ŚRODA PODRÓŻNICZKI- Iwona zabiera nas na kolejną krótką wycieczkę do swojego drugiego domu, jakim stałą się dla niej Irlandia

Baltimore, co Cork

Dzisiaj zapraszam Was do odwiedzania kolejnej miejscowości w West Cork.
Baltimore to portowa wioska w uroczej zatoce, z której wypływają promy na pobliskie wyspy: Sherkin Island, Cape Clear Island, czy Carbery`s Hundred Isles.
Irlandzka nazwa wioski Dun na Sead pochodzi od nazwy zamku O`Driscoll Castle, który, niedawno odrestaurowany, góruje nad miejscowością i jest dostępny do zwiedzania.

Główną atrakcją miejsca jest Baltimore Beacon – dawny znak nawigacyjny u wejścia do portu Baltimore. Jest to pomalowany na biało wysoki kamienny stożek. Nazywany jest też Lot`s Wife, w związku z tym, że przypomina trochę kobiecą postać (chodzi tu o biblijną żonę Lota, zamienioną w słup soli).

Baltimore Beacon został zbudowany w 1798 roku na wysokim klifie, z którego rozciąga się widok na Ocean Atlantycki. Nieopodal jest wyspa, na której widać jego następczynię – zbudowaną później współczesną latarnię morską.

Jest to wspaniałe miejsce, gdzie można podziwiać specyficzne piękno irlandzkich klifów i urok surowego, ale jakże zachwycającego krajobrazu.

Teren ten porośnięty jest obficie wrzosami i paprociami. Liczne jaskinie zaś dodają skałom uroku i tajemniczości.

Można tam wracać bez końca i wciąż na nowo odkrywać to, co Irlandia ma najlepszego do zaoferowania, czyli świetny sposób na spędzanie wolnego czasu (a do tego w większości tego typu miejsc bezpłatny lub jedynie za symboliczną opłatą)  propagując przy okazji zdrowy, sportowy tryb życia – zwiedzanie i podróżowanie.


Tekst i zdjecia- Iwona Anna Ryś