ŚRODA PODRÓŻNICZKI- Irlandia, „Lisselan Gardens”

Lisselan Gardens, Clonakilty, co Cork

Interesującym miejscem, które chcę Wam dzisiaj przedstawić są „Ogrody Lisselan” w Clonakilty, w Irlandii.
Ogrody te powstały w połowie XIXw dzięki rodzinie Bence-Jones. Wykorzystane zostało naturalne ukształtowanie terenu w uroczej dolince przez którą przepływa rzeka Argideen.
Lisselan House – posiadłość na tym terenie – została zbudowany w latach 1851-1853, a pierwszym jej właścicielem był William Bence-Jones. Dom w stylu francuskiego pałacyku zaprojektował Levis Vuliamy.


Dodatkowe skrzydło budynku zostało dodane później według projektu sir Thomas Newenham Deane, który również zaprojektował domek przy frontowej bramie.

Interesującą częścią tego miejsca są: Rock Garden i Azalea Gardens znajdujące się poniżej domu. Kryją one wiele przykładów niezwykłej roślinności pośród licznych spacerowych alejek.
Za Lissehan House jest  uroczy zakątek, gdzie możemy odpocząć na ławeczce i podziwiać piękne rzeźby kobiet wyglądających niczym greckie boginie.
Za tym zakątkiem znajduje się niewielki zagajnik, w którym rosną świerki, ostrokrzewy, czy bardziej niezwykłe dla tego miejsca akacje lub eukaliptusy.
Schodząc zaś schodkami w dół, mijamy Rockery, czyli ogród różany i przechodzimy przez wspomniany już przeze mnie Azalea Garden i znajdujemy się w miejscu zwanym Water Garden. Prowadzi do niego drewniany mostek.

W tym wodnym ogrodzie znajduje się staw porośnięty liliami, które niewątpliwie dodają uroku temu miejscu, zwłaszcza wtedy, gdy kwitną.

 

Idąc wzdłuż żywopłotu z buków, docieramy do Kitchen Garden, czyli ogrodu warzywnego, gdzie nasz wzrok cieszy bogactwo owoców i warzyw, a także rabatek pełnych kolorowych kwiatów. Można skosztować truskawki, maliny, czy agrest.

Główną ścieżką spacerową jest The Lady’s Mile Walk wzdłuż rzeki, która prowadzi do Rhododendron Garden.

 

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest popularne pole golfowe. Jest ono dwupoziomowe – z doliny na znaczne wzniesienie prowadzi kolejka linowa. Z tego względu jest to jedno z najbardziej interesujących pól golfowych i wymaga od graczy dużych umiejętności. Utrudnieniem w grze jest kilka zbiorników wodnych położonych pomiędzy poszczególnymi dołkami.

W centrum Ballinascarthy jest natomiast niezwykły pomnik z metalu przedstawiający pierwszy model słynnego Forda T. Upamiętnia on rodzinę Ford, bowiem w Ballinascarthy urodził się ojciec Henry`ego – William, skąd wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że można wsiąść do tego wehikułu i na chwilę cofnąć się w czasie.
Nieopodal tego miejsca znajduje się dom rodzinny Henry’ego Forda. Niestety stworzenie muzeum jest cały czas w planach, a sam budynek niszczeje.
Warto odwiedzić to ładne miejsce – „Ogrody Lissellan” są czynne w każdy dzień tygodnia od 9 do 17 , natomiast w latem aż do zmierzchu. Opłata też nie jest wygórowana – 5 Euro od osoby, a dzieci do lat 12 mogą tam przebywać bezpłatnie.

Tekst i zdjecia: Iwona Anna Ryś