Czas świąteczny jest dla nas- Polaków zazwyczaj bardzo wyjątkowy. Nie tylko dzielimy się prezentami, ale także często spotykamy rodziny, których nie widzimy na co dzień, wspólnie biesiadujemy i cieszymy się wolnym czasem. Z tej okazji wspólnie z marką Morliny przygotowaliśmy przepisy, które choć bazują na tradycyjnych składnikach, dodadzą świętom nieco innego smaku. Korzystając z dobrodziejstwa życia na emigracji, wykorzystujemy składniki, które są dla nas łatwo dostępne, wciąż niewykorzystywane w Polsce. Zapraszamy Was do dzielenia się Waszymi przepisami na stronie: https://www.facebook.com/MorlinyUK/, gdzie w grudniu także pojawią się nowe pomysły na świąteczne dania.

Zupa ze słodkich ziemniaków z cynamonem i płatkami z boczku, podawana z grzankami z syropem klonowym

 

 

Składniki:

2 duże słodkie ziemniaki

4 marchewki

Cebula

Cynamon

Chili w płatkach

Gałka muszkatołowa

Bulion z kurczaka lub warzywny

Liść laurowy

Syrop klonowy

Chleb typu ciabatta

Boczek Morliny

 

Wykonanie:

Na łyżce oleju uduś marchewkę, cebulę i czosnek, pod koniec dodaj przyprawy. Następnie dodaj pokrojone w kostkę słodkie ziemniaki i zalej bulionem. Zredukuj ogień i duś pod przykryciem około 15 minut. W tym czasie przygotuj grzanki. Chleb pokrój i podsmaż na maśle aż do zarumienienia. Zdejmij z patelni i oblej syropem klonowym. Rozgrzej patelnię i ułóż na niej bardzo cienkie plastry boczku. Zupę zmiksuj, usuwając wcześniej liśc laurowy. Dosól do smaku. Zupę podawaj w miseczkach, dokładaj dwa plastry boczku do każdej z nich. Na talerzyku obok zaserwuj grzanki z syropem klonowym.

 

Gęś w sosie pomarańczowo- rozmarynowym

 

 

 

Składniki:

Gęś (Morliny jeśli jest dostępna w Twojej okolicy)

Sól

Kolorowy pieprz do smaku

Liść laurowy

Słodka papryka

Liście szałwii

Rozmaryn

200 ml soku z pomarańczy (świeżo wyciśnięty)

Jabłka

Pomarańcza w plasterkach

150ml soku z pomarańczy

Opcjonalnie 150 ml cydru

4 łyżki miodu

Mąka do zagęszczenia sosu

 

Wykonanie:

Gęś zamarynuj dzień wcześniej, nacinając skórę nożem, dodając marynatę i wstawiając mięso do lodówki. Natrzyj ją solą i pieprzem, marynatę przygotuj z soku pomarańczowego, słodkiej papryki i liścia laurowego.

 

Zamarynowaną gęś odsącz z marynaty, na wierzch ułóż plastry pomarańczy, rozmaryn, do środka włóż 1 lub 2 obrane jabłka i wstaw do pieca na 100 stopni. Piecz około 6 godzin w tej temperaturze, podwyższając dopiero w ostatniej fazie pieczenia do 150 stopni.

 

Po upieczeniu odlej tłuszcz. Na patelni rozgrzej łyżkę masła klarowanego (lub ghee), dodając jabłka z gęsi, sok z pomarańczy, odrobinę sosu z pieczeni, rozmaryn, opcjonalnie cydr. Jeśli sos wymaga dosolenia, dodajemy sól. Na końcu rozprowadzamy sos mąką pszenną lub ziemniaczaną.

Gęś najlepiej podawać z pieczonymi na gęsim tłuszczu ziemniaczkami.

 

Szynka z granatem w syropie klonowym

 

 

 

 

 

Składniki:

Szynka surowa w całości (Morliny jeśli jest dostępna w Twojej okolicy)

Goździki

Cebula

2 litry Coca – Coli

Garść goździków

Syrop klonowy

Owoc granatu

Sok z granatu

 

Wykonanie:

Szynkę posól i zamarynuj dzień wcześniej w soku z granatu. Następnego dnia odsącz i obsmaż z każdej ze stron na rumiano. Następnie przelej Coca- Colę do garnka i gotyj w niej szynkę przez około 2.5 godziny. Po tym czasie szybka powinna być miękka i krucha. Wyjmij szynkę, odsącz i natnij tluszcz z wierzchu, następnie nadziej szynkę goździkami, posypując ją pestkami granatu. Następnie wstaw szynkę na około 40-60 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Tuż przed końcem pieczenia, na około 10 minut –  polej ją syropem klonowym i wstaw z powrotem do pieca. Podawaj na zimno lub na ciepło z sosem z soku z granatów zagęszczonym mąką ziemniaczaną.

 

Zapiekanka z brukselki, ziemniaków i parmezanu z boczkiem

 

 

 

Składniki:

1 kg brukselki (fioletowej lub zielonej)

1 kg ziemniaków

1 cebula

Boczek Morliny

Śmietana 18% lub Emlea

Wegeta

Pieprz

3- 4 jaja

Parmezan

 

Wykonanie:

Brukselkę zetrzyj na tarce, ziemniaki pokrój w cienkie plastry, boczek i cebulę w kostkę. Boczek podsmaż na suchej patelni, po wytopieniu się tłuszczu, dodaj cebulę. Warstwowo układaj ziemniaki, posyp brukselką, następnie boczkiem z cebulą. Przygotuj masę do zapiekanki ze śmietany, ubitych jaj, wegety, pieprzu i parmezanu. Zalej masą ułożone warstwowo składniki zapiekanki, posyp parmezanem. Piecz w temperaturze 180 stopni przez około 50- 60 w minut, aż wierzch zapiekanki się zrumieni, a środek będzie upieczony. Danie można spożywać samodzielnie z dodatkiem sałaty lub jako dodatek po mięs świątecznych.

 

Kaszotto z grzybami i kiełbasą

 

 

 

 

 

 

Składniki:

Kasza gryczana niepalona lub palona

Cebula

Kiełbasa mazurska Morliny

Papryka słodka

Kostka bulionowa

0.5 litra wrzącej wody

Cząber

Majeranek

Czosnek

Masło klarowane lub olej ryżowy

Ser żółty po posypania

 

Wykonanie:

Na maśle zeszklij czosnek z cebulą. Pokrój kiełbasę w talarki. Podsmaż na rumiano na oleju. Kaszę ugotuj na sypko wg przepisu na opakowaniu. Do czosnku z cebulką dodaj na patelnie przyprawy. Następnie dodaj kaszę i kiełbasę. Wymieszaj i po kilku minutach podlej bulionem. Potrawę podawaj na gorąco, posypując serem żółtym lub z kleksem serka typu Philadelphia. Danie można podawać samodzielnie lub jako dodatek np. do gęsiny czy pieczonego kurczaka.

 

Kacze cassoulet z kiełbasą z kurczaka

 

 

 

 

 

Składniki:

Nogi kacze (najlepiej gotowe confit czyli duszone w tłuszczu, dostępne na terenie UK w supermarketach)

Boczek Morliny

Kiełbasa z kurczaka Morliny

600 g fasoli drobnej białej

Seler naciowy

Cebula

Marchewka

Czosnek

2 duże dojrzałe pomidory (opcjonalnie)

25 g tłuszczu z gęsi lub kaczki lub 2 łyżki oliwy

Rozmaryn, szałwia, ulubiony zestaw ziół, najlepiej świeżych

Sól morska

Pieprz

Goździk

Sok z cytryny

Odrobina cukru

Pietruszka

 

Wykonanie:

Jeśli nie posiadasz kaczki, która już została przygotowaną w formie confit, możesz zrobić ją sama. Do przygotowania confit potrzebujesz: czosnek, liść laurowy, kminek, jałowiec, nasiona kolendry, sól, tymianek i rozmaryn, oraz oczywiście kacze nogi. Natrzyj kaczkę przyprawami i pozostaw na noc. Rano upiecz kaczkę w 130 stopniach w naczyniu żaroodpornym z dodatkiem tłuszczu kaczego lub gęsiego. Mięso powinno samo odpadać z kości. Tak przygotowane kacze mięso można przechowywać pod warstwą tłuszczu przez kilka tygodni i wykorzystywać do wielu potraw, nie tylko w stylu prowansalskim.

 

Cassoulet zaczynasz od krojenia warzy i mięs w kostkę. Namoczoną przez noc fasolę odcedzasz, dodajesz kiełbasę z kurczaka i boczek, zalewasz wodą. Gotuj 20 minut. Odcedź. Pokrój warzywa, cebulę i czosnek i podsmaż na gęsim tłuszczu, na sam koniec dodaj pomidory (opcjonalnie, Francuzi ich nie dodają do oryginalnego przepisu). Do uduszonych warzyw dodaj: fasolę, kiełbasę i boczek, zalej 1.5 litra wody, dodaj zioła, przyprawy i sok z cytryny. Tak przygotowaną potrawę wstaw w naczyniu do casserole lub żaroodpornej misce do pieca na około 2 godziny, co jakiś czas mieszając. Cassoulet podawaj z kaczą nogą, posypując natką pietruszki.

 

Sałatka z kurczakiem wędzonym

 

 

 

 

 

 

Składniki:

Zestaw sałat

Ser kozi lub parmezan

Kurczak wędzony (pierś lub noga Morliny)

Owoc granatu

Pomidorki koktajlowe

Ogórek

 

Sos:

2 łyżki miodu

Pół szklanki oliwy z oliwek

2 łyżki musztardy

Sok z pomarańczy (świeżo wyciśnięty)

Sól

Pieprz

 

Wykonanie:

Na różnego rodzaju sałat lub na szpinaku, układaj warstwowo pomidorki przecięte na pół, ogórka i kurczaka, na koniec posyp serem i pestkami granatu (opcjonalnie malinami).  Sos przygotuj mieszając dynamicznie oliwę z oliwek z musztardą klasyczną, miodem, sokiem z pomarańczy, solą i pieprzem, regulując do smaku ilość poszczególnych składników. Sałatę podawaj zaraz po przygotowaniu, serwując sos w małym naczyniu obok.

 

  • Uwaga: gęś oraz szynka surowa w całości Morlin nie są dostępne na terenie UK, są jednak w ofercie firmy na terenie Polski