PYTANIA KARTEZJAŃSKIE – SPOSÓB NA TWOJE CELE
Pewnie, że możesz
Wybieraj cele ekologiczne dla Ciebie = sprawdzaj, czy osiągnięcie celu może Tobie lub twojemu otoczeniu przynieść jakieś straty i/lub czy są jakieś korzyści z nieosiągnięcia celu.
Pisałam o podróży bohatera, wędrówce do celu, poszukiwaniu swojej misji życiowej. Często ludzie po osiągnięciu celu nie czują satysfakcji i zadowolenia. Bywa, że są wręcz rozczarowani. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzią jest – konsekwencja celu. Owe konsekwencje są to szeroko pojęte pośrednie efekty twoich celów i ich późniejszych następstw. Między nimi, a Twoimi wartościami, potrzebami, czy nawet osobowością/tożsamością, może nastąpić konflikt, co oznacza, że cel po prostu nie jest dopasowany do Ciebie (twojego systemu wartości, tożsamości, misji życiowej), czyli nie jest dla Ciebie ekologiczny (czytaj: przyjazny).
Przykład: Nie wiem, czy znasz badanie pokazujące, że ludzie z urazami powypadkowymi statystycznie dłużej powracają do zdrowia, gdy są otoczeni niezwykle dobrą i troskliwą opieką. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać paradoksalne lub wręcz nielogiczne. A jednakJ. I tu pojawiają się konsekwencje, a dokładniej wtórne korzyści z nieosiągnięcia celu, jakim jest szybki powrót do zdrowia. Tego rodzaju pacjent ma możliwości odpoczęcia od codziennego kieratu, życiowych obowiązków. Może po prostu w spokoju nic nie robić, oprócz dochodzenia do zdrowia. Inni go doglądają, są czuli, martwią się o niego. Być może doświadcza on tych pozytywnych oznak miłości i przywiązania do siebie w tej formie pierwszy raz w życiu. I w związku z tym, gdyby wyzdrowiał wszystko to by stracił, być może bezpowrotnie.
Zatem nieświadomie dąży do tego, by ten okres wyjątkowego traktowania go trwał możliwe najdłużej. Nawet kosztem strat na poziomie zdrowia. Podobnie rzecz się ma z osobami cierpiącymi na psychosomatyczne dolegliwości np.: kołatanie serca, astmę, migrenę itp. Takie objawy mogą również świadczyć o tym, że pragną one wtórnych korzyści, które mogą osiągnąć dzięki chorobie (czyli na przykład szczególna uwaga i troska otoczenia, brak konieczności pracowania itp.). Z reguły w takich sytuacjach osoba taka świadomie pragnie i deklaruje dążenie do zdrowia, ale wtórne nieuświadomione korzyści są daleko bardziej silne i znaczące niż świadomy cel, jakim jest osiągnięcie zdrowia. W takich wypadkach, nieświadome cele (a właściwie korzyści z nimi związane) są często silniejsze od celów świadomie postawionych.
Dlatego tak ważne jest, żeby ustalane przez ciebie cele współgrały z Tobą jako osobą w całości: z twoimi wartościami, czyli tym, co jest ważne dla Ciebie w życiu, potrzebami psychologicznymi oraz twoją tożsamością. Jeśli o to nie zadbasz, może się pojawić zjawisko autosabotażu. I mimo genialnego planu, który wydał się prowadzić łatwo i przyjemnie do celu, pojawi się brak realizacji danego przedsięwzięcia. Bo w ten sposób osiągasz wtórne korzyści, które z reguły na poziomie emocjonalnym dają ci uczucia, których z jakiegoś względu potrzebujesz. Warto przeanalizować swój cel pod kątem nieświadomych korzyści. Jednym z narzędzi do tego celu są pytania kartezjańskie.
Pomyśl sobie o swoim celu, marzeniu. Możesz wybrać sobie takie, do którego masz jakieś wątpliwości albo ciągle coś powstrzymuje cię od jego realizacji. Następnie zadaj sobie poniższe cztery pytania:
– Co by się wydarzyło, gdybyś osiągnął cel?
Przykład: „Co by się stało, gdybym założył własną firmę?”
Odpowiedź: Byłbym niezależny. Sam kreowałbym biznes według własnego pomysłu. Miałbym więcej pieniędzy. Sam zarządzałbym własnym czasem. Czułbym się spełniony i bardziej zadowolony z mojego życia. Moja żona mogłaby się cieszyć z tego, że przebywam więcej w domu.
Jest to podstawowe pytanie dotyczące potencjalnych korzyści z osiągnięcia celu. Jeżeli dokonałeś wcześniej wizualizacji osiągnięcia celu, to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z korzyści.
– Co by się NIE wydarzyło, gdybyś osiągnął cel?
Przykład: „Co by się NIE wydarzyło, gdybym założył własną firmę?”
Odpowiedź: Musiałbym sam siebie kontrolować i motywować.
Dzięki temu pytaniu masz szansę odkryć wtórne korzyści wynikających z nieuświadomionych celów. Skup się na tym, jakie korzyści, wynikające z obecnego stanu rzeczy lub zachowania, mógłbyś stracić, gdybyś osiągnął nowy cel. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na autorefleksję. Docierania do wtórnych korzyści i stojących za nimi celu wymaga chwili czasu i spokoju.
– Co by się wydarzyło/ wydarzy, gdybyś NIE osiągnął celu?
Przykład: „Co by się wydarzyło, gdybym NIE założył własnej firmy?”
Odpowiedź: Tkwiłbym niezadowolony z siebie w obecnej pracy.
Traciłbym motywację do jakichkolwiek działań. Kłóciłbym się częściej z żoną. Żałowałbym, że chociaż nie spróbowałem, czegoś zmienić w moim życiu.
To pytanie pozwala na przemyślenie obszaru związanego z pozostaniem przy obecnym status quo, braku zmian. Dzięki niemu możesz uzyskać silniejsza motywację do działanie, ponieważ zdasz sobie sprawę, co tracisz nic nie zmieniając.
– Co by się NIE wydarzyło, gdybyś NIE osiągnął celu?
Przykład: „Co by się NIE wydarzyło, gdybym NIE założył własnej firmy?”
Odpowiedź: Pojawił mi się obraz mnie wiele lat starszego, chorego i niezadowolonego z siebie. Zobaczyłem wzburzone morze, które jest czarne i gniewne. Tak chyba wyglądałoby moje wnętrze, gdybym tego nie zrobił i nie zrealizował tego celu.
Jak widzisz masz w tym zdaniu dwa zaprzeczenia. Dzięki temu twój świadomy umysł (lewa półkula mózg) jest przez chwilę zajęty poszukiwaniem logicznej odpowiedzi na to pytanie. W tym samym czasie twoja nieświadoma cześć umysłu (prawa półkula) ma możliwość dania ci dodatkowych sygnałów i sugestii, których do tej pory nie brałeś pod uwagę. Zdaj się tutaj na swoją intuicję. Mogą się tu pojawić jakieś obrazy, słowa, uczucia. Sprawdź je i co dla Ciebie mogą oznaczać. Czasami pod wpływem tego pytania pojawią się bardzo nieoczekiwane odpowiedzi i sugestie.
Jeśli masz jakieś pytania, chcesz się podzielić refleksjami, które pojawiły się po zrobieniu proponowanego ćwiczenia, napisz do mnie info@nlpgate.co.uk
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk