Ile cukru w cukrze?


Czy zastanawiałyście się kiedyś dlaczego nikt nie wymyślił innej efektywnie słodzącej substancji niż przetworzony burak? A owszem wprowadzono na rynek kilka alternatywnych rozwiązań, w tym sporo chemicznych ‘zero kalorii’ słodzików i nieco zdrowsze cukry owocowe.

Do tej pory jednak nie wiedziałam o istnieniu tzw. Stevia. To cukier z rośliny liściastej, zbliżonej urodą do herbaty, zawierający śladowe ilości kalorii. Do Wielkiej Brytanii dotarł dopiero ostatnio gdyż próbowano zapobiec rozprzestrzenianiu się o nim wieści. Jak wiadomo wiele produktów brytyjskiego pochodzenia zawiera chemiczne słodziki, które jak dowodzą ostatnie naukowe wywody są rakotwórcze a pech chce, że niemal wszystkie firmy produkujące soki czy słodycze ma podpisane z producentami chemikaliów długofalowe kontrakty.
Stewia to południowo amerykańska roślina, rosnąca w Argentynie i Paragwaju jest ponad 200 razy słodsza od tradycyjnego cukru. Jest używana od wieków do słodzenia napojów i wzbogacania smaku potraw. Obecnie na rynku brytyjskim można dostać dwa produkty zawierające stewię- TRUVIA i PUREVIA.


Biorąc pod uwagę, że około 26 % brytyjskich gospodarstw używa słodzików, nowa forma cukru wydaje się również świetnym produktem marketingowym. Biologiczny nie chemiczny i do tego nie zawierający kalorii! Wokół produktu jednakże narosło wiele kontrowersji. Słyszałam opinie o powodowaniu biegunki, problemów z wypróżnianiem czy też nadmiernym gromadzeniu gazów.
Ta forma cukru jednak jak się okazuje używana jest w Azji od ponad 30 lat, w Stanach Zjednoczonych około 10 lat. Natomiast w Europie została dopiero zatwierdzona jako product bezpieczny do spożycia pod koniec zeszłego roku. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego cukru, polecana nie tylko dbającym o linię ale także diabetykom, poprawia stan cery trądzikowej, zalecana cierpiącym na wszelkiego rodzaju grzybice oraz próchnicę zebów.
Przepisy z użyciem stewii:
Zdjęcie by Gwyneth Paltrow

Koktajl czekoladowy wg Gwyneth Paltrow
Proteiny tzw non dairy (opcjonalnie)
Mleko migdałowe
Woda
Olej kokosowy
Kakao naturalne
Awokado
Cukier Truvia
Lód
Do koktajlu można dodać mietę
Wszystkie skladniki zmiksować i podawać schłodzone.

MUFINKI OWSIANKOWE Z JABŁKIEM
Szklanka mąki
Szklanka płatków owsianych
1/2 łyżeczki soli
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki gałki muszkatałowej
2 łyżeczki cynamonu
1 ½ łyżeczki Truvii
1 jajko
3/4 szklanki mleka
1/4 szklanki oleju lub sosu jabłkowego
1 średnie jabłko pokrojone w grubą kostkę
3/4 szklanki rodzynek
Nagrzej piekarnik do 180 stopni, wymieszaj wszsytkie składniki wg zasady najpierw suche składniki, nastepnie mokre. Masę nakładaj do foremek, wysmarowanych tłuszczem. Piecz około 15 minut.