WARSAW FASHION WEEKEND 2013

Reportaż

W ubiegły weekend ( 5 -7 kwiecień,) w warszawskiej Soho Factory, mieliśmy okazję uczestniczyć w ważnym dla modowego świata wydarzeniu a  mianowicie w wiosennej, tym razem włoskiej edycji Warsaw Fashion Weekend.

Na początek trochę faktów, dla tych którzy nie mieli jeszcze okazji usłyszeć o tym właśnie przedsięwzięciu. Pomysłodawczynią i producentką Warsaw Fashion Weekend jest Natalia Głowacka. Jej celem było stworzenie projektu niepowtarzalnego, który mógłby przyciągać coraz większe grono osób pasjonujących się modą.  Z tego powodu na pokazach do tej pory można było już oglądać kolekcje projektantów z Hiszpanii, Niemiec oraz Szwecji. Pokazy trwają trzy dni i połączone są ze strefą, w której każdy ma możliwość nabycia ubrań w atrakcyjnych cenach z kolekcji, które nie są jeszcze dostępne w Polsce.  W tym roku organizatorzy rozszerzyli tą strefę o warsztaty, gdzie mogliśmy skorzystać z rad ekspertów  w kwestiach stylizacji ubrań oraz fryzur.


Przejdźmy odzatem do moim spostrzeżeń na temat wydarzenia. Wg mnie ten projekt to bardzo fajna inicjatywa. Przede wszystkim dlatego , że każdy ma możliwość , o ile wykazuje chęć,  obcowania ze sztuką projektowania ubioru. Jest to świetna okazja do zapoznania się z nadchodzącymi trendami oraz poznania nowych i oryginalnych projektantów. W każdym takim wydarzeniu biorą udział najbardziej znani modowi blogerzy więc jest też opcja podyskutowania na ten temat z ludźmi tzw. ulicy.

Designer: Avaro Figlio, foto: Michał Jędrzejewski

W tej edycji mieliśmy głównie szansę obejrzeć propozycje włoskich projektantów , ale pojawiły się też  kolekcje z Polski i nie tylko. Do tych wyczekiwanych zaliczyć trzeba: Roberto Fragata, Santo Salvadore Spada, Mauro Gasperi, Francesca Liberatore , Avaro Figlio, LIU JO, Lucia Rosso, Carol Nemoto.

Designer: Rina Cossack, foto: Michał Jędrzejewski


Osobiście czekałam na jedną z polskich projektantek, która zrobiła na mnie duże wrażenie swoją kolekcją sukni podczas jednego z łódzkich fashion weeków. Muszę powiedzieć, że i tym razem marka Rina Cossack, stworzona przez projektantkę Justynę Żmijewską nie zawiodła. Przepiękne projekty zachwycają kobiecym krojem, pięknymi tkaninami oraz świetnym doborem barw. 

Designer: Rina Cossack, foto: Michał Jędrzejewski


Nie mogę powstrzymać się od komentarza na temat wpadek organizacyjnych, które niestety rzucały się w oczy.  Odnośnie samych pokazów to muszę wspomnieć o miejscu i wybiegu, po którym poruszały się te modelki. Podobno warunki magazynowe posiadają niepowtarzalny urok ale w tym przypadku zmuszono modelki do chodzenia w szpilkach idealnie w miejscu dylatacji (nie było przeszkód żeby wybieg przesunąć o metr, gdzie było dużo miejsca).  Odczułam to jako brak profesjonalizmu lub głupotę ogranizatorów, która zaowocowała licznymi potknięciami i upadkami w trakcie pokazów.

Designer: Miwa, foto: Michał Jędrzejewski


Dobór modelek również wyglądał na przypadkowy i niespecjalnie przemyślany.  Niech przykładem w tym miejscu będzie  piękna sukienka, której głównym atutem jest jej tył, jej prezentację powierzono modelce, której plecy były niezbyt widowiskowe. Jeśli już natomiast padł na nią wybór to chociaż zespół makijażystek powinien zatuszować niedoskonałości.  Podłoże, po którym poruszały się modelki było absolutnie nieprzygotowane. Każda długa suknia zamiatała podłogę i wracała z brudnym dołem co psuło ogólne wrażenie. Porażką były też dla mnie widoczne, dyndające  metki. Eskspertem nie jestem, ale chyba to tak nie powinno wyglądać. Organizatorzy nie przewidzieli również ciężkich warunków pogodowych i w hali , w której odbywały się pokazy, zapanowały niemal mrozy.

Designer: Francesca Liberatore, foto: Michał Jędrzejewski


Niestety przy całej sympatii dla tego typu przedsięwzięć i szacunku dla projektantów muszę przyznać że Warszawie organizacyjnie do Łodzi jeszcze trochę brakuje.  Nie wiem czy jest to wina budżetu czy złego doboru firm pomagających w obsłudze.  Mam nadzieję jednak, że będzie coraz lepiej bo idea świetna. Trzymam kciuki.

Tekst: Agnieszka Czerwińska
Zdjęcia: Michał Jędrzejewski
Celebryci na WARSAW FASHION WEEKEND
(foto: oficjalna strona wydarzenia oraz www.uljaszowanie. blog.pl)

Halinka Mlynkova

Polskie szafiarki

Łukasz Jakóbiak

Natalia Kukulska

Małgorzata Potocka