Tych warzyw i owoców unikaj!

Żyjemy w czasach kiedy żywność nie przypomina już tej z epoki naszych rodziców. Próżno szukać prawdziwych ekologicznych warzyw, nieskażonych w żadnym stopniu. Nie tylko bowiem one są z domieszką chemii, ale także woda, którą są podlewane, gleby z których wyrastają. Jednakże ten fakt nie powinien wpłynąć na mniejsze spożycie warzyw i owocow przez nas i nasze dzieci. Ze zwględu na budowę komókową rośliny w różnym stopniu wchłaniają pestycydy i część z nich pozostaje relatywnie mniej zanieczyszczona niż inne. Na stronie EWG możesz co roku przecztać raport z badań próbek żywności z danego roku. Poniższa lista sporządzona jest na podstawie badań z 2016.

Oto lista owoców i warzyw, którą możesz spokojnie jeść w wersji supermarketowej, nie martwiąc się, że są pełne pestycydów (kolejność od najmniejszej ilości do największej):

 

 1. Awokado
 2. Kukurydza
 3. Ananas
 4. Kapusta
 5. Groszek w wersji mrożonej
 6. Cebula
 7. Szparagi
 8. Mango
 9. Papaja
 10. Kiwi
 11. Oberżyna
 12. Melon
 13. Grapefruit
 14. Kalafior
 15. Grzyby

 

Stosunkowo małą ilość chemii znajdziesz w:

 1. Brokułach
 2. Słodkich ziemniakach
 3. Arbuzie
 4. Pomarańczach
 5. Bananach
 6. Cebuli dymce
 7. Cukinii

 

Jeśli obawiasz się chemicznych dodatków zdecydowanie omijaj: truskawki, jabłka, brzoskwinie i nektarynki, oraz seler naciowy. Te warzywa i owoce pochłaniają najwięcej z nawozów chemicznych. W próbie truksawek wykryto aż 17 różnych pestycydów. Ziemniak zawierał najwięcej pestycydów wagowo, a w jednym winogronie wykazano aż 15 gatunków pestycydów. Nie ma jednak powodu do obaw jeśli warzywa i owoce są poddawane obróbce termicznej. Zazwyczaj pestycydy w wysokich temperaturach po prostu znikają. Jest to istotne szczególnie podczas przygotowywania diety dla dzici i niemowląt. Nawet małą ilość neurotoksyny pochodzącej z jednego z nawozów może mieć fatalne skutki dla małego organizmu i poskutkowac niedorozwojem mózgu. Jednocześnie zamiana na ekologiczne wersje warzyw i owoców najbardziej wchłaniających nawozy, organizm oczyszcza się już po około 5 dniach- jak podają naukowcy z EWG. Pełną listę Dirty 12 znajdziesz tutaj: https://www.ewg.org/foodnews/list.php