„I began to imagine Disney’s perfect princesses juxtaposed with real issues that were affecting women around me, such as illness, cancer, addiction and self-image issues. . . . Disney princesses didn’t have to deal with these issues, and besides we really never followed their life past their youth.”



“Wyobraziłam sobie idealne księżniczki Disneya, stykające się z rzeczywistymi problemami dotykającymi kobiety wokół mnie, tj: rak, uzależnienia, choroby oraz kwestie postrzegania samych siebie. Ksieżniczki Disneya nie miały do czynienia z tymi problemami, poza tym nigdy nie zastanawiamy się jak wyglądało by ich życie w przeszłości, ich młodość”.

Dina Goldstein

Choć urodziła się w TelAvivie, jako dziecko znalazła się w Kanadzie. Tam dorosła, uksztłatowała się jako artystka. Dziś jedna z najbardziej rozpoznawalnych fotografek na świecie, zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień. Szzcególnie zasłynęła z projektu „Fallen Princesses” i „Dolls House”, w których podważa stereotypowe myślenie o micie życia „długo i szczęśliwie”, obrazem pokazuje zderzenie bajki z rzeczywistością. Jej sztuka jest głęboko zakorzeniona w dzieciństwie i osobistej tragedii, jaką była choroba matki.

Księżniczki Goldstein są dalekie od bajkowej idylli. Śnieżka żyje w małym domku, zmienia pieluchy, non stop zajmuje się dziećmi, za to mąż książe siedzi i zajmuje się oglądaniem tv. Byli kochankowie zatraceni w swoim świecie i nie ma pomiędzy nimi dawnego uczucia, namiętności. Rapunzel poddaje się chemioterapii i traci swój piękny warkocz. Bella natomiast poddaje się operacjom plastycznym, żeby zachować piękno i młodość. Siniaki mogą także wskazywać na problem z przemocą domową, czyżby bestia nie mogła zapanować nad swoim temperamentem? Pocahontas siedzi w otoczeniu kotów, a Czerwony Kapturek cierpi na nadwagę, spowodowaną śmieciowym jedzeniem czyli fastfoodami. Mała Syrenka staje się natomiast obiektem muzealnym, uwięziona w akwarium. Kopciuszek walczy z samotnością i uzależnieniami, Jasmine natomiast bierze udział w wojnie na bliskim Wschodzie. Śpiąca Królewna natomiast przespała całe życie rodziny, przysparząjąc problemu na całe życie swoim utrapionym rodzicom. Czy każda z nas nie jest zatem księżniczką? Goldstein uwrażliwia nas na obrazy, którymi jesteśmy zasypywani kazdego dnia, na fałszywe obietnice, którym się poddajemy. “Happily ever after” to niestety tylko bajka a zobrazowanie konsekwencji manipulacji, której jesteśmy poddawani ma nas przygotować na realne wybory i ich konsekwencje. Projekt został ukończony w 2009 roku.

FALLEN PRINCESSES 



Kolejnym projektem artystki jest wciąż pokazywana wystawa „In the Dollhouse”, pokazujący idealną parę- Barbie i Kena. Ideały zamienia w postaci, które odnajdują własną tożsamość. Projekt ma mówić o roli prawdy w życiu, autentyczności, pięknie, cierpieniu i trudnościach występujących w małżeństwie.
Obydwa projekty były inspirowane życiem matki i córki, obserwacjami zabaw dziecięcych i stereotypów z nimi związanych.

IN THE DOLLS HOUSE



Wszystkie zdjęcia są własnością autorki i pochodzą z jej strony: http://dinagoldstein.com