Sztuka osiągania sukcesu

N

igdy się nie poddawaj, nigdy przenigdy się nie poddawaj – czyli o sztuce wytrwałości w drodze na szczyt Twoich aspiracji.

Winston Churchil, poproszony o wygłoszenie przemówienia dla grupy młodzieży na temat sekretu jego sukcesu, opierając o laskę swe drżące ciało w ostatnich latach życia, z pewnością w głosie, stwierdził: „Jestem w stanie podsumować lekcje mojego życia w siedmiu słowach:”never give in: never, never give in”.  

Był on szanowany za odwagę i wytrwałość, nazwany przez wielu największym mężem stanu wieku dwudziestego. To on posiadał siłę by wesprzeć naród i zainspirować do walki, w czarnych godzinach Drugiej Wojny Światowej. To on z wiarą w sercu zapalał ogień nadziei w innych, gdy nawoływał do walki, mówiąc: „winniśmy walczyć na polach, na ulicach, na wzgórzach, winniśmy nigdy się nie poddać” 
To właśnie historia uczy nas o triumfach wytrwałości. Każdy człowiek sukcesu, przetrzymał bardzo ciężkie lekcje i próby, przed osiągnięciem szczytów sukcesu. 

Wytrwałość i wytrzymałość są składnikami tworzącymi ludzi wielkich. Wytrwałość jest wartością szlachetną oraz gwarantującą sukces w życiu. Jest prawdziwą miarą ludzkiego charakteru a także miarą wiary we własną umiejętność osiągnięcia sukcesu.

Każdorazowo, gdy w obliczu wyzwań bądź rozczarowań przetrwasz je, budujesz tym samym nawyk „wytrwałości”. Budujesz siłę, dumę i poczucie własnej wartości, kształtujesz swój charakter oraz osobowość. Dzięki temu też, stajesz się osobą silniejszą oraz zdecydowaną, a co więcej pogłębiasz poczucie samodyscypliny i siły wewnętrznej. Postępując w taki sposób, budujesz w sobie najpotężniejszą wartość i składnik sukcesu- wartość jaką jest wytrwałość. Pozwoli ona Ci zmierzać ku szczytowi Twoich celów oraz zmierzyć się z wyzwaniami, jakie życie rzuca na Twoją drogę.

Wytrwałość i determinacja

„Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nie nagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne”
Calvin Coolidge
Cytat powyższy obrazuje historie wielu wspaniałych, wyedukowanych, utalentowanych geniuszy, o których nikt nigdy nie usłyszał bądź nigdy nie usłyszy. Osoby te, na swej drodze prawdopodobnie napotkawszy trudności i wyzwania, pochodzące bądź to ze środowiska zewnętrznego bądź też pochodzące z wewnątrz, nie podołali im, a słaba determinacja i wytrwałość zadecydowały o bądź to poddaniu się oraz rezygnacji z ich aspiracji i marzeń.
Współcześni geniusze
   
Steven Jobs, do powyższej definicji, w 1996 roku dodał: „Jestem przekonany, że w około połowie, co odróżnia przedsiębiorców sukcesu od tych, którzy sukcesu nie odnieśli – to wytrwałość”
Zapytawszy o elementy, jakie zaważyły o jego potężnym sukcesie, podając 6 składników, Mark Zuckerberg nazwał je następująco:
1.      Ambicja – to pragnienie osobistych osiągnięć.
2.      Wizja – to obraz tego, czego pragnie się osiągnąć.
3.      Egzekwowanie podjętych decyzji.
4.      Determinacja – wytrwałość, nieustępliwość.
5.      Szczęście – to element, którego w przeciwieństwie do powyższych czterech nie można kontrolować ani nim zarządzać. Jak to przysłowie mówi: „W sporcie i biznesie, szczęście może być najlepszym przyjacielem bądź największą zgubą”
6.      Bycie we właściwym czasie oraz miejscu.

Wytrwałość – jak można się jej nauczyć?

Wytrwałość – to według słownika kontynuacja poczynać pomimo przeciwnością i trudnością.
W celu zoptymalizowania wytrwałości, w pierwszej kolejności należy stać się osobą świadomą procesów, w jakich powstają myśli oraz są zarządzane w sytuacjach, gdy napotykasz trudności i wyzwania na swojej drodze. Należy nauczyć się skupiać uwagę na rozwiązaniach oraz celach, a także na rzeczywistości nas otaczającej, a nie na odczuciach wewnętrznych, które są konstrukcją naszego indywidualnego sposobu myślenia i odczuwania, a nie rzeczywistością. Gdy tylko nauczysz się skupiać uwagę w taki sposób, stopniowo wprowadzisz do swojej podświadomości komendę i strategię, jak radzić sobie z negatywnymi reakcjami na bodźce takie jak trudności czy niepowodzenie, automatycznie.
Dzięki adaptacji takiej strategii, nauczysz się patrzeć na „porażki” z perspektywy lekcji, płynących od życia a po wyciagnięciu z nich wniosków będziesz gotowa skupić uwagę na rozwiązaniach i usprawnieniach. Większa uwaga i skupienie na rozwiązaniach owocuje w lepszych wynikach oraz samorozwoju.

Wytrwałość nie jest sztuką postępowania z Twoimi celami, jest sztuką postępowania z Tobą samym, wewnętrznie

 To ogień, który pragniesz utrzymać w swoim sercu, by rósł on w sile i rozmiarach aż stanie się potężny. Wtedy też wszystko, czego dotkniesz poczuje Twoją siłę i magię, Twoją obecność, Twoją wytrwałość. Wytrwałość przychodzi w parze z byciem przygotowanym. A przygotowanie przychodzi w parze z wytrwałością, która z kolei powstaje na podłożu popełniania możliwych, bądź wszystkich możliwych do popełnienia błędów, lecz nie poddawania się a wręcz przeciwnie, wzrastania w sile i wytrwałości. W lepszym przygotowaniu.
Czynnością, jaką należy wykonywać każdego dnia, jest sprawdzenie na Twojej liście „TO DO”, pozycji: “Zapalać ogień
Czy usprawniłeś dziś swoją kondycję fizyczną, zdrowotną?
Czy usprawniłeś swoje życie w znaczeniu emocjonalnym, mentalnym?
Czy usprawniłeś swoje życie w wymiarze duchowym?
Nie daj się uwięzić w porażkach z przeszłości czy marzeniach na temat przyszłości. Żyj chwilą obecną, rób, co w Twojej mocy – zapal ogień i dziel się swoją siła i pasją z innymi.
Akceptacja faktu, że droga do sukcesu nie jest droga łatwą, lecz pełną trudności i wyzwań, zrozumienie tego faktu zaprowadzi Cię do sukcesu, to klucz do wytrwałości i nieskończonego szczęścia, a szczęście z pewnością dla Ciebie ma unikatowe znaczenie i indywidualną definicję.

Korzyści płynące z umiejętności zarządzania myślami

Dokonując wyboru- by myśleć w sposób pozytywny, eliminujesz tym samym negatywne myśli, które w organizmie spowodować mogą wiele szkód. Dzięki skupieniu myśli i uwagi, doświadczysz poczucia harmonii oraz porządku, a co więcej, podejmując powyższe kroki, zapobiec możesz powstaniu w organizmie poczucia lęku, strachu czy nawet depresji, powstałej na płaszczyźnie negatywnego sposobu myślenia.    

Przetrzymaj do momentu, aż odniesiesz sukces

o   Zidentyfikuj Twoje największe wyzwania na drodze do realizacji Twoich celów, z którymi borykasz się na chwilę obecną. Zaakceptuj fakt, że to właśnie TYmasz z nimi doczynienia, gdyż ich celem jest przetestowanie twojej wytrwałości oraz jak siły mocno pragniesz osiągnąć, co dla Ciebie ważne. Zdecyduj już dziś, że nigdy przenigdy się nie poddasz!
o   Pomyśl przez chwilę o sytuacjach z Twojej przeszłości, w których dzięki wytrwałości osiągnąłeś sukces. Niech będą one dla Ciebie natchnieniem i inspiracją oraz dowodem, że jeżeli raz poradziłeś sobie z podobnym wyzwaniem, to możesz zrobić to ponownie, lecz już jako osoba znacznie silniejsza, która wyciągnęła lekcje z przeszłości!
o   Niech każde wyzwanie jakie przed Tobą stoi, stanie się punktem zwrotnym do rozważań na temat, czego możesz się z tego wyzwania nauczyć. Jakie korzyści to wyzwanie może przynieść w Twoim życiu oraz jakie szanse ono przed Toba otwiera?
o   Zdecyduj także dziś, a najlepiej teraz, że w obliczu wyzwań i trudności, będziesz osobą skupioną na rozwiązaniach oraz sposobach jak wybrnąć z danej sytuacji, czyli być osobą pro-aktywną. Gdy tylko pojawi się wyzwanie, zadaj sobie pytanie: „Co mogę zrobić już teraz, by problem rozwiązać i osiągnąć zamierzony cel?”
Nigdy się nie poddawaj!    
Tekst: Krystyna Litwa