Pewnie, że możesz
Dobrnęliśmy do półrocza i wiele z Was zastanawia się jak poszło z postanowieniami noworocznymi. Wiele z Was zadeklarowało się, jakie chce wprowadzić zmiany. Najczęściej wymieniane pożądane przez was zmiany to: 1.Pozbycie się nałogu (najczęściej właśnie palenia); 2. Zrzucenie zbędnych kilogramów; 3. Zmiana pracy; 4. Poprawa warunków mieszkaniowych; 5. Zadbanie o swój rozwój osobisty; 6. Zadbanie o zdrowie, by dłużej i szczęśliwiej żyć; 7. Założenie rodziny; 8. Odbycie podróży marzeń.
I tak w kolejnych odcinkach będę wraz z wami przyglądać się różnym sposobom wprowadzania tych zmian, tak aby każda z Was mogła znaleźć najskuteczniejszy z nich. Dziś co nieco o rzucaniu palenia…
W związku z utrudnieniami, jakie napotykają palacze przez wprowadzenie zakazu palenia w wielu krajach Europy, wielu z nich coraz częściej rozważa możliwość pozbycia się tego uciążliwego i niezdrowego nałogu. Sprzyjają temu szeroko rozpowszechnione akcje promujące zdrowy tryb życia (uprawianie sportu, naturalna żywność itp.). Palenie przestaje już być „trendy”.
Większość ludzi rozpoczyna palenie w młodości, nie dlatego, że papierosy im smakują lub, że czują się po nich lepiej. Początkujący palacze cierpią na zawroty głowy, nudności, kaszel. Z czasem pojawiają się inne dokuczliwe objawy: zadyszka, wyschnięte gardło, żółte zęby, choroby płuc i nierzadko rak.
Na początku „kariery” palacze nie robią tego z przyjemności, palą z powodu przyjemnych skojarzeń związanych z paleniem. Nastolatek paląc czuje się bardziej akceptowany przez grupę rówieśniczą, lubiany, szanowany i dorosły. Większość ludzi zaczyna palić dlatego, że dzięki temu realizuje cenione w społeczeństwie kryteria typu: dojrzałość, niezależność, dystans, rozluźnienie, uprzejmość itp. Nawet, gdy mija wiele lat od momentu pierwszego zapalonego papierosa, każdy kolejny będzie przywoływał wspomnienie realizacji tych kryteriów. Palenie może być sposobem przeżywania uczuć akceptacji i niezależności, jeśli ma się lat naście. Nie jest to jednak odpowiednie w wieku lat trzydziestu. Te wczesne skojarzenia, gdyby je zostawić samym sobie, z czasem zniknęłyby jako nieadekwatne. Są jednak wzmacniane przez środki masowego przekazu i nowe skojarzenia nabyte już w życiu dorosłym (np. rozluźniam się, relaksuję się itp.).
Wiele z nas niejednokrotnie próbuje pozbyć się tego nałogu, niestety bezskutecznie. Dlaczego?
Jedną z przyczyn jest fakt, że pomimo nieprzyjemnych skutków ubocznych palenie spełnia dla nas bardzo ważną funkcję – może na przykład zaspakajać nasze ważne potrzeby, a nawet wartości. Ludzie palą, bo coś pozytywnego zyskują i to coś jest pomimo swojej ulotności tak istotne, że nie zważają na negatywne efekty (np. rak płuc).
Osoby palące często traktują palenie jako źródło przyjemności. Palenie jest dla nich sposobem kontrolowania przeżyć. Dzięki papierosom mogą się rozluźnić, zrobić sobie przerwę w pracy, myśleć, zastanowić się, zaznaczyć, że coś się skończyło (np. posiłek). A jak jest w twoim przypadku Droga Czytelniczko? Określ, co Ci daje palenie, jakie przeżycia dzięki temu kontrolujesz, co zyskujesz? To pierwszy krok w skutecznym rzucaniu nałogu. Jeśli będziesz wiedzieć, co ci daje palenie, wówczas dopiero będziesz mógł poszukać innej czynności, która zaspokoi te konkretne potrzeby. W życiu mamy tak mało chwil przyjemności i nie dziw się, że twoje próby rzucenia „czegoś”, co sprawia ci przyjemność, kończą się fiaskiem.
Rzucenie palenia wymaga spełnienia kilku warunków. Pierwszy- podstawowy to wypracowanie w sobie motywacji będącej czymś więcej niż jedynie chęcią rzucenia palenia. Nie będziesz jej miał, jeśli nie uświadomisz sobie związku tego co robisz dziś z efektem, jaki to będzie miało w przyszłości. Osoby, dla których przyszłość jest realna i które myślą o swoim zdrowiu, nie zaczną palić. Prawie nikt z palących nie dysponuje wyraźnym obrazem siebie w przyszłości. Nie potrafi odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądał, czuł się, co robił na przykład za dziesięć lat. A im wizja bardziej szczegółowa, tym motywacja do bycia zdrowym silniejsza.
Ćwiczenie 1
Wyobraź sobie siebie w przyszłości za pięć lat, jako osobę dawno niepalącą. Rozbuduj ten obraz: co będziesz widział, jak zmieni się Twój głos, czy czujesz się inaczej jako osoba, która od dawna nie pali?
Drugi krok w procesie rzucania palenia polega na zmianie sposobów realizacji wysoko cenionych kryteriów tak, aby te kryteria i obraz siebie samego były zgodne z nowymi zachowaniami i wspierały niepalenie. Jeśli cenimy przykładowo cechę taką jak niezależność to, jeśli będzie ona równoznaczna z byciem odpowiedzialnym za siebie lub silną wolą, wtedy nie palenie, lecz inne zachowania byłyby sposobami realizacji kryterium bycia niezależnym.
Ćwiczenie 2
Określ przynajmniej pięć swoich zalet i wypisz je. Czy kryteria te są zgodne z tym, kim jesteś teraz oraz kim chcesz być? Jakie mógłbyś dodać, by były zgodne z twoją chęcią rzucenia palenia?
Poza tym ważne jest oddzielenie palenia od doświadczeń, przy pomocy których definiujesz siebie. Bardziej adekwatne jest traktowanie skojarzeń związanych z paleniem w kategoriach związku przyczynowo-skutkowego (np. koledzy w pracy palą więc ja także chcę palić; uzależnienie od nikotyny wywołuje potrzebę palenia itd.). Dzięki temu skojarzenia te mogą stać się przedmiotem wyboru i wówczas to w naszych rękach i w naszej mocy leży ich zmiana. Warto również zacząć myśleć o sobie jako o osobie niepalącej.
Żeby stać się osobą niepalącą, jest wymagana silna motywacja i zdecydowane działanie. Już dziś możesz rozpocząć proces rzucania palenia, stosując się do powyższych wskazówek. Powodzenia!
Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, zapraszam Cię również na bezpłatne spotkania we wtorki o godzinie 19, na 7 Galena Road, W6 0RL, gdzie otrzymasz całą masę wsparcia i dodatkowych wskazówek jak sprawić abyś stał się w pełni osobą niepalącą. Nie możesz we wtorki? Umów się ze mną na indywidualne bezpłatne spotkanie 07832376622. Najważniejsza jest decyzja i zrobienie pierwszego kroku.
Jeśli chcesz skutecznie rzucić palenie zgłoś się do Polskiej Kliniki Rzucenia Palenia przy PPA/Kick it/NLPGate pisząc na info@nlpgate.co.uk lub dzwoniąc pod numer telefonu 07832376622. Serwis jest darmowy, refundowany przez NHS.
Agnieszka Major– psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk