you are not alone
ask for ani po polsku

Zadbaj o ciało i ducha- liderzy świata sportu i duchowi przywódcy popierają szczepionki

WIELKA BRYTANIA, ZDROWIE | 0 komentarzy

Wielka Brytania już żegna się z pandemią. Wirus staje się coraz mniej groźny, a my wracamy do powoli do normalności. Oczywiście, wiele jest w nas wciąż niepokoju co do nowych wariantów wirusa i dlatego warto wciąż dostosowywać się do reguł- Hands, Face, Space (ręce, twarz i dystans społeczny), aby ograniczyć ewentualne rozprzestrzenianie się choroby i chronić tych, których powikłania mogą zabić.

Najnowsze dane Public Health England sporządzone dzięki modelom matematycznym podają, że dzięki szczepionkom udało się zapobiec co najmniej 12 tys. zgonom i co najmniej 33 tys. hospitalizacji obywateli w wieku 65 i więcej.

Dzięki szczepieniom czujemy się bezpieczniej, udało się wyrobić odporność stadną i zaczynamy myśleć o lepszej przyszłości. Nadzieja. Pod takim hasłem prowadzona jest część kampanii rządowej, której celem jest pokazanie obecnie zapraszanym na szczepienia, oraz tym, którzy już mają za sobą pierwszą lub dwie dawki, że nadzieja, ciężka praca naukowców i przedstawicieli NHS doprowadziła nas do sytuacji, w której nie musimy się już bać, w której życie nabiera nowego blasku, w której mamy szansę na nowo rozkwitać.

Nowa analiza PHE pokazuje, że osoby, które otrzymały pojedynczą dawkę szczepionki Oxford / AstraZeneca, mają około 80% mniejsze ryzyko zgonu z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niezaszczepionymi. Raport pokazuje również, że ochrona przed śmiercią szczepionki Pfizer-BioNTech wzrasta z około 80% po jednej dawce do 97% po dwóch dawkach.

Osoby zaszczepione są znacznie mniej narażone na COVID-19 z objawami i powikłaniami. Jest jeszcze mniej prawdopodobne, że zaszczepieni ludzie zachorują na poważny COVID-19, zostaną przyjęci do szpitala lub umrą z tego powodu, a istnieje coraz więcej dowodów na to, że osoby zaszczepione rzadziej przenoszą wirusa na innych.

 

Nawet najwięksi koronasceptycy muszą obecnie przyznać, że program szczepień w Wielkiej Brytanii jest ogromnym sukcesem i na dziś znacznie zredukował ryzyko zakażenia śmiercionośnym w wielu przypadkach wirusem, powodującym u większości chorych poważne powikłania, trwające miesiącami.

Dzięki sukcesowi programu szczepień w UK, obecnie zapraszane są już osoby w wieku 34 lat. Do lipca prawdopodobnie będziemy już mówili o zaszczepionej całej dorosłej populacji na Wyspach.

Piłka, bramka, gol!

Wielu ekspertów i piłkarzy – w przeszłości i obecnie – okrzyknęło brytyjski program szczepień przeciwko COVID-19 „najlepszą obroną” 2021 roku.

W tym celu powstał także krótki film, w którym pojawiają się legendy futbolu takie jak: Chris Kamara, Eniola Aluko, Chris Hughton, Carlton Cole, Jules Breach i Harry Redknapp, którzy nominują najlepszych dotychczasowych obrońców sezonu, jednocześnie porównując ich do programu szczepień przeciwko COVID-19 – i zachęcając publiczne, aby przyjąć szczepionkę, gdy zostanie zaoferowana.

Prezenter Sky Sports i ekspert ds. piłki nożnej, Chris Kamara, mówi: „Zachęcałbym każdego, kto otrzyma ofertę szczepionki, aby wystąpił naprzód, aby ją przyjąć – już to zrobiłem, co okazało się bardzo proste. To najlepszy sposób powrotu do robienia rzeczy, które kochamy, a nie tylko do oglądania piłki nożnej tak, jak ją znamy”.

 

Dyrektor ds. Kobiecej piłki nożnej w Aston Villa i była zawodniczka reprezentacji Anglii, Eniola Aluko, dodaje: „Wspaniale jest widzieć, że coraz więcej osób otrzymuje szczepionkę, zwłaszcza teraz, gdy kwalifikują się do niej młodsze osoby. Szczepionki są zalecane i wskazane, aby wrócić do bardziej normalnego trybu życia, zwłaszcza po to, abyśmy mogli zobaczyć pełniejsze stadiony piłkarskie i wrócić do sportu, jaki znamy. Idź na szczepienie, dokonaj wyboru, chroń siebie, swoich przyjaciół i rodzinę”.

Życie i zdrowie są cennymi darami udzielonymi człowiekowi i powierzonymi jego roztropnej odpowiedzialności.

Do apelu popierającego program szczepień przyłącza się także polski Kościół Katolicki. Choć szczepionka budziła wiele kontrowersji w środowiskach religijnych, ostatecznie Komisja Bioetyczna Konferencji Episkopatu Polski przyznała, że jest produktem ratującym życie, a naszym obowiązkiem jako katolików jest ochrona życia zarówno własnego, jak i innych. Biskup Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Polskiej ds. Emigracji Polskiej, przyłączył się do papieża Franciszka i wielu innych księży w publicznym poparciu prowadzenia programu szczepień przeciwko Covid-19.

W rozmowie z nami Biskup Lechowicz zaapelował również do katolików o ostrożność przy analizowaniu informacji niezweryfikowanych i pochodzących ze źródeł, które nie mają kwalifikacji do wypowiadania się w sprawach zdrowotnych. „Proszę o odpowiedzialne decyzje, które służą Twojemu zdrowiu i poprawiają stan zdrowia w środowiskach, w których żyjesz” – uczula biskup Lechowicz.

Przed dezinformacją przestrzegał także ks. Mateusz Konopiński z duszpasterstwa polskiego w Londynie parafii św. Ignacego Jezuitów. Przemawiając w mediach społecznościowych, powiedział: „Jest tak dużo informacji, że nie jesteśmy w stanie ich przetrawić ani przetworzyć. Niektóre z nich tylko sieją niepokój i nie prowadzą do niczego innego. Trzeba być szczególnie wrażliwym na fałszywe wiadomości, które dyskredytują sytuację lub osobę.

„Naukowcy od początku mówili, że szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, nie dajmy się wciągnąć w meandry błędnego myślenia… W tych różnych materiałach, które są w Internecie, należy zwrócić uwagę na to, czy mówi prawdziwy lekarz, a nie tylko osoba z tytułem doktorskim, niezwiązana z medycyną lub nauką, i czy ma prawo o tym mówić”.

Ojciec Mateusz wezwał także katolików, aby wzorowali się na przykładzie Papieża. „Nie wiem, dlaczego wielu z nas uzurpuje sobie prawo do bycia bardziej świętymi niż Papież, niż Kongregacja ds. Nauki i Wiary” – powiedział.

 

Papież Franciszek, który swoją pierwszą dawkę szczepionki otrzymał w styczniu, powiedział: „Uważam, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, to opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych”.

„Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, był kryzys z zachorowaniami na polio, a wiele dzieci pozostało sparaliżowanych z tego powodu i panowała desperacja, by się zaszczepić”.

„Jest to samobójczy negacjonizm, którego nie potrafię wyjaśnić. Bo dzisiaj trzeba przyjąć szczepionkę”.

Chociaż Kościół katolicki uznaje, że praktyka szczepień budzi dla niektórych obawy etyczne, stanowisko Kościoła jest jasne – szczepienie przeciwko Covid jest moralnie dopuszczalne i zalecane.

Nie ma żadnego powodu, żeby się sprzeciwiać szczepieniom, które ratują życie, dzięki którym od stuleci chronimy siebie i nasze otoczenie przez śmiercią. Każda szczepionka przeciwko Covid-19 jest szczegółowo przebadana, żadna z faz badań klinicznych nie została pominięta, a ich działanie jest monitorowane najbardziej wnikliwie w historii. Dzięki temu przyjmując je możemy się czuć bezpiecznie i dziękować sztabom naukowców, że ich talent i ponadludzka praca pozwoliły nam na przyjęcie szczepionek tak szybko i że preparaty okazały się tak bardzo skuteczne.

Każde szczepienie daje nam nadzieję. Osoby w wieku 34 lat i starsze są obecnie zapraszane na szczepienie przeciwko Covid-19. Aby zarezerwować szczepienie, odwiedź stronę www.nhs.uk/covid-vaccination. Każdy, kto nie może zarezerwować online, może bezpłatnie zadzwonić pod numer 119, o każdej porze między 7:00 a 23:00, siedem dni w tygodniu.

 

Related Articles

Related

„Minęło już osiem miesięcy a ja nadal nie czuję zapachów ani smaków”- osoby cierpiące na Long Covid opowiadają o swoich doświadczeniach

„Minęło już osiem miesięcy a ja nadal nie czuję zapachów ani smaków”- osoby cierpiące na Long Covid opowiadają o swoich doświadczeniach

Większość ludzi dochodzi do pełni zdrowia po Covid-19, ale niestety dla niektórych problemy nie kończą się, kiedy test już wskazuje wynik negatywny. Szacuje się, że ponad milion osób w Wielkiej Brytanii nadal doświadcza przewlekłych objawów w następstwie zakażenia...

czytaj dalej