WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA- Protest przeciwko medialnej manipulacji i fałszowaniu obrazu Polski w mediach zagranicznych

Drogie Lejdiz, 
Co prawda obiecałyśmy, że na naszych łamach nie będziemy podejmować tematów zbyt trudnych, negatywnych i będziemy zarażać pozytywnym nastawieniem do życia i emigracji. Jednak dziś z poczucia obywatelskiego obowiązku, chciałabym naświetlić Wam sytuację, która mnie wczoraj zbulwersowała.
Otóż w tzw. prime time, około godziny dwudziestej, wyemitowano w BBC1, dokument o Polsce.


    Moja ekscytacja sięgnęła zenitu. Polska na BBC i to w najlepszym czasie antenowym. Wreszcie szansa na reklamę naszego, jakże pieknego kraju!
Moja radość nie trwała jednak długo. Po kilku minutach zorientowałam się, że dokument nie ma pozytywnego wydźwięku dla naszej Ojczyzny. Program powstał pod etykietką dokumentu i w sposób obraźliwy, negatywny pokazał polskich kibiców, którzy w każdym niemal miejscu, gdzie będą odbywać się mecze podczas Euro 2012, uprawiają mordobicie, suto zakrapiane przekleństwami i rasistowskimi okrzykami. Do tego dziennikarz prowadzący użył trzech postaci jako świadków rasizmu w Polsce- oczywiście wybierając panów czarnej maści. Piłkarze reprezentacji, bo o nich mowa oraz były kapitan angielskiej drużyny, z wdziękiem komentowali zachowania Polaków, przytaczajac wyzwiska kierowane pod ich adresem na porządku dziennym, w stylu „czarna małpa”. Pan kapitan Sol Campbell skwitował wydarzenia na ekranie, stwierdzeniem, że „mecze Euro lepiej obejrzeć w telewizji bo osobista wyprawa do Polski czy na Ukrainę może skończyć się powrotem w trumnie!”
Niestety cały program był utrzymany w tonie negatywnym, rasistowskim, umazany graffiti ze swastykami, tekstami o rasiźmie wobec Żydów i innych 'obcych' nacji. Je się pytam: kto pozwolił na emisję takiego programu tuż przed wyjazdem kibiców do Polski na Euro 2012?
Dokument z zasady powienien być prawdziwy, obiektywny i pokazywać rzeczywistość a nie wyimaginowane sytuacje bądź manipulacje wydarzeniami, w celu przedstawienia swojego poglądu na sprawę. W tym przypadku nastąpiło spore nadużycie. Czy należy je zaliczyć do kolejnego ataku na Polaków i ich świadomość narodową? Dla tych, którzy nie pamiętają bądź nie widzieli, załączam krótki film o charakterze rasistowskim, wymierzony przeciwko Polakom w Wielkiej Brytanii, który wstrząsnął nami kilkanaście miesięcy temu.
       Poczułam się dotknięta, jako Polka, fałszywym, zamazanym obrazem Polski i jej obywateli. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że polscy kibice czasami przesadzają w swoich reakcjach ale przecież na całym świecie, w każdym kraju,  odnotowuje się takowe zachowania. Nie wspomnę już o nieprzewidzianych zamieszkach w Londynie w zeszłym roku, kiedy to nagle cały Londyn zaczął płonąć, ludzie zaczęli rabować sklepy, demolować całe dzielnice. Tego w Polsce nie doświadczyliśmy a BBC postanowiło ostrzec Brytyjczyków, udających się na Euro 2012 przed polskim kibicem, przed rasizmem, przed udawaniem się do kraju, w którym mieszkają ludzie, podobni do białych małp, bez hamulców i bez wartości, bez zasad. Warto w tym miejscu dodać, że Polacy, którzy wzięli udział w dokumencie także poczuli się zmanipulowani. W tym momencie odsyłam do artykułu Jakuba Krupy http://jakubkrupa.natemat.pl/16389,bbc-sprawdzilo-polske-przed-euro-i-nie-zostawilo-suchej-nitki?fb_comment_id=fbc_10150904881689854_22190330_10150905105914854#f16415aa78
        Ponadto chciałam zwrócić Waszą uwagę na fakt, że w filmie wykorzystano wypowiedzi jedynie obywateli czarnoskórych, aby tą nienawiść jeszcze podsycić. Czy autor dokumentu zastanowił się nad konsekwencjami takiego postępowania? Zarzuca nam rasizm a sam go wzmaga, nagrywając wypowiedzi wybranej grupy społecznej i emitując jako najbardziej wiarygodne wypowiedzi na temat polskiego rasizmu.
      Obserwowałam reakcje Anglików na ów program i są dokładnie takie, jakich się spodziewałam. Śledząc Twittera, w nocy po emisji programu, przeczytałam komentarze ludzi, którzy zszokowani obrazem Polski, postanowili zlikwidować rezerwacje na loty do Polski na Euro 2012, zarzekając się, że do tak rasistowskeigo kraju nigdy nie pojadą, że obawiają się o swoje i rodzin bezpieczeństwo. Inni natomiast, szczególnie ci, którzy w Polsce już byli, nie kryli swojego oburzenia dokumentem.
      
        Cały materiał to dla mnie cios w Polskę i polskość. Szok, z którego się otrząsnę jedynie działaniem. Jeśli zgadzasz sie ze mną, proszę dołącz do grupy „Petycja przeciwko negatywnemu przedstawianiu obrazu Polski w mediach” na Facebooku http://www.facebook.com/groups/313062922108716/
A tu znajdziesz kontrowersyjny program, ku przemyśleniom http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b01jk4vr/Panorama_Euro_2012_Stadiums_of_Hate/
Z narodowym pozdrowieniem i pozytywnymi myślami, że problem uda się złagodzić a niewiarygodny dziennikarz odpowie za fałszowanie wizerunku kraju
Małgorzata Szwed