Ustalamy datę ślubu

Podjęliście poważną decyzje w Waszym życiu i zdecydowaliście się na ślub. Kolejnym ważnym krokiem jest ustalenie daty ślubu, które wcale nie jest takie proste. Decydując się trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Po pierwsze musicie się zastanowić- ile czasu potrzebujecie, aby zorganizować całą uroczystość. Trzeba mieć przynajmniej 6 miesięcy, choć zorganizowanie wesela w tym czasie nie jest proste. Dlatego optymalny okres to 12-18 miesięcy. Wtedy wszystko można ustalić w spokoju, a nasza wymarzona sala na pewno będzie wolna.

Finanse, tak, one też odgrywają dużą rolę, dlatego pamiętajcie, że do określonego czasu musicie zebrać odpowiednią kwotę.

Rodzina. Trudno jest ustalić taką datę, która będzie odpowiadała wszystkim gościom. Są jednak osoby, na których obecności bardzo nam zależy, dlatego zorientujcie się czy one nie mają w tym czasie czegoś zaplanowanego.

Warto pamiętać o tym, że ślub w święta typu: Boże Narodzenie, Wielkanoc czy weekend majowy wiąże się z większymi kosztami. Ceny są wtedy niemal dwukrotne. Jeśli więc nie chcecie narobić sobie większych kosztów, a te daty nie są dla Was szczególne, warto pomyśleć o innym czasie. Oczywiście przesądy i zabobony związane z miesiącami nie dają Wam spokoju. Każdy chyba słyszał, że miesiące nie zawierające literki „r” w nazwie przynoszą pecha Młodej Parze. Nie każdy, jednak wierzy w te przesądy i się nimi kieruje .Niemniej jednak najpopularniejszymi miesiącami są miesiące letnie, czyli czerwiec, sierpień i wrzesień i październik.

Dni tygodnia też są istotne, jak wiemy wesela odbywają się najczęściej w soboty. Jest to bezpieczny dzień, ze względu na to, że Wasi goście i Wy również nie musicie brać wolnego w pracy. Coraz częściej zdarza się jednak, że Para Młoda decyduje się na piątek, niedzielę czy inny dzień tygodnia. Na pewno nadaje to oryginalności Waszej uroczystości, ale też pozwala na możliwość większych negocjacji  w sprawie cen z podwykonawcami.

Bardzo modne od jakiegoś czasu jest wybieranie daty ślubu według numerologii. Zgodnie z nią każdej osobie przyporządkowana jest konkretna liczba, wpływająca na jej los i podejmowane decyzje. Kierowanie się tym motywem pozwala dwojgu ludziom stworzyć szczęśliwy, długotrwały związek małżeński.

Na koniec jeszcze ciekawostka ze świata, i z tego jak w innych krajach ustalają datę ślubu:
Japończycy ustalają datę ślubu tylko według specjalnego kalendarza zwanego koyomi. Młodzi muszą wziąć pod uwagę plany wszystkich zaproszonych gości i wybrać dzień, który jest najdogodniejszy pod względem pogodowym i astrologicznym. Japończycy najczęściej pobierają się w okresie od lutego do maja i od września do listopada. Latem śluby nie odbywają się ze względu na upały i Święto Zmarłych; zimą natomiast z uwagi na wysokie mrozy oraz przygotowania do Nowego Roku.
Chińczycy bardzo precyzyjnie wybierają datę ślubu na podstawie kalendarza księżycowego. Według chińskiego kalendarza niektóre dni są po prostu „dobre” a inne „złe”. Zanim Młodzi wybiorą konkretną datę, najpierw muszą sprawdzić, czy jest ona idealna pod względem astrologicznym.
W kulturze żydowskiej osoby chcące stanąć na ślubnym kobiercu mają do wyboru: sobotnie wieczory, niedziele i dni powszechne oprócz piątków. Zakaz obejmuje ponadto ważne dla Żydów święta, m.in.: Paschę oraz Szabas.

Jak widzicie macie sporo punktów do przeanalizowania przed wyborem Waszej daty ślubu, jeśli jednak wszystkie te aspekty weźmiecie pod uwagę to z pewnością Wasz wybór okaże się trafny, a Wasze małżeństwo nie będzie nieudane z powodu złej daty ślubu.
Tekst: Patrycja Bieniek
Zdjęcia: internet