Komórki T w walce z rakiem!

Naukowcy odkryli, że odpowiednio zmodyfikowane komórki mogą pomóc w zwalczaniu nowotworów i HIV. Wspomniane komórki wychodowano w japońskich laboratoriach a wyniki badań opublikowano w tym tygodniu w „Cell Stem Cell”.
Eksperci są podekscytowani odkryciem ale jeszcze nie przeprowadzono badań klinicznych na pacjentach. Cytotoksyczna komórka T może rozpoznać samoistnie markery infekcji lub raka na powierzchni innych komórek. Jeśli taka komórka zostanie namierzona przez komórkę T, rozpoczyna się atak.
Zespół naukowców z Tokio i Riken Research Centre for Allergy and Immunology używa zaawansowanej technologiii komórkowej w celu namnażania komórek typu T.

Komórka T w akcji
Częśc tych komórek została wykorzystana do pokonania raka skóry, a część do pokonania HIV. Komórki T mogą być przekształcone w komórki macierzyste i namnożone w warukach laboratoryjnych. Następnie przekształcone w komórki T aby móc wykorzystać je do leczenia raka i HIV.
Następny krok to sprawdzenie, czy owe komórki mogą selektywnie zająć komórki guza a nie cały organizm. Jeśli okaże się, że komórki T skupiają się na zwalczaniu wroga, wkrótce będą wstrzykiwane pacjentom. Wyniki badań są zachęcające. Komórki mogą dostosowane do każdego pacjenta indywidualnie, zatem ryzyko odrzucenia nie istnieje.

Cancer Reseach UK jednak zachowuje rezerwę, nie chcąc łudzić pacjentów. Wg fundacji badania są na wszesnym etapie i trudno powiedzieć czy leczenie będzie bezpieczne. Profesor Sir John Burn z Instytutu Genetyki Medycznej Uniwesytetu Newcastle dodaje, że koncepcja wydaje się niezwykle atrakcyjna, ale nawet jeśli te komórki T są skuteczne, to może się okazać, że wytworzenie ich dużej ilości może nie być bezpieczne i ekonomiczne”.
Tekst:  Gosia Szwed
Zdjęcia: internet