Czym się zająć?
„Każdy, kto znalazł się tu, gdzie jest, musiał zacząć tam, gdzie był”.

Od wielu lat pracuje z ludźmi jako coach, terapeuta, trener czyli osoba, która pomaga dokonywać wszelkiego rodzaju zmian. Przychodzicie z różnymi rodzajami problemów. To co najczęściej się pojawia to problem w określeniu „kim jestem” i „czego tak naprawdę pragnę od życia”.  Stan tej niewiadomej przejawia się niezadowoleniem z pracy jaką się wykonuje obecnie, frustracją czasem obniżonym nastrojem (potocznie: depresja) i niechęcią do robienia czegokolwiek. Często osoby w wieku ok. 30 lat jakby nagle traciły sens życia i zaczynały się zastanawiać o co chodzi, dokąd zmierzam, po co właściwie to wszystko, zagubiłem gdzieś siebie, jakbym mnie nie było w tym co robię.

Wielokrotnie w trakcie robienia kariery zawodowej lub prowadząc własną firmę powinieneś zadać sobie kilka poniższych pytań:
Czym się zajmujesz?
Czym mógłbyś się zajmować?
Czym powinieneś się zajmować?
Czym nie powinieneś się zajmować?
Kim są Twoi klienci lub odbiorcy Twojej pracy?
Kto lub co stanowi Twoją konkurencję?
W jakim punkcie znajdujesz się na drodze osobistego i zawodowego rozwoju?
Co musisz zmienić w swojej pracy, aby stała się idealna?
W czym jesteś najlepszy?
Jakie są Twoje główne ograniczenia?
Odpowiedzi na te pytania pomogą ci skupić się i wpłynąć na najistotniejsze decyzje. Warto zadawać je sobie w miarę regularnie. Może zdarzyć się tak, że odpowiedź na którekolwiek z nich wraz z upływem czasu będzie wymagała korekty, a to z kolei pociągnie za sobą zmiany w kierunku Twojej kariery lub działalności handlowej.
Pierwsze pytanie: czym się zajmujesz? Na pierwszy rzut oka wydaje się proste a wręcz banalne tak jednak nie jest. W pierwszej kolejności, aby sprecyzować cele  związane z pracą zawodową, powinieneś umieć definiować zakres swoich obowiązków na podstawie tego co robisz dla firmy lub klientów. Następnie rozszerzyć definicję swojej pracy tak bardzo, jak to możliwe. Znajdź kilka odpowiedzi. Przyjrzyj się temu co stworzyłeś i zastanów się nad nowym zastosowaniem(nowych rynkach zbytu), innym kontekstem, w którym możesz ją wykorzystać.
Odpowiedz na drugie pytanie: czym mógłbyś się zajmować? To jest jak sianie pozytywnego myślenia, by zebrać plony w przyszłości. Wiedząc co chcesz osiągnąć w przyszłości, zrealizujesz to. Twój umysł będzie wiedział na jaki rodzaj informacji być wyczulonym, jakie dane zauważyć i nie przegapić. Umysł w dość specyficzny sposób selekcjonuje informacje z otaczającego ciebie świata. Jego działanie można porównać do sposobu działania przeglądarki internetowej. Wpisujesz hasło, zdanie lub frazę i wyświetla ci się lista odnośników do stron gdzie uzyskasz pożądaną przez Ciebie informację. Im bardziej precyzyjnie sformułowane zapytanie tym adekwatniejszy odnośnik. To samo dzieje się z Twoim umysłem. Im konkretniejsze zadanie/cel/odpowiedź na pytanie: czym chce się zająć, tym szybciej i łatwiej dotrzesz do celu. Twój umysł będzie selekcjonował tylko te informacje, które będą użyteczne. Wtedy będziesz gotowy na nowe możliwości. Okazja (przypadek) sprzyja tylko tym, którzy są na nią przygotowani. Nie wiedząc czego chcesz otrzymasz coś, cokolwiek, nie koniecznie coś co będzie ci odpowiadać. Jeśli nie będziesz wiedział co, nie będziesz wiedział czy coś jest okazją/uśmiechem losu czy też nie.
Pójdź z analizą krok dalej, ustal co powinieneś robić a czego nie. Zorientuj się jakie masz zdolności, ambicje, umiejętności. Sprawdź rynek pracy, jak do niego pasujesz? Czym jest coś co powinieneś zmienić? Jeśli tak, to co konkretnie?
Już teraz jestem ciekawa, jakie działania podejmiesz od razu w wyniku spostrzeżeń dokonanych pod wpływem tego artykułu.
Weź życie we własne ręce i zacznij działać! Jak powiedział Henry van Dyke: „wykorzystuj swoje zdolności – las byłby bardzo cichy, gdyby żadne ptaki w nim nie śpiewały prócz tych o głosach najlepszej jakości”.  Swoimi refleksjami możesz podzielić się bezpośrednio ze mną pisząc na info@nlpgate.co.uk
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk