ŚRODA PODRÓŻNICZKI- Irlandzka przygoda z Iwoną Anną Ryś

WODOSPAD TORC

IRLANDIA- PARK NARODOWY KILLARNEY


Park Narodowy Killarney rozciąga się na obszarze 10,236 ha,  na których są zarówno góry, jeziora, jak i otaczające je lasy. To pierwszy tego typu obiekt, jaki powstał w Irlandii w 1932 roku. Widoki jakie tam można podziwiać zapierają dech w piersiach, szczególnie kiedy niebo jest bezchmurne.
Nam udało się zastać taką pogodę, co zaowocowało wieloma zdjęciami, które stanowią tło do tego artykułu. Miejsce to jest jednym z podstawowych postojów na tzw. Pierścieniu Kerry (Ring of Kerry), który jest głównym szlakiem turystycznym regionu.

Na terenie Parku Narodowego jest dużo wzniesień takich jak Mangerton, Torc, Shehy i Purple Mountains.  Natomiast w zachodniej części parku wznosi się MacGillycuddys Reeks – najwyższy górski grzbiet Irlandii.
Teren ten był zasiedlony przez ludzi od conajmniej Ery Brązu. Znaleziono pozostałości kopalni miedzi na pobliskiej wyspie Ross, na której znajduje się też okazały zamek. Jest to XVw. zamek typu wieża otoczony murem obronnym. Został wybudowany przez ród O’Donoghues. Do dziś przetrwały niestety tylko dwie z czterech okazałych baszt. . W XVIIw. zamek został przebudowany, a obecnie jest odrestaurowany i otwarty dla zwiedzających.
W tym samym roku, gdy utworzono Park Narodowy, ufundowano również posiadłość Muckross dla hrabstwa Killarney. O tym interesującym zabytku opowiem innym razem.
MUCKROSS ABBEY
W parku znajdują się ruiny Muckross Abbey – opactwa wybudowanego przez Franciszkanów w 1448r. Ten zabytek religijny był kilka razy niszczony przez najeżdżców i za każdym razem odrestaurowywany na ile pozwalały możliwości. Głównym punktem tego miejsca jest centralny dziedziniec, na którym rośnie potężny cis otoczony przez klasztorny krużganek.
Na terenie parku znajduje się też inny archeologiczny punkt, pochodzący z ery wczesnego chrześcijaństwa – Inishfallen Abbey.  Ten klasztorny zabytek został zbudowany w VIIw. przez St.Finian the Leper  na Inishfallen Island i stanowił ważny punkt religijny aż do XIVw. Mnisi opisywali tam historię Irlandii i uznaje się, że nazwa jeziora, nad którym wznosi się klasztor Lough Leane wywodzi się właśnie od tego miejsca. Oznacza ona bowiem Jezioro Wiedzy. Rozciąga się ono na obszarze ok. 19 km2.
W Parku są jeszcze dwa jeziora oprócz wspomnianego już przeze mnie Lough Lake (lower lake)  – położonego najbliżej  popularnego wśród turystów miasta Killarney (Irlandzka nazwa – Cill Áirne) . 
LOUGH LAKE
Są to:
* Muckross Lake (middle lake) – najgłębsze z jezior, o maksymalnej głębokości 73.5m, u stóp Torc Mountain. Jezioro to wyznacza geologiczną granicę pomiędzy piaskowcami na południu i zachodzie a wapiennymi wzniesieniami na północy
* Upper Lake – najmniejsze z trzech jezior parku. Podobnie jak nad Muckross Lake – znajdują się tam liczne jaskinie wydrążone przez wodę w górach wapiennych. Największe możemy jednak zobaczyć nad jeziorem opisanym powyżej
UPPER LAKE
Wspomniane przeze mnie jeziora stanowią prawie 1/4 powierzchni parku i choć nierozerwalnie ze sobą powiązane, to każde z nich ma swój unikalny ekosystem. Łączą się ze sobą w miejscu popularnym turystycznie zwanym the Meeting of the Waters. Jeziora powstały około dwadzieścia tysięcy lat temu na skutek cofania się lodowca.
Inną atrakcją parku jest wodospad położony u podnóża góry Torc – Torc Waterfall, który ma 18 m. wysokości.Według legendy w pobliżu tego miejsca zaczarowany dzik zabił legendarnego bohatera- Fionn Mac Cumhai. Od nazwy „Torc” oznaczającej „dzik”, powstała właśnie nazwa tego spektakularnego wodospadu. Jest malowniczo położony wśród bujnej roślinności.
Łatwo do niego dojechać z położonego w odległości ok. 8 km Killarney. Jest to rozwinięte turystycznie miasto z mnóstwem okazałych hoteli, które czynią je turystycznym centrum całego regionu Munster.
PARK NARODOWY ZIMĄ
Miejsce to nas oczarowało, dlatego bywamy tam dość często. Teren jest rozległy i zawsze można zajrzeć do innego, równie interesującego, zakątka. Co ważne, wstęp na teren parku, jak i same parkingi, są bezpłatne.

Tekst i zdjęcia: Iwona Anna Ryś