organizacjom charytatywnym! Jeśli jej wizyta trwa więcej niż jeden dzień- Królowa podróżuje specjalnym, królewskim pociągiem. 
      Wieczorami Królowa spotyka się często z premierem, czyta sprawozdania z prac parlamentarnych i bierze udział w premierach filmowych bądź koncertach charytatywnych organizacji, którym patronuje. W ciągu roku podejmuje  ponad 50.000 ludzi na swoich bankietach, obiadach i lunchach. Lubi pić gin zmieszany ze słodkim winem Dubonnet i plastrem cytryny tuż przed lunchem, wino  do obiadu, Martini lub szampana po kolacji.

Szafa Królowej

    W latach 40’ suknie Królowej były projektowane przez Normana Hartnella, charakteryzowały się dobrym wykonaniem, spódnicami szytymi z koła, najczęściej wykonane z jedwabi. Lata 50” to kreacje Hardy Amies.

W latach 70’ Ian Thomas zajął się projektowaniem strojów Królowej. Zasłynął z szyfonowych sukienek, a nieco lżejszej linii. Lata 80’ to projekty Maureen Rose, poźniej John Anderson, Karl Ludwig Rehse. Obecnie stroje projektowane są przez Stewarta Parvina, absolwenta Edinburgh College of Art oraz Angelę Kelly, która jest jednocześnie assystentką i garderiobaną Królowej.


Dom Królowej


    Domostwo prowadzone jest przez ponad 1200 pracowników, z czego jedynie 450 jest finansowanych przez społeczeństwo. Są to kucharze, pokojówki, księgowi, sekretarze, osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami, nabór pracowników, specjaliści od planowania strategicznego i kuratorzy sztuki.
Królowa jest jedynie właścicielką dwóch posiadłości, które odziedziczyła po ojcu. Reszta natomiast należy do państwa i innych członków rodziny. Z prywatnych posiadłości Królowa czerpie przychód, który przeznacza na prywatne wydatki. Podobnie jak my,  płaci podatki od 1992 roku, w tym także podatek VAT.  W domostwach Królowej prowadzona jest polityka oszczędnościowa- od energii, poprzez recycling, aż do specjlanych systemów zarządzania budynkami, umożliwiającymi  bieżące oszczędności i kontrolę wszelkich systemów zasilających domy i pałace. Nawet komputery są poddawane systemowi recyclingu i po uzdatnieniu wędrują w dobre ręce do potrzebujących szkół czy do krajów Afryki i Azji.


Adres do korespondencji


  Królowa nie kryje się przed swoim społeczeństwem. Podąża z czasem i postępem i można do niej dotrzeć  za pomocą tradycyjnej poczty, jak i nowoczesnych mediów społecznościowych. Możesz napisać do Królowej na następujący adres:

Her Majesty The Queen
Buckingham Palace
London SW1A 1AA

List najlepiej rozpocznij od słów “Madam, kończąc także  oficjalnie:”I have the honour to be, Madam, Your Majesty’s humble and obedient servant”.
Królowa dostępna jest także na Flickr, Facebooku jako TheBritishMonarchy i stronie internetowej www.royal.gov.ukoraz na Twitterze jako BritishMonarchy, na You Tube znajdziesz także oficjlany kanał Royal Channel.


Tekst: Gosia Szwed
Zdjęcia pochodzą z oficjalnych archiwów Królowej Elżbiety II