Ciekawostki Olimpijskie

Igrzyska trwają, jest kolorowo, międzynarodowo i pięknie. Poznajmy jednak kilka faktów zza zamkniętych drzwi. 
Przywieźć ze sobą medal z Igrzysk Olimpijskich to nie lada zaszczyt. Jednak jak się przekłąda to na wartość materialną. Otóż medal złoty wart jest jedynie około 400 funtówi zawiera jedynie 1% złota! Koszt medalu srebrnego to około 200 funtów a brązowego- uwaga- jedyne 3 funty! podczas igrzysk są zamknięte w Tower of London.

Wembley Arena
Podczas przygotowań do igrzysk zostały zgubione klucze do Stadionu Wembley. Nomem omen przez policję, która była ich oficjalnym opiekunem. Ich koszt to 40.000 i nie mogą być nigdy powtórzone, podobne są używane w angielskich więzieniach. Użyte zostały klucze wewnętrznej ochrony, zamki zmienione więc mecze tenisowe nie ucierpiały.
Lady Zara Philips
W Igrzyskach startuje członek rodziny królewskiej- Zara Philips, córka Duka Edynburga i księżniczki Anny. Wzięła udział w konkurencji ujeżdżania koni.
Fiasco biletowe. Puste trybuny podczas zawodów pływackich, meczy siatkówki rozwścieczyły fanów, którzy nie dostali biletów na ulubione konkurencje. Okazuje się, że bilety zostały wysłane do oficjalnej sprzedaży na świecie, dla polityków, mediów i innych oficjeli, którzy się nie stawili. Pod stadionami pojawili się nielegalni sprzedawcy, którzy oferowali oficjalne bilety w „specjalnych” cenach. Nikt jednak nie wie jak trafiły w ich ręcę. Obecnie trawają przymusowe „łapanki” wśród studentów londyńskich szkół, profesorów i żołnierzy, żeby zapełnić trybuny.
Nienajlepsze warunki w kuchni olimpijskiej. Wg nieoficjalnych źródeł kuchnie w namiotach olimpijskich to prawdziwy koszmar. Brak gorącej wody, zimne posiłki to tylko niektóre problemy, z którymi borykają się kucharze podczas wydarzenia.
Luiza Galiulina
20letnia gimnastyczka z Uzbekistanu Luiza Galiulina została wykluczona z igrzysk w wyniku pozytywnego testu na zawartość niedozwolonych substancji.  Składnik znaleziony w próbce moczu jest używany w środkach na odchudzanie. Jedyna reprezentantka Uzbekistanu niestety nie weźmie udziału w Olimpiadzie.
Semenya- reprezentantka Południowej Afryki,
która musiała przejść serię testów na płeć
Od 1968 roku do 1999 wszyscy atleci musieli przejść test na płeć. Odkąd atleci zaczęli podszywać się pod nie swoją płeć i fakt ten został odkryty w wielu przypadkach. W 1996 roku aż 8 olipijczyków zostało zdyskwalifikowanych za ukrywanie płci. W ciągu tych Igrzysk Olimpijskich test jest dobrowolny bądź przeprowadzany w przypadku podejrzeń ukrywania płci.
Transeksualiści mogą brać udział w Igrzyskach po dwóch latach od operacji, pod warunkiem, że zmienili płeć.


Tekst: Gosia Szwed
Źródła: Daily Mail, The Guardian, www.topendsports.com
Zdjęcia: internet