15 rad jak zorganizować przestrzeń dziecka


Nadeszła jesień a z nią szaruga, deszcze i błoto. Coraz więcej czasu spędzamy w domu i nie wiem jak Wy, drogie mamy, ale ja notuję spadek nastroju. Szczególnie wtedy, gdy codziennie przez dom zdaje się przechodzić halny, wszystkie zabawki szaleją po kątach, dzieci biegają, a wieczorem zamiast gorącej czekolady, książki czy lampki wina i dobrego filmu- sprzątanie! Dziś właśnie kolejny dzień z serii, ponowne zwątpienie w mozliwości wychowawcze i nieskażoną słodkość moich dzieci. Halny przeszedł przez kuchnię, przedpokój, pokój dzienny i jadalnię, dotarł po same drzwi. W takich chwilach zastanawiam się jak inni rodzice ogranizują przestrzeń do zabawy i jak to robią, że dzieci w tych strefach pozostają. Przy okazji poszukiwań niezawodnego systemu organizacji zabawek, natknęłam się na oferty profesjonalnych organizatorów przestrzeni dziecięcej. Poniekąd poprawiło mi to humor i utwierdziło w przekonaniu, że nie tylko ja borykam się z niesprzyjającymi wiatrami w domu, skoro istnieje profesja, szkolenia i opłaty za tą usługę.


Eksperci radzą, co następuje:


1.       Zakup plastikowe wiadra, kontenery i inne przeźroczyste pudła, żeby dzieci widziały co w nich jest i szybko mogły zlokalizować ulubioną zabawkę, bez konieczności wyrzucania całej zawartości na podłogę

2.       Naklej etykiety, które mówią o tym co jest w danym kontenerze

3.       Usuńwszystkie połamane, niedziałające zabawki (nawet nie wyobrażasz sobie ile ich maszJ)

4.       Niepotrzebne i niedostosowane do wieku zabawki oddaj do charity, domu dziecka lub zaprzyjaźnionym mamom

5.       Manerw zastosuj również w przypadku nadmiaru zabawek. W praktyce proszę moje dzieci o wybranie kilku podobnych funkcją zabawek i wspólnie się zastanawiamy, które używają najrzadziej lub chcą już oddać innym dzieciom

6.       Organizując zabawki, zawsze myśl o swoich dzieciach. Najniżej umieszczaj ulubione, często używane, sezonowe,najwyżej te wymagające obecności rodzica, tj. nożyczki, kleje, farby, wycinanki oraz zabawki mało używane lub sezonowe, np. sprzęty do pływania, wiaderka, łopatki. Zadbaj o to, żeby na wysokości ramion dziecka i w zasięgu jego ręki, znalazły się zabawki lub pudełka nieco lżejsze. W końcu nie chcemy, żeby mały odkrywca uległ wypadkowi przy wyciąganiu pudełka, stojąc na palcach.

7.       Staraj się zawsze kłaść określone zabawki w te same miejsca. Dzieci lubią rutynę i chętniej będą odkładały rzeczy zawsze na tą samą półkę. Jeżeli zabawki są pogrupowane, łatwiej jest nad nimi zapanować i odłożyć na miejsce po skończonej zabawie.

8.       Podziel pokój na strefy i staraj się wraz z dzieckiem trzymać wytyczonych kawałków przestrzeni do określonych czynności.

9.       Proces sprzątania zamień w zabawę. Np. memory game– czy pamiętasz gdzie znajdowała się ta zabawka? Jeśli masz więcej dzieci, możesz zaproponować konkurs- kto umieści najwięcej zabawek we właściwych miejscach, ten wygrywa.

10.   Określ wyraźnie czas sprzątania i konsekwentnie się tego trzymaj, mimo oczywistego sprzeciwu. W końcu maluchy pogodzą się z nową rutyną.

11.   Nagradzajza dobrze wykonaną pracę, możesz zastosować system punktowy i na koniec tygodnia zaserwować dziecku ulubioną czekoladę albo wypad do kina.

12.   Czas sprzątania możesz także skojarzyć z czasem śpiewania ulubionych piosenek.

13.   Jeśli pokój jest odpowiednio duży, podziel go na części: zabawową, do spania i do nauki, np. za pomocą półek z książkami
14.   Zaproś dzieci do wspólnego przygotowania regulaminu i podziału zabawek.

15.   Chwal dzieci przy okazji rodzinnych spędów, spotkań ze znajomymi. To pozwoli im na budowanie pewności siebie i nauczy odpowiedzialności.

To tyle porad od ekspertów. Poniżej natomiast już nieco bardziej praktyczne rozwiązania dla dzieci i rodziców, dotyczące organizacji przestrzeni. Nie muszą wcale kosztować majątku. Wystarczy kilka skrzynek, pudełek, kubeczków i doza wyobraźni. Jeśli dorzucimy do tego jeszcze tatę lub mamę złotą rączkę, może wyjśc z tego całkiem niezły projekt. Powodzenia zatem drodzy rodzice.

Kolekcja żeleźniaków zaparkowana!

Flamastry, długopisy, kredki, plastelina- w kubeczkach, na relingach i na półeczkach, do tego wieszak na gazety (IKEA)

Zbędne wiaderka po oleju, farbach? 

Organizacja to podstawa- proste półki i koszyki z etykietami

Naczynia po mleku- z serii recycling

Plastikowy łańcuch i klamerki- prosta instalacja dla pluszaków

Dla tych, którzy lubią trzymać fason, pod kolor, prosto

Z serii- kreatywna mama. Dobra zabawa w przetwarzanie pudełek po musli
 i doskonała organizacja licznych magazynów, kolorowanek i książeczek

Zalet palet już nikomu nie trzeba przedstawiać, tu w wersji półki na buty

Skrzynki na służie porządkowej

Karnisz (podwójny), stara zasłonka i mamy półeczkę na skarby

A może domek dla 50 lalek?

Jedna z kreatywnych półeczek, na szczycie regału

Relingi, wieszaki kuchenne, wiaderka z Ikei…wszystko to możemy wykorzystać jako stojaki na skarby, papierowe role

Skrzynki po owocach, winach, słoje po cukierkach w nowej roli

Mało miejsca? Wykorzystaj drzwi jako podstawę do zorganizowania zabawek.

Proste…a cieszy

Półeczki na przyprawy mogą służyć także dzieciom

Klocki…która mama nie zbiera ich przynajmniej
raz w tygodniu po całym domu?
Woreczki nie tylko na kapciuszki, teraz na klocuszki.

Klatka dla zwierząt, projekt dla kreatywnych

Mamy zabawę…i po zabawie. 

Uchwyt metalowy z magnesem na noże z Ikei zyskął nowe zastosowanie.

Dla właścicieli duuużych szaf.

Podusia przytulanka…

Mega blocks nie tylko dla maluchów

A może masz stare opony? Te wyposażone w kółeczka i z drewnianą pokrywą
dumnie prezentują nową odsłonę użyteczności publicznej.

Wiadra, kosze na bieliznę? Nie, urocze kubły na zabawki.

No i kolejna skrzynka, chabby chic