Włącz sobie dobry nastrój!

Pewnie że możesz
Wyobraź sobie, że umiesz na zawołanie wywołać u siebie dowolny rodzaj samopoczucia i emocji… Sama decydujesz jak się czuć i kiedy. Brzmi interesująco, nieprawdaż? W tym odcinku „Pewnie, że możesz” pokażę Ci, że jest to nie tylko możliwe ale również bardzo proste, bo między innymi do tego właśnie służą kotwice i kotwiczenie. Zacznijmy jednak od początku.
CZYM JEST KOTWICA?
 W NLP,  k o t w i c a oznacza BODZIEC, który wyzwala specyficzny stan fizjologiczny bądź emocjonalny i za tym idące określone zachowanie. Ile razy zdarzyło ci się na widok zdjęć z wakacji poczuć się jakbyś była znowu w tym miejscu? I automatycznie twój umysł i ciało się zrelaksowało. Albo po usłyszeniu piosenki w radiu, przypomniałaś sobie osobę z którą ci się ona kojarzy? I miałaś ochotę sięgnąć po telefon by do niej zadzwonić, ba może nawet już to zrobiłaś. Jak reagujesz na zapach świeżego chleba? Z czym ci się on kojarzy i jaki stan w Tobie wywołuje?
Jak sama widzisz fragment melodii, czyjaś twarz, pokój, kolor, sytuacja, imię, zapach i od razu pojawiają się w Tobie przyjemne lub nieprzyjemne emocje/stany. Niestety przykre doświadczenia życiowe powodują także nieświadome powstawanie niepożądanych kotwic, dla przykładu: czyjś uśmiech o określonym charakterze wzbudza w nas poczucie bezwartościowości.
 Jeśli sobie tego nie uświadomimy, możemy spędzić większość życia na niewolniczym reagowaniu na kotwice. Mało przyjemna perspektywa.

Kotwice zaprojektowane –technologia NLP
Z pomocą NLP można stosować kotwice w przemyślany, celowy sposób. Można zacząć doświadczać zaprojektowanego, a nie mimowolnego samopoczucia – radości, energii, koncentracji, siły itp. Możliwe jest zmienianie istniejących już kotwic, a także zamiana na kotwice zaprojektowane.
Pochodzenie kotwic
Każda kotwica ma jakieś pochodzenie w historii danej osoby. Wiele podejść psychologicznych odwołuje się do odległych wspomnień, do badania zależności przyczynowo-skutkowych. Zgodnie z podejściem NLP tego rodzaju „źródła” nie są zanadto istotne, aby dokonywać skutecznych zmian. Bo cóż daje nam wiedza skąd się coś wzięło, skoro nadal mamy dany stan i nadal nie mamy odpowiedzi jak go zmienić.
Słynny naukowiec Albert Einstein miał ciekawe spostrzeżenie dotyczące rozwiązywania problemów,  które dokładnie zgadza się z tym co proponuje NLP.
„Aby rozwiązać dany problem należy zastosować inną metodologię niż do jego tworzenia”.
Wiedza jak coś powstało nie daje nam narzędzi jak to rozwiązać, może wskazywać jedynie obszary, które wymagają interwencji.
Ćwiczenie praktyczne: przez najbliższy tydzień przyglądaj się sobie i reakcją jakie wywołują u ciebie różne przedmioty czy osoby z twojego otoczenia.
Czy masz jakieś ulubione przedmioty wokół siebie?
Co dzieje się kiedy je widzisz, a co wtedy kiedy znikają z twojego pola widzenia?
Jak na twój stan wpływają dźwięki?
Czy jest taki szczególny dźwięk, który wprawia Cię w dobry bądź zły nastrój?
Czy są jakieś zapachy, które uaktywniają w tobie jakieś wspomnienia, skojarzenia?
Jak reagujesz na czyjś dotyk?
Czy jest jakieś miejsce w twoim ciele, po którego dotknięciu czujesz się od razu inaczej?
W ten sposób, przynajmniej częściowo będziesz miała możliwość zdiagnozować co działa na Ciebie i jak wówczas zmienia się Twój nastrój. Ja na przykład kiedy piszę zaparzam sobie kawę w ekspresie, jej aromat powoduje, że od razu w mojej głowie pojawia się mnóstwo pomysłów, które przelewam na kartki papieru. Rafał – mój przyjaciel, kiedy je bagietkę z czerwonym serem, przypomina sobie ostatni pobyt w Londynie, gdzie prowadził szkolenie Praktyk NLP. Dzieje się tak, ponieważ, podczas każdej wizyty w Londynie po szkoleniu wraz z grupą przyjaciół zajada się świeżą bagietką, ze słonym masłem i czerwonym serem. 

Ty zapewne masz również wiele takich przedmiotów czy zapachów, które wywołują określony stan. Wszystko jest dobrze, kiedy wywołują  w nas pożądane stany a przynajmniej w jakimś sensie pozytywne. Co jednak nagle dobrze się bawisz na jakiejś imprezie wchodzi pewna osoba, albo słyszysz określoną piosenkę i twój nastrój jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienia się na negatywny. Odechciewa ci zabawy i jedyne na co masz ochotę to iść do domu. Czasem też działają na nas określone komunikaty wypowiadane „tym konkretnym” tonem, w stylu: „do niczego się nie nadajesz’ i tak nie dasz rady, jesteś za gruba” albo jesteś zadowolony z ciebie, bo udało ci się rozwiązać jakąś trudną sprawę i słyszysz: „też mi wielkie dokonanie” itp. Jedno zdanie, czasem słowo i nasz wspaniały nastrój odfruwa w zapomnienie. Jak sobie z tym radzisz?

Większość z nas pozwala sobie na to aby ktoś lub coś sterowało naszym nastrojem. Możesz pozostać przy tej strategii i męczyć się. Możesz też go zmienić „kotwicząc” sobie taki stan jaki w danym momencie będzie dla ciebie najbardziej użyteczny. I znów wybór należy do ciebie. Czytając ten artykuł pewnie już zauważyłaś, że to co dzieje się w Twoim życiu zależy od Ciebie. Nie od innych czy też zdarzeń losowych.

W życiu na szczęście wiele się dzieje. Dobrego i złego. Przyjemnego i nieprzyjemnego. Przed niektórymi sytuacjami możemy się ustrzec, zmienić je, przed innymi nie. To czy osiągamy sukces w dużej mierze zależy od tego jak postrzegamy te wydarzenia i jak długo utrzymujemy negatywny stan, czy też stan, który do niczego nas nie prowadzi tylko do jego pogłębienia i uczucia jakbyśmy byli w matni, z której nie ma wyjścia. Jeśli chcesz sam sterować swoim życiem i wpływać na swoje emocje, zachęcam cię do lektury mojej rubryki w przyszłym tygodniu  gdzie przeczytasz o sposobach jak kotwiczyć sobie pozytywne stany lub na zajęcia Praktyk NLP.
Zachęcam Czytelniczki do zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na adres: aga_major@yahoo.com
Agnieszka Major
Jeśli chcesz skutecznie rzucić palenie zgłoś się do Polskiej Kliniki Rzucenia Palenia przy PPA/Kick it/NLPGate pisząc na  info@nlpgate.co.uk lub dzwoniąc pod numer telefonu 07832376622. Serwis jest darmowy, refundowany przez NHS.
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk