Sprzedam…seks

Dziś dość kontrowersyjnie. Zamieszczamy sesję zdjeciową znanych projektantów polskich- Państwa Krajewskich. Sesja odbyła się na potrzeby reklamy nowej marki bielizny męskiej, która powstała we współpracy z Włochami.

Seks a reklama

Coraz odważniej producenci i kreatywni korzystają z walorów, jakie oferuje sprzedaż reklamy za pomocą prezentowania nagich ciał bądź tematów ściśle kojarzących się z seksem. Dlaczego?
Otóż wg badań uniwersyteckich w kilku miejscach na świecie oraz niezależnych instytutów reklamy i marketingu, seks jest jednym z najlepszych tematów do wbudzenia zainteresowania produktem, do zaangażowania publiczności. Praktycznie każdy zwraca uwagę na zgrabne ciałko albo kojarzącą się jednoznacznie sytuację. Ostatnio przeczytałam również badania przeprowadzone na małpach przez niejakiego profesora Santosa z Yale, który badał wpływ seksualnych reklam na ich zachowania. Małpki kapucynki znane są z kopiowania zachowań innych. Zatem małpki pod wpływem reklam zaczęły się masturbować, część kopulować a wobec sytuacji wyboru obrazka z logo, wybierały te, których reklamy były przesycone seksualnością.


Co robi z nami reklama?


Otóż to podstawowe pytanie w tej kwestii.  Tak naprawdę reklama rzadko kiedy jest sztuką samą w sobie. To sprzedaż benefitów. Widząc piękne ciało modelki, kupujemy wodę, podświadomie myśląc, że nasze ciało też takie się stanie. Kupujemy nadzieję. Liczymy na lepsze jutro, powodzenie, na spotkanie drugiej połowy, na dobry wygląd, na szereg różnych rzeczy, zupełnie nie mających pozornie nic wspólnego z kupowanym produktem. Nagle podświadomie stajemy się nowoczesne, radosne, atrakcyjne. Zatem dezodorant reklamowany w seksualnych okolicznościach, nagle kojarzy się z powodzeniem, nagle staje się obiektem pożądania sam w sobie,  bo powoduje fantastyczne następstwa jego używania. Umysł ludzki tak już jest skonstruowany, że zapamiętuje doskonale obrazy, układa je w szufladki, kojarzy w sytuacje i ich następstwa. Golizna i seks w reklamie to częste atrybuty tzw. marek luksusowych. Wystarczy popatrzeć na reklamy Calvina Kleina czy Victoria Secret i szereg innych marek, których zdjęcia tutaj publikujemy.

Czy seks kojarzy się z luksusem?


Tutaj chodzi raczej o kojarzenie marki z jedną z najprzyjemniejszych czynności życiowych, jaką jest seksJ Dla jednych to luksus, dla innych chleb powszedni, ale na pewno wyrafinowane zdjęcia powiginanych w akcie miłości ciał bądź zgrabnych modeli, są po prostu estetycznie ładne. Im bardziej artystyczne zdjęcie, tym zazwyczaj bardziej luksusowa marka. Ludzie chcą być atrakcyjni dla innych, takie jest nasze naturalne prawo. Zatem kupują produkty, które są reklamowane seksem, bo takiego właśnie spodziewają się benefitu.

Prowokacja, romans, intymność, miłość?

Jakby rozłożyć ideę seksulanej reklamy na czynniki pierwsze, na pewno zauważymy w niej dodatkowe wartości, które są propagowane za pomocą reklamy.  Czasami seks= miłość, czasami intymność= atrakcyjność i pożądanie, prowokacja= ciekawość. Nieważne czy lubisz tą formę reklamy czy też nie, nie da się ukryć, że wpływa na wybory i wzbudza dyskusję społeczne. Zazwyczaj reklama skierowana do kobiet będzie bardziej nastawiona na kreowanie atmosfery miłości, akceptacji, adoracji, dla mężczyzn jest badziej obcesowa i dosłowna.


Presja czy wolny wybór?


Typy reklam o podtekście seksualnym:

Golizna-brak  odzieży bądź jej szczątkowe ilości. Używana do pokazania bielizny, obcisłej odzieży, czasami jako szok faktor w innych reklamach, np wody.
Seksualne zachowania– indywidualne lub grupowe, wliczając w to także flirtowanie, kontakt wzrokowy, posturę, mowę ciała. Zazwyczaj ciała się przytulają, całują, wchodzą w różnego rodzaju interakcje.
Fizyczna atrakcyjność– piękna cera, doskonałe ciało, proporcje. Częsty motyw w reklamach kosmetycznych. Kupujesz nadzieję na atrakcyjność, młodość, brak zmarszczek, piękne włosy.
Seksualne referencje– tu szata wykorzystywanych zachowań jest przebogata, od seksualnego znaczenia czynności wykonywanych, poprzez muzykę, światło, elementy wystroju wnętrza, techniki nagrywania materiału, aż do edycji reklamy.
Seksualne treści– słowa, słowa, słowa…nieseksualne sytuacje z treściami o seksualnym znaczeniu

Reklamy z seksualnym kontekstem najczęściej pojawiają się w porze najlepszej oglądalności i przy najpopularniejszych programach. To dodatkowa strategia firm, nie tylko kupujesz nadzieję na lepsze życie, atrakcyność, powodzenie, ale także emocje towarzyszące programowi. I tak najbardziej seksualne reklamy będą wyświetlane np. podczas popularnych seriali tj. Sex and the City, czy Desperate Housiwives. Kto będzie wtedy narzekał na seks w reklamie? J

Temat seksu w reklamie jest stary jak sama reklama. 

Pytanie tylko gdzie jest granica pokazywania seksualnych treści? Czy seks nam spowszedniał? Czy model seksualnej reklamy się zmienia? Kiedy dojdzie do sytuacji, że seks przestanie nas przyciągać,  a reklama kojarzyć się z benefitami jakie otrzymamy kupując dany produkt?

Te pytania pozostawiam Wam do odpowiedzi. Zamieszczenie sesji marki  Krajewskich to swoista prowokacja do dyskusji, czy zgadzacie się ze stwierdzeniem, że marka luksusowa powinna kojarzyć się z seksem? Jak reagujecie na seksualne reklamy? Czy uważacie, że seks lepiej sprzedaje produkt?
Czekamy na Wasze komentarze na Facebooku i pod tekstem.

GS

Zdjęcia autorstwa Karoliny Bielawskiej na potrzeby nowej marki sportowej Krajewskich.
Wywiad z projektantami znajdziesz tutaj: http://www.lejdizmagazine.com/2012/05/sobota-z-gwiazda-krajewscy-polscy.html

Reklamy marek luksusowych
Slim Fit Keys
Breast Cancer Foundation
Flora Amore
Slim Fit Keys
Aerobics First More
JBS bielizna
Guess jeans
Durex
SFYS
Yves Saint Laurent
London Fog
Magazyn Hombrenurse