Vidal Sassoon- historia skrojona na miarę

Dziś światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci Vidal Sassoona. Która z nas nie pamięta jednych z pierwszych reklam środków do pielęgnacji włosów w latach 80’ i 90’? Człowiek, który zrewolucjonizował świat fryzjerstwa, odszedł po długiej walce z chorobą. Mówią o nim, że zmienił swiat z pomocą pary nożyczek.



Sasoon historia prawdziwa
Wczesne dzieciństwo zahartowało młodego Vidala na tyle, że postanowił wygrać wyścig o lepsze jutro.Urodził się w rodzinie emigrantów. Matka Żydówka, ukraińskiego pochodzenia związała się z Grekiem, zamieszkali w Londynie, na Sheperds Bush.  Po odejściu ojca, matka nie mogła podołać opiece i oddała chłopca wraz z jego bratem do sierocińca, gdzie spędzili kilka lat. Po powrocie  z placówki żył z mamą, która zapragnęła, aby został fryzjerem. Pierwsze kroki w zawodzie, Vidal stawiał u lokalnego fryzjera, gdzie odbywał staż. Opuścił szkołę w wieku lat 14st. W wieku 17 lat służył w II wojnie światowej a 20stu w wojnie arabsko-izraelskiej.


W końcu trafił na Mayfair, do salonu Raymonda Bessone, gdzie rozpoczął karierę fryzjerską. W 1954 roku otworzył już swój własny salon. W 1956 ożenił się po raz pierwszy, jednak dwa lata później zakończył małżeństwo, zdradzony przez swoją ówczesną partnerkę. W 1967 roku ponownie się ożenił, tym razem z aktorką- Beverly Adams, z którą miał czworo dzieci. Później Sasson miał jeszcze dwie żony. Z ostatnią ożenił się w 1992 roku.
W latach 60’ rozwinął talent na tyle, że stworzył kultowe, geometryczne fryzury- boba i pięcio stopniowe strzyżenie, co pozwoliło mu także stworzyć serię kosmetyków do pielęgnacji włosów.


W 1964 trafił do USA, gdzie wraz z firmą Charles of the Ritz, stworzył ekskluzywny salon i rozwinął linię pielęgnacyjną do włosów. W 2009 roku, został odznaczony orderem brytyjskiego imprerium za zasługi dla brytyjskiego świata fryzjerstwa.
Był aktywnym filantropem. Pomagał dzieciom, ludziom dotkniętym klęskami żywiołowymi, artystom. Stworzył akademię fryzjerstwa, których filię są w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, plan otwarcia także na Niemcy i Chiny. W 2011 zdiagnozowano u niego leukemię, na którą umarł 9 maja 2012.