JAK ZORGANIZOWAĆ ŚLUB W PLENERZE?

Epoka ślubów w plenerze, które mogliśmy oglądać tylko i wyłącznie w amerykańskich filmach minęła. Coraz bardziej popularne i łatwiej dostępne stają się one w całej Europie, a co najważniejsze w Polsce. Oczywiście organizacja takiego ślubu będzie wymagała od nas trochę więcej poświęcenia i załatwiania.

Plaża, piękny park, stary zamek czy łąka, jeśli już zdecydujemy musimy podjąć kolejne kroki, aby osiągnąć swój cel. Jeśli będzie to ślub cywilny, musimy zorientować się najpierw czy taka możliwość w ogóle istnieje, bo często zdarza się tak, że urzędnicy nie chcą wychodzić poza Urząd Stanu Cywilnego. Wynika to z tego, że po prostu nie mają takiego obowiązku, jest to tylko ich dobra wola. Zdarza się również tak, że nie chcą oni udzielać ślubów w danym miejscu, warto, więc dowiedzieć się czy może kiedyś w naszym wymarzonym miejscu ktoś już brał ślub. Następnie musimy napisać podanie do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, z prośbą o oddelegowanie urzędnika na udzielenie ślubu w plenerze. W podaniu takim musimy podać powody naszej decyzji, często pary młode powołują się na zbyt małą salę w stosunku do zaproszonych gości. Akceptowalne jest też uzasadnienie, że Para Młoda chciałaby się pobrać w oryginalnym miejscu i nie chce aby ich ślub był standardowy. Jeśli, więc mamy dobry powód to jest duża szansa, że się uda. Ślub taki wymaga od nas zaaranżowania miejsca uroczystości, o co chodzi?

 Musimy przygotować stół dla urzędnika, miejsce na godło, a także miejsce na znak Urzędu Stanu Cywilnego. Oprócz tego musimy pamiętać też o miejscu dla Pary Młodej, świadków no i oczywiście dla gości. Przydałaby się też oprawa muzyczna i piękny długi, najlepiej biały dywan, który doda uroczystego charakteru. Koszty załatwienia ślubu w plenerze nie jest wyższy od takiego normalnego w urzędzie i wynosi ok 100 złotych. 

Gorzej jeśli chcielibyśmy wziąć ślub kościelny w plenerze, ponieważ według prawa kanonicznego jest on zabroniony, jednak kodeks mówi też o tym, że : „miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.” Tak, więc udajmy się do księży z naszej parafii o pomoc i wykazujmy siłę walki, bo jak się okazuje wszystko jest możliwe. Należy  wystosować  do biskupa podanie z prośbą o możliwość organizacji ceremonii zaślubin poza kościołem, odpowiednio to argumentując. Jeśli uda nam się uzyskać zgodę będziemy musieli zadbać o miejsce ceremonii, tak samo jak w przypadku ślubu cywilnego. Tym razem, zamiast miejsca na godło będzie potrzebne miejsce na krzyż, na księgę mszalną i świeczki, a także klęczniki.  Cena? Tak jak normalny ślub w kościele, co łaska od 50 do nawet 2000 złotych.

                Pomysłowość par młodych jednak na tym się nie kończy. Ślub podwodny, na Hawajach czy podczas lotu balonem. Brzmi abstrakcyjnie, ale jednak jest to możliwe. Wystarczy tylko więcej poczytać o przepisach i formalnościach z tym związanych, a może to być w naszym zasięgu. Dlatego nie rezygnujmy tak łatwo i walczmy o nasze wymarzone miejsce na ślub. 

Tekst: Patrycja Bieniek
Zdjęcia: internet