UZALEŻNIENIE OD ZWIĄZKU
Agnieszka Major
„(…) Od urodzenia byłam porównywana do siostry i robiłyśmy wszystko żeby się odróżnić. Musiałyśmy rywalizować ze sobą, co obniżało nasze poczucie wartości i niezależności (…). Później wyszłam za mąż. Cóż poczucie mej wartości wzrosło, ale odeszłam od męża, bo obniżał je przez wyzwiska (…). Teraz spotkałam człowieka, który jest dla mnie dobry i potrafi rozwiązywać problemy bez obrażania mnie. On jest Anglikiem a jego rodzice emigrantami, więc zaznał nietolerancji jako dziecko. Tak uważa i przez to ma poczucie swej wartości zaniżone, używa złych słów w stosunku do siebie jak mu się coś nie uda. Jak temu zaradzić? Czy jestem skazana na przyglądanie się jak on pielęgnuje swoje poczucie małej wartości?” Czytelniczka.
Niewielu z nas w ciągu całego swojego życia doświadcza komfortu i dobrego samopoczucia, jakie niesie ze sobą niezależność. Należymy do kręgu kulturowego, który niejako wymusza na nas życie z innymi w ścisłej symbiozie. Często zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko wkracza w dorosłość nie będąc w pełni dojrzałym człowiekiem, bierze ślub jako bardzo młoda osoba, lub zostaje niespodziewanie rodzicem. Taka osoba ma wówczas mniejsze szanse na pełne rozwinięcie swego potencjału i poznanie innych aspektów życia. Zdarza się również i tak, że nawet, jeśli małżeństwo nie zostaje oficjalnie zawarte, nasze trwałe związki pozbawiają nas możliwości odkrycia i rozwinięcia własnej indywidualności.
Partnerstwo i małżeństwo to wyjątkowe związki. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na problem niezdrowych związków uzależniających. Są to związki skupione na potrzebach partnerów niż na dzieleniu się z nimi. Osoby w takich typu związkach pochodzą zazwyczaj z rodzin, w której nie wzmacniano „samodzielności” jako jednej z ważniejszych wartości w życiu.
Jeżeli wiążemy się z drugą osobą tylko po to, aby wypełniła ona ogarniającą nas pustkę, związek taki bardzo szybko staje się centrum naszego życia. Bez niego nie możemy się obyć, gdyż przynosi nam ulgę i pocieszenie, a chwilowa rozłąka powoduje ogromny strach, niepokój i napięcie. Szczególnie dotyczy to osób z niskim poczuciem wartości, dla których wyznacznikiem ich dobrego samopoczucia jest wartość drugiej osoby. Czerpią one wówczas z niej do tego stopnia, że partner często sam czuje wewnętrzną pustkę i zaczyna szukać kogoś lub czegoś, aby ją wypełnić. Praca, romanse, alkohol, jedzenie – mają na celu wypełnienie tej wewnętrznej próżni. Niektórzy oczekują, że jeden partner spełni wszystkie ich potrzeby, zapominając, że poczucie własnej wartości można znaleźć jedynie w sobie samym.


Stopień uzależnienia od drugiej osoby można ocenić bardzo często dopiero, kiedy związek się kończy, albo kiedy partnerzy na jakiś czas muszą się rozstać. Zostaje wówczas zachwiane poczucie bezpieczeństwa, ponieważ związek ów podnosił niskie poczucie wartości partnerów. Po rozstaniu pojawia się dezorientacja, cierpienie i gniew, w skrajnych przypadkach przyjmujący formę znęcania się psychicznego lub fizycznego nad drugą osobą.
Uzależnienie w związku może powstać u każdej osoby, która szuka poczucia własnej wartości na zewnątrz. Jeśli podstawą naszego spełnienia czy też szczęścia jest przyjaciel i tylko w takim związku doświadczamy takich uczuć, tym silniej uzależniamy się. Im niższe poczucie wartości, tym większa liczba przyjaciół jest potrzebna po to, by podnieść jego poziom.
PSYCHOTEST ‘CZY JESTEŚ W UZALEŻNIAJĄCYM ZWIĄZKU?’
1. Czy inicjujesz większość rozmów telefonicznych?
TAK-NIE
2. Czy proponujesz większość waszych wspólnych spotkań?
TAK-NIE
3. Czy masz ciągłą potrzebę rozmawiania o tym związku?
TAK-NIE
4. Czy odczuwasz lęk i niepokój podczas nieobecności partnera(przyjaciela)?
TAK-NIE
5.Czy czujesz się nieswojo (nie wiesz, co masz ze sobą zrobić), kiedy nie jesteście razem?
TAK-NIE
6. Czy chciałbyś/aś wiedzieć wszystko, co robi, myśli i czuje ta druga osoba?
TAK-NIE
7. Czy bierzesz na siebie nieproporcjonalnie dużą odpowiedzialność za związek?
TAK-NIE
8. Czy jesteś zmartwiony/a lub nieszczęśliwy/a, jeżeli druga strona sprawia wrażenie zadowolonej i szczęśliwej, nawet kiedy w danej chwili nie jesteście razem?
TAK-NIE
9. Czy masz poczucie, że dla ciebie pragnienia i potrzeby partnera są ważniejsze od twoich?
TAK-NIE
10. Czy boisz się, że nie dałbyś/aś sobie rady, jeżeli przyjaźń lub związek skończyłyby się?
TAK-NIE
OBJAWY UZALEŻNIENIA OD PARTNERA LUB PRZYJACIELA WYSTĘPUJĄ, JEŚLI NAWIĘKSZOŚĆ PYTAŃ ODPOWIEDZIAŁEŚ/AŚ TWIERDZĄCO.
Koniecznym warunkiem do nawiązania zdrowego, satysfakcjonującego związku jest wysokie poczucie własnej wartości. Odnaleźć je w sobie możemy poprzez rozwój osobowości i dojrzałość. Umożliwi to nam później wybranie podobnego do nas partnera i pozwoli dzielić się tą wartością zamiast wykorzystywać się nawzajem. Będziemy umieli dokonywać wyborów, które mają wpływ na nasze życie, nie będziemy bezradnymi istotami zdającymi się biernie na przypadek i ślepy los.
I wreszcie, odnajdując w sobie poczucie wartości jesteśmy bardziej otwarci na współczucie, uczciwość, energię i miłość oraz na potrzeby drugiej osoby.


Jeśli chcesz skutecznie rzucić palenie zgłoś się do Polskiej Kliniki Rzucenia Palenia przy PPA/Kick it/NLPGate pisząc na  info@nlpgate.co.uk lub dzwoniąc pod numer telefonu 07832376622. Serwis jest darmowy, refundowany przez NHS.
Agnieszka Major– psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes Polish Psychologists’ Association (PPA).
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk