Witaminy utrudniają leczenie raka!
Okazuje się, że niektóre suplementy witaminowe mogą być odpowiedzialne za niepowodzenie w leczeniu nowotworów, szczególnie tych w zaawansowanym stadium.
Laureat nagrody Nobla- profesor James Watson ostrzega, że tabletki zawierające przeciwutleniacze wchodzą w niepożadaną reakcję z lekami przeciwnowotworowymi i mogą wręcz udaremnić ich działanie. Odkrycie uznane jest za rewolucję w dziedzinie leczenia nowotworów. Sugeruje, że przeciwutleniacze nie tylko nie pomagają w leczeniu, nie zapobiegają nowotworom, ale wręcz szkodzą.
Przedmiotem debaty są głównie witaminy: A, C i E. Badania są prowadzone już od 1953 roku i udowadniają, że multiwitaminowe suplementy mogą przynieść wiecej szkody niż pożytku. Przeciwutleniacze bowiem powstrzymują dobroczynne działanie chemoterapii i radioterapii. Suplementy, które mogą pomóc ludziom zdrowym, zawierają witaminy, które zwalczają wolne rodniki, które są z kolei odpowiedzialne za uszkodzenie komórek DNA. Jednak wiele z dostępnych metod leczenia nowotworów bazuje właśnie na działaniu wolnych rodników i wykorzystuje je do zabijania komórek nowotworowych. Zatem przeciwutleniacze mogą uniemożliwić ich pracę.
Kontrowersyjne stwierdzenie zostało opublikowane w Royal Society’s Open Biology Journal. Wg naukowca nieuleczalność zaawansowanych nowotworów może wynikać z nadmiaru przeciwutleniaczy w organiźmie. Wobec powyższego stwierdzenia profesor pyta, czy zażywanie suplementów ma sens i czy rzeczywiście zapobiegają one jakiejkowiek formie raka. Pyta także jaki jest sens promowania suplementów witaminowych oraz naturalnych źródeł przeciwutleniaczy np. borówki amerykańskiej jako tych pomagających w zwalczaniu raka. Ich działanie bowiem może okazać się fatalne w skutkach w razie potrzeby leczenia. Profesor Nic Jones, z Cancer Research UK dodaje, że suplementy nie są efektywne nawet u zdrowych ludzi, a mogą wręcz wpłynąć na większe ryzyko zachorowania. Osoby, które ufają tabletkom witaminowym, powinny się zastanowić dwa razy, zanim po nie sięgną.
Stewart Griffiths, dyrektor badań w fundacji Breast Cancer Research, dodaje: „pacjenci, którzy spożywają wszelkiego rodzaju odżywki, preparaty witaminowe, także naturalne, ziołowe remedia, powinni przedyskutować sprawę z lekarzami prowadzącymi. Te środki mogą stać się przyczyną nieskuteczności leczenia farmakologicznego.”
Wiadomość ta zapewne jest ciosem w przemysł farmaceutyczny, w producentów preparatów witaminowych, a wyniki badań opublikowane w raporcie, stały się już kością niezgody pomiędzy środowiskiem naukowców a producentami. To także wytłumaczenie dlaczego wciąż nowe metody leczenia nowotworów pozostają w wielu przypadkach nieskuteczne.
Tekst: Gosia Szwed
Zdjęcia: internet
Okrywca podwójnej helisy struktury DNA, za co dostał nagrodę Nobla. Większość życia spędził na badaniach dotyczących powiązania chorób nowotworowych ze strukturą łańcucha DNA. Wyniki badań opublikował we wtorek w Open Biology, gdzie szeroko opisuje zagadnienie utleniaczy, przeciwutleniaczy i brak rezultatów w leczeniu przerzutów. Raport jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy i ponad pół wieku w badaniach nad rakiem. Dotychczasowe badania koncentrowały się głównie na rozpoznaniu genów i ich mutacji, prowadzących do poszczególnych typów raka. Leczenie opiera się na ich blokowaniu. Profesor wyjaśnia, że komórki nowotworowe są sprytne i blokowanie procesu ich wzrostu i proliferacji, może doprowadzić do uaktywnienia innego szlaku rozwoju komórek. Wg profesora przypomina to zabawę w kotka i myszkę. Za to proponuje szersze i bardziej jednolite podejście do leczenia, skupiające się na spójności komórek nowotworowych. Jedną z Istnienie rodników tlenowych czyli dewiacyjnych cząsteczek tlenu, które są destrukcyjne dla składników odżywczych komórek to jedynie jedna z takich cech. Stąd decyzja o leczeniu raka przeciwrodnikami. Profesor Watson stwierdza jednak, że mechanizm powstawania nowotworów jest bardziej skomplikowany. Obecnie prowadzi badania nad białkiem zwanym Myc. Ten rodzaj białka reguluje aktywność ponad tysiąca innych biomolekuł, z których wiele bierze udział we wroście komórek nowotworowych. Niektóre badania wskazują, że wyłączenie genów kodujących te białka może zaowocować samodestrukcją komórek rakowych. Profesor twierdzi, że droga badań, koncentrująca się na zagadnieniu konkretnych mutacji jest ślepa, a środki na nią przeznaczone wyrzucone w błoto. Niestety właśnie na tym koncentrują się obecne badania na całym świecie. Powoli ten trent musi się zmienić. Zgodnie z teorią prof. Watsona, zblizamy się do odkrycia uniwersalnych leków na raka i w ciągu 10 lat powinniśmy mieć możliwośc leczenia 1 na 5 typów nowotworów. Sam profesor budzi wiele kontrowersji swoimi odważnymi poglądami np. dotyczącymi inteligencji ras ludzkich, czy też osób otyłych i nienarodzonych dzieci.