A DAJCIE MI WSZYSCY ŚWIĘTY SPOKÓJ!
SŁOWO O DEPRESJI POPORODOWEJ
Siedzę na łóżku i nie chce mi się wstać, ba nawet ręką ruszyć. Ono ciągle chce mleka. Ryczy. Ona dopadła mnie znienacka. Wyrwała serce z korzeniami, wycisnęła łzy, które teraz niczym strugi toksycznego deszczu płyną po moich policzkach. Odebrała mi chęć do życia, zabrała przyjemność z oglądania świata, sparaliżowała nogi niemocą wredną. Jestem wykończona, nie mogę już spać choć padam na przysłowiowy pysk. Nie mogę też jeść bo dostaje niestrawności, w pozostałe dni jem wciąż za dwoje.
Patrzę na Ono i myślę sobie, że nikt nigdy nie mówi o jęczącym, denerwującym, wiecznie wymagającym bachorze. Sielski obrazek z żółtą kaczuszką w tle oddalił się w niepamięć. Czuję, że nie ma już mnie. Nie bywam, nie czuję, nie lubię już nic. Ona mnie zniewoliła. Mam jedynie ochotę rzucić czymś o ścianę i wyjść…
Depresja.
Nigdy nie podejrzewałam, że mnie dopadnie. Uwielbiam dzieci. Kocham te małe nóżki, bezwładne uśmiechy, każdy wózeczek powodował przerwę na mojej drodze do celu. A jednak.
Kto kogo złamie?
Depresja dojrzewa wciągu kilku dni bądź miesięcy. Dopada zazwyczaj nagle i trwa od kilku dni do kilku lat. W skrajnych przypadkach może przerodzić się w psychozę. Psychotyczna mama widzi i słyszy rzeczy, które nie mają miejsca. Zazwyczaj choroba ta rodzi się w domach gdzie kobiecie brakuje wsparcia rodziny czy przyjaciół. Pojawia się u mam, które już miały przypadki depresji w swoim życiu, choć zdarza się także tym, które zawsze tryskały zdrowiem i energią. Pozostawiona sama ze wszystkim mama popada w ramiona depresji. Czasami jest to nadmierny lęk o dziecko, w innych przypadkach chęć odrzucenia. Jeśli masz myśli samobójcze bądź uczucie, że sobie nie radzisz na ringu z chorobą, skontaktuj się z GP, położną albo Health visitorem. Oni za wszelką cenę powinni próbować ci pomóc i wesprzeć twoją dojrzewającą relację z dzieckiem. W skrajnych przypadkach mama wymaga hospitalizacji ale w takim przypadku powinni ci pomóc na tyle, żeby hospitalizacja odbywała się wraz z dzieckiem.
Jak sobie pomóc?
Postaraj się nie brać na siebie zbyt wiele obowiązków. Odpoczywaj kiedy tylko jest to możliwe. Korzystaj z pomocy przyjaciół i rodziny, nawet jeśli nie masz na to ochoty. Postaraj się znaleźć nowych przyjaciół, grupę wsparcia. Nie tylko cię zrozumieją ale także pomogą wydostać się z sideł depresji. I najważniejsze! Nie czuj się winna za swój stan, zaakceptuj fakt, że nie ma matek idealnych. Poszukaj sobie jakiegoś nowego hobby, nagradzaj siebie małymi przyjemnościami, jedz dobre jedzenie, słuchaj relaksacyjnej muzyki, obejrzyj komedię. Zaangażuj partnera w opiekę nad dzieckiem ale nie wiń go za swoje złe samopoczucie. Każda próba obwiniana otoczenia może skończyć się rozpadem rodziny czy też przyjaźni. Absolutnie zapomnij o używkach! Te mogą pomóc jedynie na chwilę ale twój nastrój obniży się jeszcze bardziej kiedy dojdziesz do siebie.
Potrzebuję pomocy!
Jeśli chodzi o pomoc z zewnątrz, możesz liczyć na porady położnych czy lekarzy, grupy terapeutyczne, indywidualną terapię, leki antydepresyjne bądź terapię hormonalną, której efekty nie są jednak do końca potwierdzone.
Jeśli czujesz, że problem depresji dotyczy właśnie ciebie, możesz się skontaktować z nami. Postaramy ci się pomóc wraz z grupą polskich specjalistów z doświadczeniem wprowadzeniu terapii antydepresyjnej.
Alternatywnie szukaj pomocy w języku angielskim pod następującymi numerami telefonów:
Helpline: 020 7386 0868. Provides telephone helpline, information leaflets and a network of volunteers who have themselves experienced PND.
Tel: 0845 123 23 20; email: information@depressionalliance.org
Information, support and understanding for people who suffer with depression, and for relatives who want to help. Self-help groups, information, and raising awareness for depression.
Helpline: 08451 228669. Provides self-help and support for families with excessively crying and sleepless and demanding babies.
Family Action
Tel: 020 7254 6251. Support and practical help for families affected by mental illness. Including 'Newpin’ services – offering support to parents of children under-5 whose mental health is affecting their ability to provide safe parenting.
Tel: 020 7254 6251. Support and practical help for families affected by mental illness. Including 'Newpin’ services – offering support to parents of children under-5 whose mental health is affecting their ability to provide safe parenting.
Tel: 0800 068 6368. Support and practical help for families with at least one child under-5. Help offered to parents finding it hard yo cope for many reasons. These include PND or other mental illness, isolation, bereavement, illness of parent or child.
Helpline: 0845 120 3746. Support and information for all mums and mums-to-be who are lonely, isolated or depressed in pregnancy or after having a baby. Local groups and on-line support.
Helplines: Pregnancy and Birth Line: 0300 330 0772; Breastfeeding: 0300 330 0771; Postnatal: 0300 330 00773. Support and information on all aspects of pregnancy,birth and early parenthood. Local group and telephone helplines.
A website offering support and information on pregnancy and parenting. There is a specific section on offering support. There is also information on local resources and support groups.
An organistion that helps individuals and their families with pre- and postnatal depression advice and support.
24-hour helpline 08457 90 90 90 (UK) or 1850 60 90 90 (Irelan); Email: jo@samaritans.org.
Confidential emotional support for those in distress who are experiencing feelings of distress or despair, including suicidal thoughts.
Tel: 0300 100 1234. Relationship support including couple and family counselling. Face-to-face, telephone or online counselling.