[columnize]

  1. Alergia na seks

Tak drogie Panie to nie pomyłka, a ściślej mówiąc na nasienie partnera.  Jeśli odczuwasz pieczenie, swędzenie lub doświadczasz opuchlizny po stosunku może to oznaka alergii na nasienie twojego partnera. W skrajnych przypadkach notowano również zaburzenia w oddychaniu. Łatwo ją pomylić z alergia na lateks w przypadku używania prezerwatyw lub z chorobą przenoszoną drogą płciową. Wiec jeśli doświadczasz symptomów wymienionych powyżej lepiej skontaktuj się z GP. Możesz tez zastosować prezerwatywę i problem nie powinien wystąpić. Leczenie tej dolegliwości nie należy do bardzo uciążliwych, wręcz przyjemnych. Poza nastrzykiwaniami z nasienia na skórę, trzeba uprawiać seks regularnie przynamniej co tydzień.

  1. Tatuaże trwałe i z henny

Jako że tatuaż jest w zasadzie wprowadzaniem do ciała chemikaliów, nie jest również zaskakującym, że może powodować alergie. Zarówno zawarte w barwnikach chemikalia, jak i sole metali czy siarczki rtęci lub sama rtęć (zawarte w kolorze czerwonym) mogą powodować reakcje skóry. Kolor żółty natomiast może zawierać siarczek kadmu.

Zazwyczaj są to fotoalergiczne reakcje skory lub kontaktowe zapalenie. W każdym przypadku objawy: zwykle zapalenie czerwona wysypka, łuszczenie się skóry. W skrajnych przypadkach objawy mogą przypominać nawet raka skóry.

Tak popularne na wakacjach tatuaże z henny także mogą powodować reakcje alergiczne. Zazwyczaj nie jest to sam barwnik uzyskany z henny ale sztuczny pigment (diaminy para-sulfowe), dodawany po to aby kolor był ciemniejszy. Może powodować swędzenie, pieczenie i obrzęk skóry. Unikajcie wiec przydrożnych tatuatorów, którzy zazwyczaj mają wzbogaconą o chemikalia hennę, która może spowodować niepożądane reakcje skory.

  1. Alergia na zimno

Pokrzywka na zimno jest formą alergii, w którym ciało reaguje z narażeniem na działanie zimna.
To jest dość powszechne i występuje zwykle u młodych dorosłych w wieku od 18 do 25 lat. Istnieje również rzadka postać, która jest dziedziczona.
Nabyta alergia na zimno jest najbardziej rozpowszechnioną formą. Objawy zwykle występują w ciągu kilku minut ekspozycji na zimno i trwają kilka godzin.
Objawy to swędzenie i wysypka, które mogą ograniczać się do punktu kontaktowego lub być rozłożone na całym ciele. Ponadto w niektórych przypadkach mogą wystąpić trudności w oddychaniu, świszczący oddech, ból żołądka, wrzody i nieregularne bicie serca.

W bardzo ciężkich przypadkach może dojść do spadku ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs, zapaść a nawet śmierć. Może się to zdarzyć, gdy osoba jest nagle narażona na gwałtowny spadek temperatury, na przykład skacząc do zimnej wody.

Diagnoza
Jeśli chcemy rozpoznać tę dolegliwość należy rozpuścić kostkę lodu na skórze i poczekać chwilę. Jeśli pojawi się wysypka- oznacza to, ze możemy cierpieć na alergię na zimno.

Leczenie
Nie ma jako takich zabiegów, choć duże dawki leków przeciwhistaminowych mogą być pomocne w niektórych przypadkach.

  1. Alergia na telefon komórkowy (nie dotyczy tylko reakcji na głos byłego…)

To dość powszechna przypadłość. W zasadzie jest to reakcja na metale, które są używane do produkcji aparatów telefonicznych, a w szczególności na nikiel. Łatwo tę alergię zdiagnozować. Jeśli jesteśmy nadwrażliwe na nikiel- najprawdopodobniej w miejscu guzika od dzinsów pojawi się czerwona plama lub wysypka. Często wywołuje ją także sztuczna biżuteria, z dodatkiem metali nieszlachetnych. Zazwyczaj leczy się tę dolegliwość zwykłymi lekami antyhistaminowymi. Oczywiście należy też zmienić model telefonu na taki, który jest pozbawiony metalowych wstawek.

  1. Alergia na czekoladę (o zgrozo tylko nie ja!)

Udowodniono jednak, że alergie na kakao wystepują rzadko. Niepożądane reakcje najczęściej powodowane są przez dodatki do czekolad takie jak: wanilia, soja, mleko, kofeina, czy nawet wspomniany juz nikiel, który może być dodawany jako konserwant.

Objawami są najczęściej: wysypka, swędzenie, opuchlizna, bole głowy, w skrajnych przypadkach zawroty głowy i trudności w oddychaniu.

  1. Alergia na alkohol

Zapewniam, ze nie chodzi tu o kaca ani nadużywanie trunkow. Niektórzy ludzie cierpią na reakcje alergiczne juz po spożyciu niewielkiej ilości napojów wyskokowych. Najczęściej są to zwykle alergie pokarmowe- na przykład na winogrona zawarte w winie, truskawki, maliny, chmiel,  zboża zawarte w wódkach czy piwie.

Alkohole bardzo często zawierają również siarczyny, używane jako konserwanty, wywołujące reakcje alergiczne. Szczególnie astmatycy powinni uważać na spożywanie alkoholu. Może u nich wywołać problem z oddychaniem czy sapanie.

Nie należy mylić alergii z niedoborem enzymu dehydrogenazy alkoholowej, potrzebnej, aby pomóc przełamać alkohol. Osoba z ta przypadłością nagle staje się czerwona, obniża się jej ciśnienie krwi i podnosi akcja serca. W przypadku wystąpienia jedngo lub kilku wspomnianych objawów po spożyciu alkoholu- należy się zastawnowić, zrobić listę  składników i udać się z nią do lekarza GB, żeby zdiagnozować źródło naszych problemów.

  1. Alergia na wlasny pot

Pojawia się w formie pokrzywki, swędzących plam, zazwyczaj po wysiłku, kiedy pojawiają się pierwsze poty. Bardzo ciężkie formy tej nadwrażliwości mogą nawet powodować śmierć!

Jeśli cierpisz na tego typu dolegliwość, musisz unikać wszystkiego, co powoduje pocenie się, czyli goraąej wody, ostrych przypraw, stresu, wysiłku fizycznego. Nadpotliwość można również leczyć toksyna botulinowa czyli popularnym botoxem.

  1. Alergia na cwiczenia

Pewnie nie jedna z nas powie- no proszę wiedziałam, ze moja niechęć do ćwiczeń ma podłoże zdrowotne.

Jednak rzeczywiście tego typu nadwrażliwość istnieje i objawia się pokrzywką na ciele, krótkim oddechem, opuchlizną twarzy, gardła, oczu, ust, spadkiem ciśnienia krwi. Może się nawet zakończyć utratą przytomności lub śmiercią w skrajnych przypadkach. Często alergia może być potęgowana przez spożycie pokarmów, na które wykazujemy nadwrażliwość, takie jak: seler, owoce morza, zboża, orzechy czy alkohol. Jeśli podobne objawy wystąpią u ciebie podczas ćwiczeń, natychmiast je przerwij i jeśli się nasila lub doświadczysz trudności w oddychaniu, obrzęku twarzy czy gardła, natychmiast zgłoś się do lekarza lub wezwij pogotowie. Na ogół ta dolegliwość mija samoistnie po 25 roku życia.

  1. Alergia na jablka

Większość ludzi zna kogoś, kto jest uczulony na truskawki, albo jakiś rodzaj owoców cytrusowych. Ale jabłka?
Jedzenie jabłek może powodować świąd lub mrowienie, obrzęk warg, jamy ustnej i gardła, stan znany jako zespół alergii jamy ustnej.
Ludzi, którzy mają katar sienny spowodowany pyłku brzozy są najbardziej narażone na rozwój choroby.
To dlatego, że katar sienny jest spowodowany przez system odpornościowy organizmu i białka- alergeny obecne w pyłku. Niestety, białka w pyłku brzozy sa wystarczająco podobne do tego znajdującego się w świeżych jabłkach i to, powoduje podobną reakcję alergiczną.
Z tego samego powodu uczuleni na pyłek brzozy są również bardziej narażeni na alergię na t śliwki, marchew, wiśnie, brzoskwinie, orzechy włoskie, ziemniaki i pszenice.
U osób uczulonych na pyłki traw może się również okazać, że melon, arbuz, pomarańcze, pomidory  mogą wywołać objawy zespołu alergii jamy ustnej.
Tego rodzaju alergii można uniknąć przez gotowanie świeżych owoców i warzyw.

10.  Alergia na słońce

Niestety nie wszyscy mogą korzystać z uroków słońca.

Czasami reakcją na słońce jest pokrzywka słoneczna, może rozwinąć się pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk z wysypka wkrótce po wyjściu na słońce.
Wysypka może pojawić się również z tyłu, na częściach ciała nie narażonych na działanie promieni słonecznych, przy czym rejony rąk i twarzy mogą być tylko nieznacznie naruszone, (być może dlatego, że są one narażone na stalą ekspozycję na światło słoneczne).
W wypadku dużych części ciała wrażliwych na słońce, zbyt duża utrata płynów może powodować zawroty głowy, nudności, wymioty, a nawet szok.
Mimo że dokładne przyczyny pokrzywki słonecznej pozostaje tajemnicą, to jest myśl, że może to być spowodowane słońcem reakcji z alergenem chemicznym w organizmie, powodując reakcje alergiczne odpowiedzialne za objawy.
Rozpoznanie pokrzywki słonecznej jest potwierdzona przez badania, które obejmują naświetlanie skóry światłem o różnych długościach fal.
Osoby z alergią słoneczną mogą zażywać leki antyhistaminowe, w skrajnych przypadkach będzie potrzebne długotrwałe leczenie.

[/columnize]