Bezgranicznie odpowiedzialny za „rozwój i karierę”: wykorzystaj roczną ocenę pracy: „annual appraisal”, by uzyskać zgodę i wsparcie w realizacji „Twoich” aspiracji.
Potężnym błędem jest myśleć lub też wierzyć, że ktokolwiek troszczy się o Twoją karierę i wesprze w jej budowaniu, poza Tobą samym. Prawdą oraz faktem jest, gdy tylko znajdziesz się w miejscu pracy, musisz zapracować na awans bądź podwyżkę. Musisz zapracować na szacunek oraz znajomości. To droga długa, nie łatwa czasem, pełna wyzwań, lecz wiedza i klarowność, co do Twojego kierunku podążania i celu jest niezbędna. Poniżesz przedstawiam krótki przewodnik, jak efektywnie wykorzystać „annual appraisal” mając na uwadze swoje cele i ambicje.
Jeśli posiadasz dobrą relację z menedżerem bądź przełożonym, to gratuluję. Bez względu na relacje, jakie istnieją pomiędzy wami, roczne sprawozdanie bądź też ocena Twoich wyników, przeprowadzona z przełożonym jest idealnym momentem dla rozwoju Twojej kariery. Przygotuj się do niej tak dobrze jak możesz, lecz bez wątpienia lepiej niż Twój przełożony. Nie ma drugiej takiej osoby jak Ty, z takim poziomem dedykacji i motywacji, a także aspiracji, nikt też poza Tobą nie wie lepiej, jakie umiejętności potrzebujesz rozwinąć by osiągać lepsze niż dotąd wyniki.
Solidne przygotowanie do takiej rozmowy jest bardzo istotne, bądź w najlepszym nastroju oraz pewny siebie – wierz w siebie i swoje umiejętności. Pewność siebie przyjdzie razem z przygotowaniem, a więc zadaj sobie następujące pytania:
1. Jaką wartość (w postaci osiągniętych wyników, zdobytych nowych klientów, stworzonych nowych produktów, wdrożeniu nowych systemów) dodałaś do Twojego stanowiska?Wypisz je klarownie w oparciu o wyniki! Klarownie! Przećwicz z wiarą w głosie!
2. Jakie są Twoje aspiracje związane ze stanowiskiem, bądź firmą?Może udział w projekcie, może staniesz się mentorem, a może to kurs coachingowy dla potrzeb Twojego zespołu? Czego chcesz?! Sformułuj klarownie swoje aspiracje oraz tak jak powyżej- przećwicz je przez spotkaniem z menedżerem!
3. Pomiędzy „teraz” a „przyszłością” istnieje przestrzeń, luka – w jaki sposób chcesz ją załatać? Innymi słowy: Jaki posiadasz plan na osiągnięcie celu?To może być udział w kursie, dzięki któremu uzyskasz nowe umiejętności a może kurs językowy, gdyż pragniesz przenieść się z obecnej siedziby do zagranicznej, by zmienić kraj zamieszkania. Przygotuj odpowiedzi na powyższe pytanie.
4. A teraz punkt kulminacyjny! Z psychologicznego punktu widzenia- umowa o pracę jest kontraktem psychologicznym. Ty, jako profesjonalista dostarczasz swoją działkę w postaci efektów pracy, a pracodawca odwdzięcza się za Twój wkład poprzez wynagrodzenie oraz inne możliwe dodatki, takie jak na przykład: ubezpieczenie zdrowotne, opłacony karnet do siłowni, telefon firmowy, może laptop, lub też wakacje dla Twojej rodziny.
Twoim celem jest pokazanie, „dlaczego” przełożony (może to być menedżer bądź Twój pracodawca) winni wesprzeć Cię w realizacji Twojego planu?
Spędź tyle czasu ile potrzebujesz by odpowiedzieć na powyższe pytanie. Podczas formułowania odpowiedzi miej na uwadze Twoje mocne strony, kluczowe umiejętności oraz większe bądź mniejsze, lecz istotne osiągnięcia.
Odpowiadając na powyższe pytania oraz starannie przygotowując się do spotkanie oceniającego roczne osiągnięcia, wykorzystasz jego czas maksymalnie i produktywnie. Z pewnością sprawisz duże wrażenie na rozmówcy, gdyż charakteryzować będziesz się determinacją i ambicją a także klarownością w przeciwieństwie do osoby, która godzi się na wszystkie opcje bądź wymagania, jakie firma przed nią stawia, nie posiadając swoich własnych aspiracji.
Sprzedaj pomysły na Twój rozwój
Pamiętaj jednakże, że jesteś częścią zespołu i organizacji, która posiada swoje własne cele i plany strategiczne, miej to na uwadze. Pytanie numer 4 jest istotne, gdyż odpowiadając na nie, pokażesz przełożonemu, iż w obliczu planów i wyzwań, jakie firma posiada, właśnie TY a nikt inny, jesteś wartościowym nabytkiem oraz gdy firma zainwestuje w Twój rozwój, staniesz się jeszcze wartościowszym i osiągającym lepsze wyniki.
Kilka sugestii:
Słowa, jakie wykorzystać możesz podczas spotkania, widnieją w Wizji / Misji, jaką firma posiada.
Pamiętaj, że osoba, która poprowadzi „annual appraisal” to osoba, z własnymi aspiracjami i planami rozwoju zawodowego. Bądź na tyle wyczulony, by nie okazać się osobą bardziej ambitną niż Twój przełożony lub beż pracodawca (pomimo faktu, iż w rzeczywistości to może być prawdąJ).
Nakreśl taki obraz Twojego rozwoju zawodowego, który sprawi, ze przełożony zobaczy, z perspektywy Twoich starać i ambicji, iż on/ona sama będzie wyglądał lepiej w ich obliczu.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze stworzonej „misji stanowiska” bądź też „celu stanowiska”, to spotkanie z przełożonym może być idealną okazją do jego stworzenia.