Dziewica z odzysku

Do niedawna mówiło się, że dziewicą można być tylko do pierwszego stosunku. Dzisiejsza ginekologia estetyczna, to coraz bardziej popularna gałąź ginekologii daje możliwość przeżywania w sensie fizycznym wielokrotnej perforacji błony, wielokrotnego rozdziewiczenia.
Kto odtwarza błonę dziewiczą i dlaczego?

Hymenoplastyka- co to jest?
Z punktu widzenia technicznego – wg lekarzy ginekologów położników – jest to bardzo prosty zabieg medyczny, odtwarzający błonę dziewiczą bądź tworzący nową błonę. Istnieje małe ryzyko powikłań, do których należą sporadyczne infekcje czy nieco wydłużone krwawienia, dość szybki bo trwający zaledwie 20-30 minut, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a pacjentka dochodzi po nim do siebie już  po godzinie. Zabieg polega na stworzeniu nowej „błony dziewiczej” z własnych tkanek wyściółki macicy bądź ponowne zszycie naruszonej błony. Czasami pacjentki decydują się na wszycie dodatkowego woreczka ze sztuczną krwią w celu spotęgowania uczucia utraty błony dziewiczej podczas „pierwszego” stosunku. Odtworzenie błony dziewiczej powoduje odczucie prawie identyczne z naturalnym, tuż po stosunku zazwyczaj następuje lekkie krwawienie i ból. W około 30% przypadków krwawienia brak, zatem kobiety zabezpieczają się wszczepianiem woreczków z krwią na wszelki wypadek.
Kto i dlaczego decyduje się na zabieg?
Obecnie notuje się zwiększenie zainteresowania tego typu zabiegami na całym świecie. Naczęściej klientkami są jednak Muzułmanki. W wielu przypadkach jest to zabieg ratujący życie. Muzułmanka, która nie straci dziewictwa podczas nocy poślubnej i mąż nie przedstawi dowodu rodzinie w postaci zakrwawionego prześcieradła, może zostać wygnana z miasta lub poddana ostracyzmowi otoczenia. W rodzinach ekstremistów czeka ją nawet śmierć. Wg władz religijnych Islamu, dziewictwo nie jest niezbędne przy zawarciu związku małżeńskiego, jest to jednak mocno zakorzenione prawo kulturowe, zmuszające młode kobiety do podejmowania ekstremalnej decyzji o poddaniu się zabiegowi. W krajach Islamu, gdzie „świadectwo czystości” jest równie ważne jak słowo dane przez rodzinę, gdzie dziewczyna, która nie jest dziewicą – bez względu na powód – nie ma szans na wyjście za mąż, rynek zabiegów hymenoplastyki jest tak rozwinięty, że stanowi on powód wielu dyskusji w kręgach medycznych. W przypadku braku błony dziewiczej w krajach arabskich mężczyzna ma prawo zerwać związek, narażając tym samym kobietę na wyklęcie przez rodzinę, aż do skrajnych przypadków honorowych mordestw. Dobrze wykonany zabieg odtworzenia błony dziewiczej zazwyczaj wystarcza do uzyskania certyfikatu czystości, niezbędnego do ślubu w oku prawa Shariatu. Mówi się o kilkudziesięciu tysiącach zabiegów rocznie.  W krajach gdzie kobiety są poddane mężczyźnie, finansowo najczęśniej od niego zależne, podziemie hymenoplastyczne kwitnie.
Gdzie wykonać zabieg?
Hymenoplastyce możesz się poddać niemal w każdym kraju na kuli ziemskiej. W krajach Europy jest to zabieg uznawany za kosmetyczny, legalny, poprawiający samopoczucie wielu kobiet. W wielu krajach np. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji możesz ubiegać się o zwrot kosztów zabiegu jeśli kierowały Tobą przesłanki religijne bądź psychologiczne. Muszą być ku temu jasne wskazania medyczne, rozpoznanie psychologa np. jeśli byłaś ofiarą gwałtu bądź pochodzisz ze środowiska ekstremistycznego. Warto o tym pomyśleć w przypadku psychologicznych blokad bo prywatnie zabieg to koszt nawet do 4000 funtów.
W krajach muzułmańskich natomiast mimo popularności hymenoplastyki, to wciąż zabieg zabroniony choć stosunkowo tani. Wobec narastającego zapotrzebowania, kwitnie podziemie chirurgii plastycznej, odtwarzajacej błony dziewicze. Ceny podstawowego zabiegu bez hospitalizacji znajdziesz tutaj: http://www.estheticon.com/prices/hymenoplasty-hymen-reconstruction-surgery W opcji pozostaje także zakup sztucznej błony dziewiczej, której koszt to maksymalnie 40 funtów. Jest ona popularna w Tajlandii czy Chinach, wyprodukowana po raz pierwszy w Japonii w 1993 roku.
Dziewica z odzysku
Czy powstaje swoista nowomoda na bycie ponowną dziewicą? Poddałam inwestygacji kilka polskich for internetowych. Motywy kobiet mogą być dla niektórych zaskakujące. Chcą np.zrobić prezent partnerowi, by choć symbolicznie był on tym „pierwszym”. Część z nich traktuje to jako symbol przejścia do nowego etapu życia. O zgrozo, kiedyś w takich sytuacjach kobiety zmieniały fryzury…teraz poddają się rekonstrukcji błony dziewiczej? Czy zabieg ten będzie bardziej popularny tam, gdzie „bycie dziewicą” jest niezbędnym atrybutem dla przyszłej mężątki? Czy przyjmie się on w zagorzałych krajach katolickich, gdzie dziewica jest uznawana za lepszą „partię”? Spotkałam się z wypowiedzią dziewczyn z małych miejscowości w Polsce, które są tak zdominowane społecznie, że nie wyobrażają sobie iść do ślubu w białej sukni jako nie-dziewice a pokusy czychają. Na jednym z for dyskusyjnych dziewczyna pyta co zrobić, upiła się i przydarzyło się jej, ślub ma zaplanowany na przyszły rok i ojciec ją zabije jak się dowie, że nie była „czysta” w momencie zamążpójścia. Dla komfortu psychicznego i pokonania lęków, zdecydowanie zabieg hymenoplastyki byłby  wtym przypadku wskazaniem. Potwierdzać by to mogła sytuacja w krajach muzułmańskich, gdzie dziewczyny idą na zabieg z czysto tradycyjnych powodów. Tak duże zapotrzebowanie na rekonstrukcję błony dziewiczej powoduje, że biura podróży mają w ofertach propozycje wyjazdów zagranicznych np. do Turcji połączonych z elementami kosmeto-ginekologii.
Zazwyczaj kultura, z jakiej pochodzi kobieta ma istotny wpływ w postrzeganiu tematu dziewictwa. Dla wyzwolonych Amerykanek hymenoplastyka może to być np. elementem odnawianej przysięgi małżeńskiej,  dla azjatyckich prostytutek zabieg ten pozwala uzyskać wyższą cenę od klienta, który wierzy, że seks z dziewicą utwierdzi jego męskość i doda  mu sił witalnych. 
Hymenoplastyka to zabieg mający na celu przywrócić stan fizyczny.  Niewiele się mówi o tym, że dziewictwo to również stan umysłu, przywracanie go z pobudek religijnych czy z powodu chwilowego kaprysu to jak oszukiwanie samej siebie. Jednak czy takie oszukiwanie nie jest wymuszone często przez otoczenie? Wyjątek stanowi sytuacja, w której kobiecie odebrano dziewictwo siłą. Tak długo jak bycie dziewicą będzie miało znaczenie tak długo zabiegi hymenoplastyczne będą popularne. Wobec powrotu niektórych kultur do kultu moralności, pojawiła się także moda na dziewictwo. Stąd także napędzanie przemysłu chirurgii estetycznej.
Czy odwtworzenie błony dziewiczej będzie wkrótce prezentem żony dla męża np. na 20 – stą rocznicę ślubu? („Kochanie! Jestem znów dziewicą!”)
Na ile jest to wymysł kobiet, ile w tym paternistycznego podejścia do kobiet, traktowania ich jak podległe mężczyźnie istoty, które istnieją jedynie po to aby zadowolić pana?
Tekst: Beata Kudlińska Wodo
Zdjęcia: internet