Niezbyt często angażujemy się w politykę, ale i tym razem z nią sensu stricto mało mamy wspólnego. Z przyjemnością i nieukrywaną radością dołączyliśmy do akcji Polish Youth Association Patriae Fidelis dla Polaków w UK, którzy nie maja ochoty angażować się w strajk generalny emigrantów i nie pracować w tym dniu, zamiast tego wybrali integrację ze społeczeństwem, wręcz wsparcie naszej nowej ojczyzny po raz kolejny naszą krwią. Od kilku tygodni sama myślałam o tym czy w głowach nam się poprzewracało, żeby strajkować buntem rodem z PRL-u w kraju, który dał nam schronienie i dobre życie, i zastanawiałam się czy jestem mentalnym dinozaurem nie popierając akcji.  Dlatego z przyjemnością zawiadamiam, że dinozaury jeszcze nie wyginęły, jednoczymy się i oddajemy krew!

Od kilku tygodni w polonijnych i brytyjskich mediach mogliśmy czytać dyskusje i dywagacje nad tym co by się stało, gdyby 20 sierpnia Polacy w Wielkiej Brytanii nie poszli do pracy. Powody ku temu podawane to rosnąca dyskryminacja Polaków i chęć uświadomienia Brytyjczykom, że bez Polaków gospodarka tego kraju mogłaby stanąć. Pobudki powodujące chęć protestu są szczytne i zrozumiałe, bo faktycznie w różnych częściach Wielkiej Brytanii można spotkać się z przypadkami dyskryminacji Polaków.

Musimy się jednak zastanowić nad sensem organizowania strajku w najbliższym czasie. Strajk prawie milionowej społeczności to potężna broń, która mogłaby sparaliżować gospodarkę tego kraju. To ostateczność, do której przymuszeni wcale nie jesteśmy.

Gdy kilkadziesiąt polonijnych środowisk organizowało w lutym 2014 protest przeciwko dyskryminacji Polaków pod Downing Street, powody były konkretne i bezpośrednie – pobicie polskiego motocyklisty za polską flagę na jego kasku oraz nieprzyjemne wypowiedzi brytyjskich polityków wobec Polaków. Manifestacja, nie strajk, przyniosła korzyści – antypolonizm w brytyjskich mediach się zmniejszył. Tytaniczna praca wielu polskich stworzyszeń i organizacji, spotkania z brytyjskimi politykami, działania charytatywne, pozytywne artykuły w brytyjskiej prasie, przykładni polscy pracownicy i studenci – to wszystko buduje od wielu lat dobry wizerunek Polaka na Wyspach. Jako mniejszość mamy tutaj jedną z lepszych opinii, najwyższy procent zatrudnionych, nie braliśmy udziału w żadnych zamieszkach, szanujemy brytyjskie prawo i kulturę. Taką opinię buduje się długo, a nieprzemyślanymi decyzjami bardzo łatwo można się jej pozbyć.

Sama idea udowodnienia Brytyjczykom, że bez Polaków państwo miałoby problemy – jest słuszna. Temat takiego strajku w przyszłości być może można podnosić. Ale jeśli już mielibyśmy coś takiego organizować to należałoby włączyć do działania wszystkie polonijne organizacje i Polaków w związkach zawodowych. Strajk 20 sierpnia nie jest na to przygotowany, nie ma nawet wyłonionego ciała organizacyjnego.

Nie ma też konkretnych powodów do organizowania go akurat teraz – sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii uległa znacznej poprawie. Taki strajk mógłby przynieść wręcz odwrotne skutki – zaangażowani w niego Polacy zdenerwowaliby się, że tak niewielka liczba ich rodaków włączyła się do akcji i nie będą już chętni działać w przyszłości. Brytyjczycy natomiast zobaczyliby, że nie potrafiliśmy się skutecznie zorganizować.

Proponujemy więc alternatywną akcję 20 sierpnia:
[x_custom_headline type=”left” level=”h3″ looks_like=”h3″]Masowe oddawanie krwi przez Polaków w Wielkiej Brytanii[/x_custom_headline]

 

Każdy Polak na Wyspach będzie mógł zwolnić się na godzinę lub dwie w celu oddania krwi w najbliższej placówce. Pokażemy się dzięki temu znów jako honorowa grupa, która pomaga innym w potrzebie. Mogliśmy strajkować, a oddaliśmy krew. Wyślemy ten sam sygnał, a w znacznie bardziej pozytywny sposób. Udowodnimy wszystkim po raz kolejny, że nie warto narzekać na Polaków. To będzie kolejny ważny krok w umacnianiu brytyjsko-polskich relacji.

Rejestracja w celu oddania krwi zajmuje tylko 2 minuty: https://my.blood.co.uk/Account/Register

Event na facebooku: https://www.facebook.com/events/1005323219518918/

Działajmy!

Apel podpisali już: British Poles Initiative, Polish Youth Association Patriae Fidelis, Głos Emigracji Manchester, LHG First to Fight Grupa Rekonstrukcyjna, Nasze Strony, Akcja „Polonijni Poslowie”, Jan Niechwiadowicz, Miedzynarodowy Klub Polityczny „Polonia Razem”, Lejdiz Online i inni.

Z uszanowaniem,
Polish Youth Association Patriae Fidelis