GRZEGORZ PLUTA- SZERMIERKA

Złoto olimpijskie

Powoli igrzyska paraolimpijskie dobiegają końca. To ostatnie duże wydarzenie sportowe w tym roku więc powoli możemy ochłonąć.
Jednak zanim zaczniemy przełączać tv na seriale, przed nami mecz koszykarzy, zawody w szermierce, pływaniu, wyścigi na wózkach, tenis stołowy, oficjalna impreza pożegnalna i podsumowanie. Dziś proponuję zajrzeć do klasyfikacji medalowej, aktualnej do godziny 17stej. Otóż w owym zestawieniu nasi paraolimpijczycy, których było zaledwie 101, zajęli miejsce 9, z 28 medalami zdobytymi  w ciągu kilku dni (11 złotych, 11 srebrnych, 6 brązowych). Przypomnijmy, że w generalnej klasyfikacji olimpijskiej, gdzie nasza grupa reprezentująca liczyła aż 221 uczestników, zajęliśmy miejsce 30. Zdecydowanie paraolipijczycy są naszą narodową, silniejszą stroną niż w pełni sprawni sportowcy. Zatem panu Korwin- Mikke, który uważa, że nie powinno ich się pokazywać, proponuję wysłać laurkę z zestawieniem medalowym oraz lustro i zestaw testów na inteligencję.

Anna Harkowska (od lewej)- wyścigi indywidualne
Jako użytkowniczka tv brytyjskiej, miałam okazję zobaczyć zmagania tych niesamowitych ludzi, zobaczyć łzy wruszenia, podziwiać heroizm ludzi, którzy odważyli się podwójnie- pokonać swoje słabości i  pokazać swoje niedoskonałości oraz heroizm w dążeniu do celu. Przykre, że TVP nie zdecydowała się na pokazanie polskiemu społeczeństwu tych pięknych ludzi. Może to trend, który za pięknych uważa jedynie tych dobrze ułożonych, patrz dobrze zapłaconych i ładnych z facjaty? Dobrze, że reszta świata nie zapomina, że piękno to także to coś co siedzi we wnętrzu, coś co eksponowane może kole w oczy, szczególnie tych, którzy za niezwykle urodziwych się uważają.

Patryk Chojnowski- tenis stołowy
W zdobywaniu medali na parolimpiadzie wyprzedziły nas jedynie potęgi sportowe tj. Chiny, Rosja, Australia, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Tradycyjnie w owych krajach traktuje się niepełnosprawnych jako sprawnych inaczej bądź raczej pełnoprawnych czlonków społeczeństwa,  którzy nie muszą wszczynać wojny ze schodami w urzędzie czy kinie, w których sklep pamięta o zamontowaniu windy, a stacje metra są wyposażone w specjalne dla nich przeznaczone podjazdy i windy.  Jak traktuje Polska Paraolimpijczyków to już wiemy. Po macoszemu, po prostu. 

Karolina Pęk- tenis stołowy
Nie pokazaują ich media bo są brzydcy, nie piszą o nich bo…? Może nie wystarczająco debilowaci albo mało barwni. Barwne papugi bowiem piętrzą się codziennie w polskich mediach, ładnie zajmując kolejne kolumny. Dziś rozwód, jutro romans, pojutrze poród…okraszone aferami politycznymi, upadkami spółek, aferami piramid finasowych. Wrodzony polski optymizm… Jak mamy coś pięknego do opisania, wspaniałych ludzi do przedstawienia, to zajmujemy się bezwartościowymi gnidami.  Jak to się stało, że w państwie, gdzie ceni się bardziej pop pustaki i niepełnosprawny nie ma często dostępu do urzędu, dorastają, trenują i przynoszą sławę Polsce- herosi na wózkach, bez rąk, nóg, niewidomi, niesłyszący, traktowani jak margines społeczny i publicznie napiętnowani?
Mało tego…przeciętny Paraolimpijczyk za swoje sukcesy zostanie nagrodzony sześciokrotnie mniejszym wynagrodzeniem niż zwykły Olimpijczyk. I gdzie tu prawo i sprawiedliwość ja pytam?
Nie tylko media sprzyjają polskiej, bogatej w członków reprezentacji olimpijskiej, ale także związki sportowe.  Wstyd to dla narodu i hańba, że słabszych ludzi a wielkich herosów, zauważyć nie potrafi. Być może zbyt maluczkie to głosy publiczne, zbyt ograniczone walką o swoje złoto?

Tutaj znajdziesz zdjęcia wszystkich paraolimpijczyków i zestawienia medalowe: http://www.london2012.com/paralympics/country/poland/athletes/index.html
Tekst: Gosia Szwed
Barbara Niewiedział- bieg 1500m
Jolanta Szulc- sztrzelectwo
Dariusz Pender- szermierka
Mariusz Sobczak (od lewej)- skok w dal
Mateusz Michalski- bieg na 100m
Łukasz Mamcarz- skok wzwyż
Natalia Partyka- tenis stołowy
Joanna Mendak- pływanie stylem motylkowym