Wielu Czytelników w swoich listach pyta mnie „jak radzić sobie ze stresem”, „jak zwalczyć stres” lub „jak pokonać stres”. Zanim podam kilka praktycznych sposobów, chciałabym to zagadnienie pokazać z nieco innej perspektywy, niż tylko jako stanu nieprzyjemnego napięcia.
Droga Czytelniczko, czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, co dobrego daje ci stres? Na co ten stres chce zwrócić twoją świadomą uwagę? Może jest tak, że ciągle robisz coś, co wcale nie jest dla Ciebie dobre? Może warto to coś zmienić, zamiast szukać sposobów na pozbycie się niewygodnego napięcia emocjonalnego. Zgodnie z definicją Hansa Selye, pierwszego badacza tego zagadnienia, stres jest niespecyficzną reakcją na wymagającą sytuację i służy mobilizacji organizmu. Dzięki niemu możemy pokonywać trudności i szybko działać w krytycznych warunkach.
Czasem stres działa jako czynnik motywujący do działania. Jeśli natomiast stres dezorganizuje ci życie, stoi na przeszkodzie do realizacji twoich planów, pogarsza znacząco twoje samopoczucie i obniża skuteczność osobistą, warto zastanowić się, nad modyfikacją twojego działania. Istnieje wiele strategii i technik antystresowych. Zanim wybierzesz odpowiednie, zastanów się, jaki efekt mają ci przynieść. Potem przetestuj kilka i wybierz takie, które w twoim przypadku sprawdzają się najlepiej.
Strategie radzenia sobie ze stresem dla większej przejrzystości podzielę na trzy główne obszary:
q przygotowanie się do działania
Przygotowując się do działania najpierw zdefiniuj jego cel. Wybierz sposoby działania, zaplanuj precyzyjnie ich kolejność. Warto w zanadrzu mieć plan awaryjny, choćby dla spokoju wewnętrznego. Dobre efekty przynosi wizualizowanie danego działania, czyli jak gdyby przeżycie go w wyobraźni w taki sposób jak chciał(a)byś, aby ono wyglądało za nim jeszcze zdarzy się w rzeczywistości. Zmniejszy to jego trudność i spowoduje stopniowe przyzwyczajanie się do wymagającej sytuacji. Tak można przygotować się do trudnego spotkania, publicznego występu czy rozmowy o pracę. Podobnie możesz poradzić sobie z własnymi reakcjami na stres, przewidując je. Wówczas w chwili, gdy się pojawią nie będą zaskoczeniem i będziesz miał(a) kontrolę nad własnym zachowaniem i emocjami, a co za tym idzie będziesz skuteczniejszy/a w działaniu.
q zmiana własnego nastawienia
Zmianę własnego nastawienia można osiągnąć poprzez analizę i akceptację swoich wad i zalet – masz prawo być taki/a jaki/a jesteś. Nie bierz na siebie zbyt dużej ilości spraw, które przekraczają twoje możliwości. Czasem warto odpuścić sobie – tak też jest w porządku. Podejmuj działania z nastawieniem „chcę” a nie „muszę”.
Jeśli coś wytrąciło cię z równowagi i nie poszło po twojej myśli, poszukaj dziesięciu pozytywnych sformułowań kończących zdanie „To dobrze, bo…”. Zmienisz tym swoje nastawienie do sytuacji i poprawisz nastrój. Innym dobrym sposobem by sobie poradzić z trudną sytuacją i nabrać do niej dystansu, który jest niezbędny by znaleźć rozwiązanie jest jej opowiedzenie, tak jakbyś sucho relacjonował(a) fakty, bez emocji.
q odreagowanie i techniki relaksacyjne
Sytuacje trudne wywołują w nas napięcie, którego należy się pozbyć. Jest na to kilka szybkich sposobów. Jednym z nich jest wysiłek fizyczny (basen, jogging, siłownia, gra w piłkę, itp.) lub inna aktywność (sprzątanie, praca w ogródku). Robienie tego, co lubisz i co poprawia twoje samopoczucie (zakupy, pójście do kina, spotkanie na kawie z przyjacielem, słuchanie muzyki). Możesz też skoncentrować się na swoim oddechu, spowolnij i wydłuż go, wprowadzisz się tym samym w stan odprężenia. Inną metodą szybkiego zrelaksowania się jest zamknięcie oczu i rysowanie w myśli znaku nieskończoności (tzw. leniwej ósemki) zaczynając od środka w górę. Podobny efekt osiągniesz na przemiennie napinając i rozluźniając mięśnie ciała.
Technik radzenia sobie ze stresem można również nauczyć się podczas treningów grupowych takich jak: stress management, warsztaty rozwoju osobistego lub autohipnoza. Ważne, aby nie poddawać się!
Agnieszka Major– psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes Polish Psychologists’ Association (PPA).
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk