Eware Food Steamer

Gotowanie na parze

Często gotuję na parze – można w ten sposób przygotować większość dań. Tak przygotowane składniki potraw zachowują dużo witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Zachowują również naturalny smak, a my nie potrzebujemy tłuszczu do ich przygotowania. Gorąca para zadba zaś o to, by mięso jak i ryby były wyjątkowo soczyste. Jeśli nie potrafimy odmówić sobie soli, to pamiętajmy by posypać nią danie już po ugotowaniu.


 Najczęściej gotuję w parowarze lub trójpoziomowym matalowym garnku do gotowania na parze. Można również ograniczyć się tylko do metalowego sitka nakładanego na zwykły garnek. Rozkładane sitko powinno dopasować się do każdej wielkości garnka.
Jeśli korzystam z garnka, to gotuję nad bulionem lub dodaję gałązki świeżych ziół. Mięso zawsze przyprawiam ziołami, rybę zaś skrapiam sokiem z cytryny.
Na najniższym poziomie układamy mięso i rybę , a wyżej warzywa. Zasada jest taka, by najniżej  znajdowały się składniki wymagające dłuższego gotowania.
Należy pamiętać, by nie wlać zbyt dużo wrzątku do garnka – ja nalewam poniżej jego “uchwytów”.




Purcell Murray Blog- alternatywne „pieczenie” na parze
Jeśli chodzi o czas przygotowania poszczególnych składników, to przy użyciu parowaru jest on podany w instrukcji. Jeśli korzystamy z garnka lub sitka, wygląda to mniej więcej tak:









Cultural China- gotowanie na parze w chińskim stylu

Kalafior, brokuły (podzielone na różyczki) – 8 – 10 minut
Marchew pocięta w paski lub krążki – 12 – 15 minut
Fasolka szparagowa – 10 minut
Jabłko pocięte na ćwiartki – 10 minut
Mięso drobiowe pokrojone w grubą kostkę – 15 minut
Udka, skrzydełka – 35-40 minut
Pulpety – 10 – 20 minut


Ryby – 6-8 minut
Ryż – 30 minut
Ziemniaki – 15 minut

Gotując w ten sposób często eksperymentuję. Chciałabym dziś zamieścić moje dwie propozycje:
Ziołowy filet drobiowy z brązowym ryżem

filety z piersi kurczaka
brązowy ryż
zioła: tymianek, bazylia, rozmaryn
bulion mięsny
Filety po umyciu, przygotowałam jak na kotlety i posypałam ziołami. W tym czasie zagotowałam wodę z dodatkiem pół kostki mięsnej w najniższym poziomie garnka do gotowania na parze. Po zmniejszeniu gazu, postawiłam kolejną część z filetami. Przykryłam pokrywką, ale nie szczelnie. Brązowy ryż najlepiej ugotować tradycyjnie (wg przepisu na opakowaniu), gdyż i tak jest lekko twardawy po ugotowaniu i na parze zajęłoby to zbyt dużo czasu. Filet można odwracać co jakiś czas. Należy zwrócić uwagę na to, by gotować na mniejszym ogniu, zapobiega to ewentualnemu przywieraniu (oznaka, że gotujemy na zbyt dużym płomieniu). Mięso drobiowe potrzebuje ok. 35-40m.
Polecam z dodatkiem surówki lub z marchewką z groszkiem.
Ziołowy kurczak z warzywami

filet z piersi kurczaka
biały ryż
różyczki brokuła i kalafiora
marchewka pokrojona w plasterki
gotowa mieszanka ziół do mięs: tymianek, rozmaryn, ziarna gorczycy, czarny i zielony pieprz, żurawina
bulion mięsny
Filet, po umyciu, pokroiłam w kostkę i przyprawiłam mieszanką ziół do mięs. Gotowałam nad bulionem mięsnym przez 5 minut, a po upływie tego czasu poziom wyżej  rozłożyłam równomiernie warzywa. Gotowałam wszystko jeszcze 8-10 minut.
Tym razem podałam z białym ryżem ugotowanym tradycyjnie w osolonym wrzątku. Ułożyłam składniki dania również piętrowo na talerzu – najpierw ryż, potem kawałki mięsa, a na górze warzywa. Smaczne i bardzo zdrowe – polecam!

 Tekst, pomysł, wykonanei i zdjęcie: Iwona Anna Ryś
Pozostałe zdjecia pochodzą z internetu