Święta DIY- Baileys i Eggnog

Baileys to świąteczny klasyk. W tym roku postanowiłam zrobić organiczne święta, z serii wiem co jem i piję, nakładam na twarz, włosy . Zatem przyszedł już czas na sporządzenie świątecznych trunków. Dziś proponuję Baileys i Eggnog. Obydwa likiery dosyć ciężkie i zdecydowanie nie polecam nikomu na diecie- mały kieliszeczek to około 65 kalorii. Dziś w wersji klasycznej, którą można udoskonalać w zależności od gustu domowników i gości. W wersji karmelowej wystarczy dodać syropu z karmelu, czekoladowej- rozpuszczoną czekoladę lub nieco więcej syropu czekoladowego, widziąłam także wersje z ekstraktem migdałowym i piernikowym. Natomiast Eggno gmożna przyprawić cynamonem. Zatem do dzieła,lejdiz!

Baileys kawowe
Składniki:
2 jaja
Filiżanka cukru
2 filiżanki śmietanki kremówki
Filiżanka whiskey
2 łyżeczki wanilii (ew. 1 cukru waniliowego)
2 łyżki gorzkiego kakao
2 łyżki kawy rozpuszczalnej
Wykonanie:
Podgrzej whiskey, kakao i kawę w rondelku, aż do rozpuszczenia składników. Ubij jaja na kremową masę, dodaj whiskey i cukier. Ubij śmietankę i dodaj masę jajeczno- kakaowo- kawowo- whiskey. Przelej do butelki/butelek. Trzymaj w chłodnym pomieszczeniu około dwóch tygodni. Najlepiej, żeby butelka była wysterilizowana, zatem wygotuj ją przynajmniej przez 5 minut we wrzątku i ostudź przed nalaniem płynu.

Baileys Last Minute
Filiżanka whiskey/ można zastąpić dobrą wódką
Filiżanka 18% śmietanki (słodkiej)
Łyżeczka syropu czekoladowego ( można zastąpić np. karmelowym)
Puszka mleka skondensowanego słodzonego
3 żółtka
Szczypta soli
Wykonanie:
Wrzuć składniki do blendera, miksuj 30 sekund i przelej masę do butelek. Ten rodzaj Baileys trzeba spożyć w ciągu 12 dni ze względu na użyte w nim surowe żółtka.


Eggnog
Składniki:
6 jaj
2 żółtka
½ filiżanki cukru
4 filiżanki mleka
1 łyżka ekstraktu waniliowego
½ łyżeczki gałki muszkatałowej
1 filiżanka śmietanki kremówki
½ filiżanki wódki (najlepiej waniliowej)
½ filiżanki Baileys
Wykonanie:
Ubij jaja, żóltka z dwoma łyżkami cukru i szczyptę soli w rondelku. Dodaj mleko, cały czas ubijając, podgrzej. Kiedy konsystencja będzie już przypominała gęstą śmietanę i będzie pokrywała łyżeczkę, zestaw płyn z ognia. Przelej przez sito, dodaj likier, gałkę muszkatałową i ekstrakt wanilii. Przykryj,schłodzoną masę wstaw do lodówki, przechowuj do 3 dni. Tuż przed podaniem  dodaj śmietanki.