ŚRODA PODRÓŻNICZKI- Laponia, kraj elfów i Św. Mikołaja

Z wizytą w kraju ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Dziś nietypowo- odwiedzamy słynące z zimowej aury państwo, które mimo to zachęca do przybycia o każdej porze roku. Laponia słynie z dzikiej, nieskażonej przyrody, przyjaznych ludzi, wyjątkowej flory i fauny, z najsławniejszym towarzyszem Mikołaja- reniferem na czele. Kultura tego kraju to mieszanka wpływów sąsiadów- Szwecji, Finlandii, Norwegii oraz Rosji. Jeśli jesteś typem świetnie zorganizowanej osoby- proponuję zabukować wycieczkę na święta już teraz. Jeśli jesteś zwolenniczką sportów ekstremalnych- wybierz się do Laponii już teraz- dziewiczo piękne strumienie przecinają cały kraj i zachęcają np. do raftingu.


Wbrew pozorom region tętni życiem i to przez cały rok. Oczywiście zima jako najdłuższa pora roku w Laponii oferuje niezapomnniane eskapady śnieżne, w towarzystwie polarnych misiów, reniferów, wilków i psów husky, ciągnących nasze sanie. Śnieg gwarantowany, zatem kraj idealny na wyprawy narciarskie. W Północnych regionach kraju śnieg sięga nawet do wysokości 1-1.5 metra! Wbrew pozorom wciąż mnóstwo tu słońca.
Dla amatorów wiecznej jasności polecamy lato w Laponii- w niektórych regionach kraju noc nie zapada nawet przez dwa miesiące a temperatury wachają się pomiędzy 10 a 25 stopni. To czas kiedy natura zachwyca, krystalicznie czyste wody przemierzają koryta, zachęcając do podjęcia wyzwania i zasmakowania sportów ekstremalnych tj. np rafting czy canoeing.
Laponia oferuje szereg możliwości zakwaterowania, od campingu, poprzez pokój w śnieżnym hotelu czy chatki z dala od cywilizacji, aż po luksusowe ośrodki Spa.
Oczywiście możecie się wybrać nie tylko do stolicy Laponii- Rovaniemi (na Kole Polarnym), gdzie zamieszkuje Św. Mikołaj. Do wyboru macie co najmniej 10 regionów w całym kraju, słynących z różnych atrakcji.


My wybierzemy się dziś z wizytą do opiekuna świąt Bożego Narodzenia. Miasteczko św. Mikołaja znajduje się niedaleko centrum. Wioska Mikołajowa oferuje dużo atrakcji, w tym jazdę na saniach, spotkania z elfami, Św. Mikołajem, panią Mikołajową, galerię rzeźby lodowej. W świątecznym domu możemy nauczyć się nieco zwyczajów i tradycji z całego świata, w tym z Polski!
Wokół miasteczka możemy również do woli używać wyciągów narciarskich i podziwiać naturę w parkach narodowych. Wiele osób przyjeżdza tu także na zakupy i imprezy, oferowane przez liczne kluby nocne. Do Rovaniemi dotrzemy samolotem np.z Helsinek(Finlandia). Podróż trwa około godziny. Możemy tu dotrzeć także koleją. Jazda skuterem śnieżnym na pewno zachwyci każdego wielbiciela biaego szaleństwa. Jeśli wybieramy się do Laponii całą rodziną warto skorzystać z pakietów wycieczkowych, oferujących kilka atrakcji w dużo niższej cenie,np. pakiet letni dla rodziny to wydatek około 100 Euro.
Na miejscu możemy się poruszać autobusami, taksówkami a do ośrodków narciarskich tzw. Ski Bussem.
Do Laponii można się wybrać na własną rękę lub skorzystać z jednej z ofert touroperatorów, np. Thomsona z UK (ceny od około 400 funtów za 3/4 noce z wyżywieniem), First Choice (około 500 funtów za 3/4 noce), Monarch- około 700 funtów za osobe dorosłą na 7 dni, wliczone atrakcje,  w tym spotkanie ze Św. Mikołajem.


Jeśli wycieczka śladem Mikołaja nie jest w Twoim zasięgu, polecamy alternatywne rozwiązanie. W UK możemy się wybrać do Mikołajowego miasteczka, wzorowanego na Lapońskim oryginale. Znajduje się ono w hrabstwie Kent.W ofercie jest widowisko teatralne o tematyce świątecznej, spotkanie ze  Św. Mikołajem, paspzort elfa, jazda na łyżwach, wizyta w fabryce zabawek, gotowanie z mamą Mikołajową, podziwianie prawdziwego renifera.Bilety w cenie 44.50 do 62.50 funtów. Rezerwacje na www.laplanduk.co.uk

Alternatywnie możemy także namówić nasze dzieci do wysłania listu do Mikołaja już w październiku, podobno odpisuje na każdy list! Oto cenny adres, pod który należy kierować korespondencję: Santa Claus, Santa Claus Main Post Office, FI-96930 Arctic Circle Św. Mikołaj operuje wszystkimi językami świata;-) 
Gosia Szwed
Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony promocji Laponii