Autor: Mateusz Grzesiak

Według raportu „Stres w miejscu pracy […]” ponad dwie trzecie Polaków żyje w stresie. Brak odpowiedniego zarządzania stresem jest jednym z najczęstszych błędów, które popełniają osoby na stanowiskach zarządzających. Stres w miejscu pracy może być kosztowny, ponieważ wpływa nie tylko na indywidualne samopoczucie jednostki, lecz także na wydajność organizacyjną zespołu.

 

Negatywny wpływ na zdrowie

 

Powszechnie wiadomo, że stres ma negatywny wpływ na zdrowie. Przewlekły stres skutkuje osłabieniem układu odpornościowego, może zaostrzyć objawy wielu chorób z autoagresji oraz stać się przyczyną cukrzycy czy chorób wrzodowych. To zjawisko w wyraźny sposób przekłada się na koszty organizacji pracy. Według badań stres jest przyczyną 50–60% absencji chorobowych pracowników. W Wielkiej Brytanii w latach 2009–2010 koszty związane z nieobecnością pracowników wywołaną stresem zostały oszacowane na 9,8 mln GBP.

 

Motywacja

 

Każdy lider wie, jak ważna jest motywacja zespołu w jego efektywności. Długotrwałe narażenie na stres jest jednym z najczęstszych powodów osłabienia motywacji i koncentracji członków zespołu. Adekwatnie zarządzany stres jest natomiast impulsem motywującym zespół, zwłaszcza w ostatniej fazie długoterminowego projektu. Praca w optymalnym natężeniu stresu zmniejsza też ilość konfliktów w zespole, jednak zbyt duży poziom stresu jeszcze bardziej je zaostrza. Praca w warunkach stresogennych powoduje również pojawianie się lub nasilanie zjawiska wypalenia zawodowego. Choć powszechnie jest ono przypisywane osobom z długim stażem pracy, coraz częściej dotyka ludzi młodych. Centralny Instytut Ochrony Pracy wskazuje, że:

 

„Wypalenie zawodowe najczęściej dotyczy osób młodych, które rozpoczęły karierę zawodową w przeciągu ostatnich dwóch-trzech lat, a w szczególności tych, którzy rozpoczynają pracę z wysokimi, idealistycznymi oczekiwaniami co do roli, jaką powinna spełnić ich praca i oni sami.”

 

Liderzy potrafią nim zarządzać

 

Stres w miejscu pracy może być Twoim sprzymierzeńcem, ponieważ osoby, które lepiej sobie z nim radzą, przyjmują pozycję naturalnych liderów. Gdy atmosfera w miejscu pracy staje się napięta, pracownicy zwracają się ku osobie, która potrafi utrzymać nerwy na wodzy.

 

Koszty organizacyjne

 

Praca w stresie powoduje również problemy komunikacyjne. Komunikacja silnie nacechowana emocjonalnie zaburza jasność przekazu i zniekształca komunikowane fakty, a to prowadzi do błędów i konfliktów. Według Państwowej Inspekcji Pracy ponad połowa wypadków w miejscu pracy jest spowodowana czynnikiem ludzkim. Brak zarządzania stresem w miejscu pracy jest dla pracodawcy kosztowny, m.in. w wyniku spadku wydajności, pogorszenia relacji z klientami, negatywnego wpływu na wizerunek firmy.

 

Jak zarządzać stresem w organizacji?

 

Istnieją sprawdzone metody zarządzania stresem w organizacji. Oto niektóre z nich:

  • Prewencja – najczęstszą przyczyną stresu wywołanego bodźcami związanymi z miejscem pracy jest przeciążenie jakościowe lub ilościowe pracowników. Zabezpieczenie adekwatnych zasobów oraz dobra organizacja pracy pomogą uniknąć stresogennych sytuacji.
  • Badanie potrzeb zespołu – słuchanie feedbacku podwładnych i wyciąganie z niego odpowiednich wniosków jest jedną z najważniejszych umiejętności menedżera.
  • Szkolenie kadry – według raportu CBOS przedsiębiorcy w Polsce średnio w ciągu roku na szkolenie pracownika wydają 194 zł, z czego większość tej kwoty przeznaczana jest na szkolenia BHP. 40% firm nie szkoli swoich pracowników w ogóle. Szkolenie kadry w kontekście umiejętności miękkich, czyli np. zarządzania emocjami, jest odpowiednim środkiem do budowania efektywnego zespołu.
  • Lepsza komunikacja – brak świadomej komunikacji jest powodem większości konfliktów.

 

Co zrobić, gdy poczujesz stres?

 

Gdy poczujesz już stres, stosuj zasady ad hoc: zmień oddech na spokojniejszy i wolniejszy, zmień miejsce, w którym przebywasz, włącz muzykę, zrób coś innego, sięgnij wspomnieniem do czegoś miłego z przeszłości. Działaj również prewencyjnie, zmieniając swój styl życia przez medytację, sport, polepszenie jakości snu, precyzyjną komunikację, zarządzanie czasem i rezygnację z toksycznych relacji. Ważne, abyś nauczył się radzić sobie ze stresem. Patrz na wyzwania przez pryzmat tego, czego dzięki niemu się uczysz. Konfrontuj się z problemami, zamiast od nich uciekać. Podnoś sobie poprzeczkę i szukaj takiego wysiłku, który Cię zmotywuje do większego starania się. Nie uciekaj od trudności, ale skaluj je. Bez nich nie jesteś w stanie urosnąć.

 

Gdzie można się spotkać z autorem artykułu, mówcą motywacyjnym, coachem, doktorem nauk ekonomicznych – Mateuszem Grzesiakiem?

 

Szkolenie Sukces przez duże S z dr. Mateuszem Grzesiakiem odbędzie się 9 grudnia 2017 r. w Londynie. Zgromadzi polskich przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii, właścicieli małych, średnich i dużych firm, a także profesjonalistów, którzy chcą zrealizować swoje marzenie o własnej firmie lub awansować. Event dedykowny jest również sprzedawcom oraz osobom działającym w branży MLM, coachom, trenerom, konsultantom i ekspertom oraz wszystkim, których interesuje rozwój osobisty, w tym rozwój umiejętności miękkich.

 

Szkolenie wzbogaci także panel dyskusyjny, na którym wystąpi m.in.: Paul T. Lajszczak – rekin biznesu, właściciel kilkadziesięciu firm w Wielkiej Brytanii, Polsce i na Bliskim Wschodzie. Paul także zgromadził wiele nieruchomości w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie jest urodzonym mówcą motywacyjnym i coachem. Na szkoleniu odbędzie się również sesja networkingowa, którą poprowadzi sam Wojciech Kołodziejczak – założyciel Life Networker, specjalista, który zawodowo uczy budować sieci kontaktów biznesowych. Dzięki jego obecności uczestnicy będą mieli szansę w profesjonalny sposób stworzyć długofalowe relacje biznesowe.

 

Patronami medialnymi wydarzenia zostali m.in. Londynek, Moja Wyspa, Businesswoman Life, Magazyn LBQ.

 

Więcej informacji o szkoleniu Sukces przed duże S znajduje się: tutaj.

 

Dr Mateusz Grzesiak – bio

 

Przedsiębiorca, wykładowca, magister prawa, psychologii oraz doktor nauk ekonomicznych. Szkoli międzynarodowo od 14 lat w 7 językach. Napisał 13 książek. Stały gość programów telewizyjnych i radiowych.

Pracuje m.in. z zarządami firm, średnią i wyższą kadrą menedżerską, przedsiębiorcami, gwiazdami estrady, sportowcami oraz dziesiątkami tysięcy osób z całego świata. W mediach społecznościowych obserwuje go ponad 500 tysięcy fanów. Sportowiec z zamiłowania. Prywatnie mąż dr Iliany Ramirez i tata Adriany.

 

O ExcellenceVale

 

Firma oferuje szkolenia stacjonarne z najlepszymi polskimi trenerami, coachami i psychologami oraz biznesowe programy mentoringowe, a w przyszłości również inne produkty rozwojowe.

ExcellenceVale powstało po to, aby dostarczyć jak najlepszych narzędzi do rozwoju osobistego i biznesowego, a dzięki temu  wpływać na poprawę świadomości, rozwój wiedzy, umiejętności i postaw. Firma działa w branży rozwoju osobistego i biznesowego, kierując swoją ofertę do Polaków niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

Dąży do momentu, gdy świadomość Polaków zmieni się w takim stopniu, że większość społeczeństwa będzie w stanie w pełni realizować swój potencjał osobisty, zawodowy i biznesowy.