„Wie Pani co? Jest Pani podobna do tej Tatiany Okupnik i przez moment nawet pomyślałam, ze to ona. Ale co ona by tu robiła?!”

Rozmawia: Gosia Szwed

Kobieta pająk w diamentowej sieci talentu

 

Pewnego niedzielnego poranka Lejdiz team udał się do studia fotograficznego, aby przygotować dla czytelniczek sesję Tatiany Okupnik. Pamiętaliśmy ją z Blue Cafe, nieco mniej z jej solowych projektów ale nikt nie wiedział czego się po niej spodziewać.

Nagle w drzwiach pojawiła się ONA. Od pierwszego wejrzenia oczarowała nas swoim urokiem i magicznym uśmiechem. W asyście managera nieśmiało poddała się czarodziejskiej różdżce naszej wizażystki. Tak zaczęła się sesja, której nikt z nas na pewno nie zapomni…

 W rytmach muzyki fotograf zataczał pląsy wokół niezwykle wdzięcznej i utalentowanej modelki. Dźwięki Spider Web- jej najnowszego albumu zainspirowały nas do wytężonej pracy, która była wbrew pozorom najpiękniej spędzoną niedzielą od lat dla nas wszystkich. Energia płyty objęła nas swoim ramieniem, stwarzając niezwykłą atmosferę. W poniższym wywiadzie poznacie Tatianę, jakiej do tej pory nie pokazały żadne media.

 

Co Cię sprowadziło na deszczowe Wyspy?

W moim przypadku pytanie powinno brzmieć kto Cię sprowadził na Wyspy. Ludzie, którzy uwierzyli we mnie, w moje plany,  pomysły są rodowitymi Anglikami. To było bardzo naturalne, żeby spróbować swoich sił wlaśnie w UK skoro murem stanęli za mną Brytyjczycy.

Czemu Tatiana zawdzięcza nieustannie promieniejącą buzię? Czy to uśmiech duszy czy zasługa specjalnie opracowanych treningów psychologicznych na potrzeby gwiazd a może joga i seria najlepszych kosmetyków?

Nastawienie do swiata zawdzięczam genom;-) Chyba jestem ciut podobna do mojej prababci, która wszyscy zapamiętali jako osobę uśmiechnietą. Staram się skupiać na pozytywach. Na szczęście dla mojego zdrowia psychicznego i równowagi ducha zdarzają mi się dni bez uśmiechu.

 

Tatiana---DaSnapper_03 copy

 W jednym z wywiadów powiedziałaś, że Twoim znakiem firmowym jest uśmiech. Czy Tatiana potrafi śmiać się przez łzy?

Potrafi i nawet często mi się to zdarza w sytuacjach stresowych. Tak mój organizm radzi sobie ze strachem, napięciem itp.

Seks, siła, pewność siebie- oto Twój sceniczny wizerunek. Na ile jest to prawdziwa Tatiana?

Na co dzień jestem skromna, słaba, niezbyt seksowna, ale za to bardziej inteligentna:-)

A tak na serio- to mój wizerunek sceniczny pokazuje prawdziwą Tatianę. Pewne cechy charakteru na scenie są bardziej podkreślone. To muzyka sprawia, że czuję się zmysłowo. Siłę i pewność siebie daje mi album, który mogę firmować swoim imieniem. Wiem, że jest dobry i wiem, że dobrze brzmi podczas koncertów na żywo.

Tatiana---DaSnapper_08 copy

Kochasz koty. Czy masz kocią, niezależną naturę czy podobnie jak one przywiązujesz się do miejsc nie do ludzi?

Jestem kociarą i psiarą. Ale bliżej mi do niezależności i potrzeby własnej przestrzeni kotów. Znajomi i rodzina mówią mi  czasem, że zachowuję sie jak kot. Ja nie nudzę się sama ze sobą, lubię robić to na co mam ochotę, a nie to czego się ode mnie oczekuje. Wszystkie moje koty przywiązały się nie tylko do miejsc ale też do ludzi, którym ufają i czują się w ich towarzystwie bezpieczne i kochane. Ja zauważyłam, że koty po prostu wiedzą co na nie dobrze działa i ja staram się od nich uczyć.

Czemu zawdzięczasz tak doskonałą, kobiecą figurę, którą możemy podziwiać na scenie?

Chyba genom, ponieważ kocham jeść i niezbyt regularnie ćwiczę, ale na razie jakoś spalam to co pochłaniam.

tatiana do netu

 

Kto ukształtował muzyczny gust Tatiany? Ulubieni artyści to…

Led Zeppellin, Chaka Khan, Micheal Jackson, Jamie Callum, Michael Buble, Tina Turner, Aretha Franklin, Erykah Badu, Jill Scott, Marcus Miller, George Duke, Jimi Hendrix, Depeche Mode, U2, Melody Gardot, Bjork …nie starczy calego Lejdiz na moja listę:-)

Słyszałam, że nie lubisz wracać do przeszłości…ale zapytam nieśmiało jak dziś wspominasz współpracę z Blue Cafe? Bliżej temu wspomnieniu do nieba czy do piekła?

To prawda wolę skupiac się na tym co przede mną, co jest za górką…

Wiele razy powtarzałam, że bardzo sobie cenię czas spedzony w Blue. To był czas doświadczeń (gorszych i lepszych), nauki oraz przemian. Czas, w którym dojrzałam jako kobieta, ale też jako artystka i zaczęłam czuć co jest dla mnie naprawdę ważne.

Kim jest nowe wcielenie Okupnik w wersji Spider solo?

Tatiana z plyty „Spider Web” to kobieta silna, świadoma swojej zmysłowości, bawiąca się z publicznością podczas koncertow, które kocha. Tatiana solowa z „On my own” miala podobne cechy, jednak muzycznie bardziej czerpala z soulu, hip hopu. Natomiast Tatiana Spider (piękne nazwisko;-) opiera się na klasycznych kompozycjach popowych z bogatymi aranżacjami sekcji dętej, smyków. Wielokrotnie album zostal nazwany plytą popową z ciekawym twistem a’ la James Bond. To słychać bardzo w ‘Been a fool’ albo ‘Coming my way’.

Tatiana---DaSnapper_05 copy

Gdzie widzisz swoje miejsce wśród współczesnych gwiazd? Cyz bliżej Ci do Rihanny czy Basi Trzetrzelewskiej?

Nie chce sama wkładać się do szuflady. Wiem, ze publiczność i dziennikarze i tak to zrobią ale wolę mysleć, że mam swoją wlasną kategorię, która znajdzie się gdzieś pomiedzy wyżej wymienionymi paniami.

Londyn wciąga jak narkotyk swoją wielokuturowością i sławą twórców sztuki wszelkiej maści i narodowości. Czy to Twoje miejsce na Ziemi?

Dobrze się tu czuje ale fascynuje mnie rowniez Szkocja, z która zawsze czułam więź. Nie wiem gdzie życie lub moje plany mnie zaprowadza. Dla mnie jest to kwestia otwarta.

Czy masz swoje ulubione zakątki w UK, ukochane restauracje, potrawy?

Jest ich bardzo dużo. Wielka Brytania ma niesamowite dziedzictwo kulturowe dobrze zachowane i niezniszczone przez wojny. Sam Londyn oferuje ciekawe muzea np. moje ulubione Victorii & Alberta. Poza tym oferta koncertowa oraz teatry Londynu robią wrażenie i wypełniają czas.

Restauracja Zuma podbiła moje kubki smakowe.

Tatiana---DaSnapper_09 copy

Czy Twoje najnowsze dziecko album Spider Web oddaje atmosferę Wielkiej Brytanii? Czego możemy się po nim spodziewać?

Można sie spodziewać albumu z kompozycjami mocniejszymi i takimi, przy których będzie można sie przytulić. Muzyka powstawala w studiu „Air”- gdzie wiszą oryginalne nuty do „Yesterday” John’a Lennon’a. Nagraliśmy materiał w „Sarm”, w którym pracowali: Led Zeppellin, Queen, George Michael, Grace Jones, Bob Marley ale tez Justin Timberlake czy Nelly Furtado. Te miejsca przesiąknięte historia muzyki i londyńską atmosferą były bardzo inspirujace i miały wpływ na ostateczne brzmienie albumu.

Jak wspominasz współpracę z Wyclefem Jeanem (z The Fugees przyp. redakcji) i innymi gwiazdami sceny muzycznej? Jacy są prywatnie?

Współpraca z Wyclefem to był bardzo ważny moment mojej kariery. To, że chciał ze mną współpracować sprawilo mi dużą przyjemność i dało ogromną satysfakcję. Jest bardzo sympatyczny, ma świetne poczucie humoru.

Jaki jest codzienny styl Tatiany? Ulubione marki, sklepy?

Mój codzienny styl to zazwyczaj wygodne spodnie i luźne t-shirty. Wybieram je w różnych sklepach. Moje ulubione sklepy to… księgarnie, ponieważ jestem uzależniona od książek.

Tatiana---DaSnapper_02 copy

W wywiadzie dla WP wspomniałaś, że uwielbiasz nowe wyzwania. Byłaś już prezenterką, tancerką, kręciłaś puirety na lodzie, marzyłaś, żeby zostać weterynarzem, piszesz teksty, komponujesz? Jakie plany na najbliższą przyszłość?

Promocja albumu i koncerty, które kocham najbardziej.

Najzabawniejsza sytuacja jak przydażyła Ci się w Wielkiej Brytanii to….

Sytuacja miała miejsce w sklepie, w którym pracowała Polka. Zapytała skąd pochodzę i …zaczęła się bardzo śmiać. Powiedziała: Wie Pani co? Jest Pani podobna do tej Tatiany Okupnik i przez moment nawet pomyślałam, że to ona. Ale co ona by tu robiła?!

Ja: przyznam, że kilka osób już mi mówiło ze jestem podobna do Okupnik.

Pani ze sklepu szybko dodała: no trochę, tylko ta Okupnik ma brzydszy nos.

O czym marzy Tatiana Okupnik?

O możliwości reprezentowania Polski poza granicami naszego kraju. A jeśli chodzi o koncerty to chcialabym wystąpić  na North Sea Jazz Festival.

 

Zdjęcia pochodzą z sesji zdjęciowej Lejdiz, wszelkie prawa zastrzeżone, rozpowszechnianie tylko za zgodą redakcji.

Sesja wiosenna:

Foto Ariel DaSnapper http://www.facebook.com/dasnapper

Stylizacja Paulina Palian http://www.facebook.com/paulinapaliandesignhttp://paulinapalian.blogspot.co.uk/

Maku up Izabela Rynarzewska http://www.izabelar-makeup.com/