O projekcie Fashion Culture informujemy Was od jakiegoś czasu. Inicjatywa znakomita i wyjątkowa w swoim rodzaju. Integruje nie tylko kulturę brytyjską z polską, ale także podejmuje tematy, które do tej pory uważane były za medialne tabu. W tym roku do grona znakomitych gości i bohaterów wydarzenia zostali poproszeni pogardzani medialnie w Polsce paraolimpijczycy. I w tym momencie zaczyna się integracja wielopłaszczyznowa, prawdziwa idea łączenia, nie dzielenia, szukania wspólnego mianownika, nie powodu do rywalizacji czy niechęci.

Odkąd wielu Polaków stanęło na brytyjskiej ziemi, wciąż słyszymy, że nasza nacja to doskonali budowlańcy i sprzątaczki, awansowaliśmy w świadomości społecznej na dobre kelnerki i sprzedawczynie. Jednocześnie podniosła się świadomość naszych możliwości oraz wysokiego poziomu edukacji. Na tle Brytanii, nieco zamkniętej na szeroko rozumianą naukę ogólnokształcącą, zwyczajnie brylujemy elokwencją, logicznym mysleniem i możliwością odróżnienia południka od równoleżnika.

Designer: Anka Letycja Walicka

Fashion Culture wniosło do brytyjskiej świadomości nowy element- pokazało, że Polacy potrafią tworzyć wspaniałą, niepowtarzalną modę na światowym poziomie. Po serii wydarzeń w Londynie, przyszła kolej na Warszawę, która na dzień zamieniła się w stolicę integracji kulturowej. W maju odbył się pokaz finalistów II edycji projektu, z udziałem polskich i brytyjskich projektantów z najlepszych uczelni modowych z tychże właśnie państw. Gośćmi honorowymi byli także paraolimpijczycy, którzy wystąpili w roli modeli na jednej z sesji projektu. Czyżby świat mody powoli wychodził z ram sztampowych kanonów urody? Fashion Culture udowodniło, że ludzie, którzy w społeczeństwie zostali zepchnięci na margines, są wyjątkowi nie tylko na arenie sportowej. Piękni ludzie, którzy żyją ze swoją niepełnosprawnością, dumnie reprezentując kraj w świecie, udowodnili, że mogą przełamać schematy myślowe zatwardziałych przeciwników i pokazać się równie doskonale w roli modeli.  Inicjatywa ta szczególnie przypadła mi do gustu i serca. Bowiem piękno to pojęcie umowne i szukać należy go w każdym człowieku. Niewątpliwie niepełnosprawni sportowcy oraz dziedzina sztuki, jaką jest moda, to duet doskonały. Pokazuje nie tylko piękno zewnętrzne, ale także ducha walki, współzawodnictwa, odwagę, wręcz heroizm w dążeniu do celu, jakiego brakuje przeciętnemu Kowalskiemu.

Designer: Karolina Marczuk

Zwyciężczyni II edycji Fashion Culture- Anka Letycja Walicka (absolwentka krakowskiej Szkoły Projektowania Ubioru) wykazała się niewątpliwie równie konsekwentnym dążeniem do celu. Przygotowała niesamowicie spójną, wyjątkową kolekcję, wzorowaną na liniach papilarnych dłoni. Zarówno materiał, jak i wszystkie elementy układanki stroju Anki to mozaika mistrzowska od stóp do głów. A buty w kolekcji szczególnie intrygujące. Taki talent zasługuje na rozgłos i cieszymy się bardzo, że inicjatywy takie jak Fashion Culture nadają właściwy tor promocji polskich projektantów i wyłaniają ich z cienia kompleksu bloku wschodniego. To szansa dla polskiej mody, to krzyk naszych młodych, zdolnych, którzy zasługują na miejsce w czołowych domach mody. Jednocześnie wydarzenie przybliża nieco dwa światy, które za sprawą otwarcia granic stały się sobie niezwykle bliskie. Polsko- brytyjska rzeczywistość to fakt. Nasz język jest oficjalnie drugim językiem na Wyspach. Staliśmy się elementem codzienności brytyjskiej. Jeśli będziemy mieli okazję pokazywać, że potrafimy coś więcej niż zmienić pościel, jeśli będziemy angażować Brytyjczyków w nasze projekty, mam nadzieję na wspólną, prawdziwie kreatywną i pozbawioną granic płytkiego myślenia Europę.

Designer: Gabriel Bakalarz

Poza kolekcją Anki, podziwiać można było kreacje Gabriela Bakałarza- absolwenta londyńskiego Saint Martins, który swoją kolekcją pokazał kobiety uległe, poddane kontroli, z dominacją kolorów takich jak: błękit, czerwień i czerń. Motywy graficzne i kwiatowe pokazała natomiast Karolina Marczuk.
Brytyjczycy nie pozostali w cieniu i także pokazali swoje prace.
Aimee Matthew-John ukończyła Central Saint Martins College of Art and Design. Jej kolekcja została zainspirowana modą męską. Detal krawiecki używany w krojeniu ubrań dla mężczyzn został połączony z linią ubrań charakterystyczną dla kanonu damskiej mody lat 40-tych i 50-tych – wąską talią i krągłymi biodrami.
Lili Colley, absolwentka London College of Fashion zaprezentowała kolekcję biżuterii. Jej projekty łącząc formy geometryczne z mocnymi kolorami tworzą niezwykle zaskakujące wrażenie.
Młodym projektantom kibicowały przedstawicielki brytyjskich uczelni – Clair Swift oraz Carol Morgan.
Clair Swift to dyrektor programowy London College of Fashion na Wydziale Technologii Projektowania Mody Damskiej i Biżuterii. Od ponad 20 lat związana ze szkolnictwem wyższym, jest odpowiedzialna za układanie programów kształcenia na uczelni oraz zajmuje się pracą ze studentami.
Carol Morgan, związana z Central Saint Martins College of Art & Design, zajmuje się przewidywaniem trendów oraz fashion marketingiem. Wypracowała platformę dla międzynarodowego promowania marek.
Do projektu dołączył szereg artystów obrazu i muzyki, stylistów, makijażystek, fryzjerów, zarówno z Polski, jak i z Wielkiej Brytanii. Honorowy patronat objęły m.in. Ambasada Rzeczypospolitej w Londynie, T- Mobile Fashion i stowarzyszenie Wspólnota Polska, która udostępniła swoje podwoje na użytek warszawskiego wydarzenia.

Partnerzy Fashion Culture: Postscriptum Graphic Design, Agencja Promocji mody Reklamex, I Konkret PR.
GS
Zdjęcia: Krystian Data, Piotr Apolinarski, Aga Apolinarska, 
Sesja NATALII PARTYKI,  MAŁGOSI JANKOWSKIEJ I MARTY MAKOWSKIEJ oraz DARIUSZA PENDERA  dla FASHION CULTURE, FOTO: KRYSTIAN DATA