TRENDS- Jesień i zima 2012 czyli podsumowanie London Fashion Week- sezon Fall/Winter 2012-13

Mullberry

SEZON NA MISIA CZYLI SEZON JESIEŃ/ZIMA 12/13 WG LONDON FASHION WEEK


Rozpoczynający się sezon Jesień/Zima 2012-13 to niemal studnia bez dna. Nie za dużo w tym sezonie rewolucji modowych ale jest ciekawie. Otóż w szafie modnej Lejdi znaleźć się powinny następujace pozycje:
·         Coś białego
·         Coś rockowego
·         Coś ludowego
·         Coś pomarańczowego
·         Coś złotego
·         Coś stylizowanego na szafę młodej babci
·         Nieśmiertelny motyw panterki

Czy to synteza trendów wielkich krawców? No może nie do końca. Czym zaskoczył London Fashion Week na ten sezon? Co nowego, co starego a co zdecydowanie nie w naszym guście?


Rockowe inspiracje ciąg dalszy (Rocha, Alexander McQueen)

 Wciąż taplamy się w rockowej stylistyce. To już niemal klasyka jak biała bluzka i czarna spódnica. Skórzane kurtki, spódnice, sukienki, czarność widzę czarność. Kolekcja Johna Rocha to prawie koncert rockowy. Pięknie łączy czarne koronki z futrami, skórami, warstwy, przeźroczystości, modele oversized, dopasowane. Słowem dziewczyna rockowa nie jest nudna.

John Rocha

John Rocha

Futra i przeźroczystości (Christopher Kane- czerwona sukienka, Mullberry, Rocha, McQueen)

Christopher Kane
John Rocha
Futra pojawiły się niemal w każdej kolekcji. Występują w różnej kolorystyce, różnej długości ale zdecydowanie tworzą wizualnie kobiety misie. Otóż niedźwiadek może być także seksowny jeśli futerko narzuci na przeźroczystą suknię albo piękną kreację z koronki babci. Futra się panoszą, wyraźnie jest sezon na misia! Nie należy ich jednak łączyć ze sweterkiem i ciepłymi spodniami a właśnie z kontrastowo, z przewiewnym materiałem.

Neony, pompony, łączenie z motywami zwierzęcymi, kontrastowe zestawienia (Moshino Cheap& Chic, Sister by Sibling)
Moshino Cheap& Chic

Moshino Cheap& Chic

Moshino Cheap& Chic
Sister by Sibling


Jeśli miałabym się obudzić z zimowego snu, to właśnie teraz. Odważne zestawienia neonowe z panterką np. albo swetrem babci z motywem ludowym…czemu nie. To wesoły trend, niczym wizyta w ZOO i obserwacja papug.

Złoto, motywy barokowe, kwiatowe, ciężkie, dywanowe (Jasper Conran, Felder, Felder)
Jasper Conran

Felder and Felder


Dużo w tym sezonie koloru złotego. Pojawia się zarówno solo, jak i w tradycyjnych zestawieniach z czarnym. Czasami jest pokryty barokowym przepychem, ornamentami np. kwiatowymi, innym razem gładki. Niektóre stroje przypominają perski dywan, pełen przepychu i struktur.

Khaki (Alexander McQueen)
Alexander McQueen

Alexander McQueen


Po szalonym lecie, powraca stonowane khaki. Ponownie wchodzą do szeregu militarne kurtki. Zieleń pojawia sie także z motywem kwiatowym. Jakby spokojniejsza wersja letniej łączki, jesienny zagajnik.

Motywy ludowe (Christopher Kane – lampasy, Clements Ribeiro- sukienki z motywami ludowymi. Alexander McQueen, Christopher Kane)

Christopher Kane

Clements Ribeiro
Alexander McQueen

Christopher Kane


O Kochane, jeśli jeszcze nie zainwestowałyście w jakiś folkowy ciuszek, pora się do tego zakupu przekonać właśnie teraz. Po fascynacji kulturą Azteków, na wybiegi wyskoczyły bardziej nam znajome lampasy, motywy kwiatowe, wzory zaczerpnięte z ludowych zasobów. Nosimy je od świtu do nocy. Ze skórzaną kurtką i marynarką do pracy.

Motywy roślinne (Jasper Conran)

Jasper Conran


Jakby nowe…Przykuły moją uwagę bo nie widziałam ich zbyt wiele wcześniej. Nie łączka tym razem, za to bluszcze, jesienne ogrody, powojami oplecione. Są zwiewne, nie kiczowate, bardzo kobiece.
Lata 30ste, 40ste (McQueen)
Alexander McQueen


Talia osy, spódnica z koła. Niczym pin upowa dziewczyna XXI wieku.
Lata 70te (House of Holland)
House of Holland

House of Holland


Sukienki w kształcie litery A, mini, kontrasty kolorystyczne, mini sweterki. Twiggy powraca.
Szkocka kratka, pepitka i neony (Antoni& Alison, House of Holland)
Antoni& Alison

House of Holland


Na salony powraca szkocka krata, wzór pepitki ale tym razem w nietypowym zestawieniu, np. z letnimi neonami. Taki mały dysonans estetyczny, dla odważnych.

Biały nie tylko na ślub (Antonio Berardi. Pringle of Scotland. Alexander McQueen, Clements Ribeiro, Emilio de la Morena)

Antonio Berardi

Pringle of Scotland

Alexander McQueen
Emilio de la Morena

Emilio de la Morena

To chyba przebój tej jesieni i zimy. Wszystkie struktury, warstwy, koronki, futra, skóry. Wszystko białe. Polarny miś po prostu. Ten kolor pojawia się niemal u każdego projektanta!

Spódnice asysmetryczne, wielowarstwowe (Antoni Berardi)

Antonio Berardi

Felder and Felder

Asymetryczne spódnice były chętnie noszone w lecie, w zimie dodano im po prostu kilka warstw. No praktycznie, w końcu nie może nam przemarznąć odwłok. Warstwy, plisy, marszczenia…
Nowa koncepcja na colour block (Antonio Berardi, House of Holland, Pringle of Scotland)

House of Holland

House of Holland

Moshino

Pringle of Scotland

Pringle of Scotland
Antonio Berardi

Łączenie kontrastowych kolorów to nic nowego. Blokowe ich łączenie to był przebój zeszłego sezonu. Na jesieni i w zimie jednak nie będą to proste bloki a raczej fale, zygzaki, nietypowe figury geometryczne.

Ostre kontrasty z udziałem pomarańczy (Antonio Berardi- pomarańcz z czarnym, House of Holland- pomarańcz z lazurowym)
Mullberry

Pringle of Scotland

Oranż moje drogie panie to przebój sezonu. Dumnie wkracza prawie na każdy wybieg. Można nosić solo lub w kontrastowym zestawieniu, np. z lazurowym. Bardzo pozytywny, letni kolor, dojrzały jak owoc  jesienny.

Nietypowe, połyskujące materiały (Christopher Kane)
Christopher Kane

Mieniące się, niepokojące, jakby przestrzenne materiały to część kolekcji Kane’a . Nie jest to galaxy ale nieodzownie  się z kosmosem i „Gwiezdnymi Wojnami” kojarzy.

Słoneczny żołty (Felder Felder)
Felder and Felder

Felder and Felder wyskakuje jak Filip z konopii, nagle pojawia się Słońce! Miejmy nadzieję, że tego nam akurat w nowym sezonie nie zabraknie.

Galaktyka (Emilio de la Morena, połączenie z dzianiną)
Emilio de la Morena

Galaktyka powoli zanika…nie przerażajmy się jednak. Emilio zadbał o jej come back w swojej kolekcji, tym razem zestawia odważnie z dzianinami. Ot takie uziemnienie w kosmicznej przestrzeni.

Kolory dominujące: czerwień (burgund), beż (Jasper Conran, Pringle of Scotland), pomarańcz (Mullberry)- wszystkie odcienie, w ostrych zestawieniach z czarnym lub niebieskim, czerń (wszyscy ją w tym sezonie kochają, a szczególnie Rocha), biel (czystość zaczyna być modna, moda na wieczne dziewice wykracza poza obręb ołtarza), neon (szczególnie róż- ot taki powrót do lat 80’), wciąż zapatrujemy się na otaczajacą nas przyrodę co owocuje kolejnymi odsłonami panterek, leopardów, futer i skór. Jednak w tym sezonie nie pozostawiamy już zwierząt w ich naturalnym otoczeniu i zestawiamy motywy zwierzęce z kontrastowymi, kiczowanymi neonami bądź innym ludzkim elementem pop kultury.

Zatem do wyboru, do koloru, moje panie. A szafa pęka…
Z modowym pozdrowieniem,
Gosia Szwed
Izabela Smolarek
Maria Szymczyk