WIADOMOSCI ZE ŚWIATA- Znamy zdobywcę nagrody tegorocznej edycji konkursu British Fashion Council!

Architekt butów wszechczasów nagrodzony £200,000 na rozwój 

“Projektuję dla wyrafinowanych kobiet, które rozumieją znaczenie luksusu, które mają silnie zdefiniowaną wizję siebie i własnego stylu” Nicholas Kirkwood

 Wiadomość z ostatniej chwili- wczoraj Nicholas Kirkwood zdobył nagrodę British Fashion Council/Vogue Designer Fashion Fund. Dostał £200,000 oraz dostęp do najlepszych mentorów w świecie mody. Nicholas to twórca linii jednych z najlepiej rozpoznawalnych akcesoriów w świecie mody. Nagroda została przyznana teamowi Kirkwood- Suarez- którzy stworzyli profesjonalny, 3letni plan i przedstawili go szacownemu gremium, zdobywając uznanie British Fashion Council. Nagroda posłuży transformacji marki z brytyjskiej  w światową.

Nicholas Kirkwood ukończył prestiżowy St Martins College i Cordwainers. W 2005 roku złamał konwencję tracyjnego designu dla damskich szpilek i opracował kolekcję, nawiązującą do architektonicznych planów- jednocześnie będące mieszanką kobiecości i nowoczesności. Zdobył zainteresowanie m.inn.: Sarah Jessica Parker, Alexa Chung, Grace Jones, Daphne Guiness i Cecilii Dean. Jego buty można dostać w butikach Mediolanu, Nowego Jorku, Hong Kongu i Londynu. Dostępne także w Polsce, a atelier Gosi Baczyńskiej.
W ciągu kilku lat stał się jednym z najbardziej wpływowych projektantów damskich butów.
Nicholas urodził się w Niemczech, w 1980 roku. Jego ojciec był członkiem armii. Projektował buty m.inn. dla Ghost, John Rocha, Erdem, Rodarte, Pollini. Jako absolwent St Martins College dostał propozycję pracy u Philipa Treacy- projektanta akcesoriów, w tym sławnych kapeluszy rodziny królewskiej i Lady Gaga. Pracował u  mistrza pięć lat. W tym czasie szukał dla siebie niszy rynkowej. Dostrzegł ją właśnie na rynku obuwniczym.


Nie tylko projekty są unikalne, ale także materiały, których używa Kirkwood. Należą do nich: ręcznie drukowany zamsz i skóra, skóry, wtym np. pytona czy kobry, skóra pokryta gumą czy skóry z efektem lustrzanym.

Od roku 2006 zdobywa nagrody za innowacyjne projekty, w tym Footwear News Vivan Infantino, nagrodę AltaRoma/ Vogue Italia , nagrodę projektanta roku 2008 Conde Nast’s Footwear News, Swarovski Emerging Talent za kolekcję akcesoriów, także Elle UK Style Award.
Buty produkowane są w fabrykach włoskich. Prywatnie projektant przyznaje się do posiadania jedynie trzech par butów. Jak to mówią „szewc bez butów chodzi”;-)

Jego buty można dostać w butikach Mediolanu, Nowego Jorku, Hong Kongu i Londynu. Dostępne także w Polsce, a atelier Gosi Baczyńskiej.

Tekst: Gosia Szwed
Zdjecia: archiwum artysty i British Fashion Council oraz internet

Projekty Nicholasa Kirkwooda