Wiele osób myli pewność siebie z tupetem. A to zupełnie inne kobiety. Te drugie bowiem bardzo często wcale pewności siebie nie posiadły, ale nadrabiają np. krzykliwym głosem, albo sięganiem po to czego inni by nie mieli odwagi nawet dotknąć, maskując w ten sposób brak pewności. Pewność siebie natomiast to najbardziej pożyteczna cecha jaką możemy posiąść, żeby iść przez życie w zgodzie ze sobą i swoimi planami.

Na pewność siebie trzeba zwyczajnie zapracować, to nie dar boski, to ciężka harówa. Odzyskać to co zapomniane. Jako dziecko bowiem nie miałaś hamulców, żeby drzeć się w niebogłosy, aby zasygnalizować swoje potrzeby. W wieku kilka lat po cukierki sięgałaś sama, nikt nie musiał Ci na to pozwalać. Miałaś gdzieś krytykę otoczenia, mogłaś nago paradować po plaży, jeść z podłogi, plamić ubrania. Nie przeszkadzały ani brudne sukieneczki, nieumyte zęby, twarz umorusana błotem. W życiu dorosłym gdzieś to nasze wewnętrzne dziecko się pogubiło, przejęło zasadami, tradycją, zakazami narzuconymi kulturowo, przez rodziców, babcie, szkoły, korporację. Wraz z wewnętrznym dzieckiem umarła też pewność siebie. „Nie wchodź tutaj, nie brudź rączek, nie mlaskaj przy jedzeniu, siedź cicho, nie denerwuj mnie, to jest złe, tego robić nie wypada”…

 

Każda z nas to słyszała, czyż nie? Te komunikaty siedzą głęboko w naszej podświadomości. Na tyle się tam zadomowiły, że trudno nam je zakopać, zapomnieć o nich. Do tego dochodzą traumatyczne przeżycia z przeszłości, które stają się dodatkową barierą, trzymającą nas w kokonie z napisem: „brak pewności siebie”. Teraz przyszła pora, żebyś się oduczyła złych nawyków. W skrócie mówiąc, musisz poluzować hamulce, żeby odzyskać samoświadomość.

Zatem co zrobić, żeby spojrzeć jutro w lustro i powiedzieć, od dziś jestem fajną, silną i piękną kobietą? Jak odzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem i wszystkim co Cię otacza?

[custom_headline type=”left” level=”h3″ looks_like=”h3″ accent=”true”]Na początek[/custom_headline]

Zamknij oczy i wyobraź sobie plażę, ciepły piasek, szum morza, słodki smak koktajli podawanych z palemką, słońce przygrzewa, ciało zmysłowo poddaje się tej pieszczocie. Czujesz to? Jest pięknie, idealnie, ciepło, drink zniewala Twoje ciało słodyczą, czujesz się szczęśliwa.

Teraz otwórz oczy i powiedz co czułaś? Jaki smak miał Twój koktajl, jak się czuło Twoje ciało na słońcu? Czy szum wody Cię uspokajał? Na samo wyobrażenie o tym szczęśliwym momencie Twoje ciało reagować i mózg poddany procesom biochemicznym, rozpoczął proces przygotowywania Cię na odczuwanie błogości.

Tak samo jest z nami. Jeśli sugestywnie jesteś w stanie wyobrazić sobie jaka chciałabyś być, to znaczy, że możesz też zmienić swoje życie i postrzeganie swojej osoby. Mimo, że w tej chwili nie siedzisz prawdopodobnie nad morzem, słyszałaś szum fal w podświadomości. Chociaż pijesz herbatę, w ustach czułaś smak ulubionego koktajlu. Wizualizacja stanowi w procesie przemiany i nakreślania celów ogromną rolę.

[custom_headline type=”left” level=”h3″ looks_like=”h3″ accent=”true”]To nie magia![/custom_headline]

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zatem wystarczy, że od procesu wizualizacji, przejdziesz do realizacji. Łatwo powiedzieć- myślisz sobie teraz zapewneJ

Teraz pomyśl o najbardziej pewnej siebie osobie jaką znasz. Wypisz jej cechy, wygląd, postawę, wyraz twarzy. Zwróć uwagę na to jakie gesty są charakterystyczne dla super bohaterów, mówców, coachów. Co Cię przyciąga do tej osoby? Co sprawia, że masz wrażenie, że jest bardzo pewna siebie?

i_love_strong_women-477772

[custom_headline type=”left” level=”h2″ looks_like=”h2″]Czy chciałabyś być taka jak one?[/custom_headline]

Popracuj nad sobą.

1. Mimo wszystko idź pod prąd

Czeka Cię stresująca sytuacja? Rozmowa kwalifikacyjna, prezentacja, przemówienie, masz poznać kogoś nowego, iść na randkę z nieznajomym? Paraliżuje Cię strach i nieśmiałość. Zacznij od małych kroczków. Staraj się nawiązywać konwersacje z otoczeniem. Pytaj o godzinę czy drogę (tak zwykle trenuję obcy język), w miejscach publicznych nawiązuj rozmowy (czy to szkoła, czy przychodnia, a może fitness klub czy też zwykła osiedlowa piaskownica), praw otoczeniu komplementy- to świetny starter do rozmowy. Pamiętaj  o uśmiechu- on zawsze pomaga nawiązać relację z drugą osobą.

2. Oswajaj lęki niczym ukochanego psa czy kota

W razie ataku paniki, wyobraź sobie z wyprzedzeniem sytuację, która Cię stresuje. Pomyśl o tym co w idealnym świecie byś w tej sytuacji powiedziała, jak się zachowała. Pomyśl o co może potencjalnie zapytać Cię druga osoba, przygotowując sobie kilka wariantów odpowiedzi. Przed prezentacją przed nieco większym audytorium, poćwicz w domu głośne czytanie, mów do lustra, obserwuj swój wyraz twarzy. To pomoże Ci się oswoić z Tobą w niecodziennej sytuacji. Będziesz miała czas na analizę swoich gestów, zachowań i na dostosowanie ich do swoim oczekiwań. Jeśli masz spotkać kogoś bardzo ważnego- pomyśl, że ta osoba jest podobna do Ciebie. Je, pije, krztusi się czasami, chodzi do toalety, nie sypia najlepiej kiedy za oknem burza.

3. Wyobraź sobie, że jesteś tą osobą, którą uważasz za swój ideał

Wciel się w rolę swojego ideału. Już wiesz jakie wykonuje gesty, jak często się uśmiecha, jaka jest na co dzień. Bądź super bohaterką np. przed swoim własnym lustrem. Przebojowe osoby przyciągają otoczenie. Jak miałaś kilka lat, nie powstrzymywał Cię ani samochód na drodze, ufałaś każdemu kto dawał cukierka. Przypomnij sobie ten czas i ponownie poczuj się sobą, tą która biegła do celu na końcu drogi, nie zważając na nic.

4. Zadbaj o siebie

Niezależnie od tego czy masz figurę modelki Victoria Secret, czy też tej z wybiegu XXL, zadbaj o swoją aparycję. Większość kobiet czuje się lepiej i pewniej po wizycie u dobrego fryzjera czy stylistki. Świadomość, że zrobiłaś wszystko, żeby wyglądać jak najlepiej od razu sprawia, że czujesz się lepiej. Czasami wystarczy czerwona szminka, innym dyskretny makijaż, dobrze skrojony kostium, szpilki, czy też dobrze ułożone włosy. Kobieta zadbana to kobieta piękna, niezależnie od rozmiaru.

5. Szukaj ludzi podobnych do siebie

Pasjonujesz się teatrem? Widziałaś wszystkie sztuki Szekspira, ale nie masz w otoczeniu nikogo z kim mogłabyś się tą pasja podzielić. Bądź proaktywna. Szukaj grup na Facebooku, kół zainteresowań, klubów, przyjaciół, którzy podzielą Twoją pasję i będziecie mogli się rozwijać wspólnie poprzez interakcję. Dzielenie się wiedzą też pomaga w budowaniu samooceny, szczególnie w gronie osób, które taką wiedze doceniają.

6. Zmieniaj postrzeganie swojej osoby poprzez kierowanie myśli na inne zagadnienia

Wyobraź sobie sytuację, że jesteś na balu z okazji jubileuszu firmy. Nie wiesz jak się zachować, nie chcesz popełnić gafy, czujesz się mniej atrakcyjna niż koleżanki. Bądź sobą, skieruj konwersację na takie tory, żebyś mogła brylować. Powiedz coś co może zainteresować otoczenie, uśmiechaj się, zwróć uwagę na to jakim krokiem stąpasz. Samo wyobrażenie, że jesteś pewna siebie powinno pomóc tak właśnie się poczuć. Z każdej konwersacji da się wyciągnąć jakiś punkt zaczepienia, żeby móc pokierować rozmową tak jak sobie tego życzysz i zapewniam, że nikt nie będzie w tym czasie lustrował Twojego wielkiego tyłka, a raczej będzie podziwiał Twój piękny uśmiech i niezwykłą inteligencję.

I najważniejsze…pamiętaj!

[custom_headline type=”left” level=”h1″ looks_like=”h1″ accent=”true”]Kluczem do sukcesu w Twoim życiu jesteś bowiem Ty sama.[/custom_headline]