Śmiercionośne pająki w bananach!

Autor: Gosia Szwed

Jajeczka jednego z najbardziej jadowitych pająków na świecie- Wałęsaka Brazylijskiego zostały znaleziony przez pewną Brytyjkę wśród bananów zakupionych w Tesco, w Essex. Nie bez powodu nazywa się je morderczyniami z czarnym brzuchem bowiem to nabardziej jadowite pająki na świecie. Ich ukąszenie wywołuje w najlepszym wypadku silne bóle, pobudzenie, nadmierną potliwość, arytmię,problemy z oddychaniem, w gorszych przypadkach- porażenie nerwowe i śmierć. Oryginalnie pająki zamieszkują tereny Południowej Ameryki, w tym: Peru, Kostarykę, Boliwię, Brazylię, Wenezuelę, Ekwador, Paragwaj, Gujanę i Kolumbię. Bananowiec jest ich naturalnym środowiskiem ich życia, podobnie jak kopce termitów, przewrócone kłody drzew czy kamienie.
Kokon z jajeczkami to nie jest odosobniony przypadek w Wielkiej Brytanii. 10 miesięcy temu podobny przypadek zdarzył się klientce supermarketu Sainsbury’s i rodzinie w lokalnym sklepie One Stop.
Podobnie jak w tamtych przypadkach i tym razem Brytyjka zadzwoniła do inspekcji zajmującej się dezynsekcjami i dezynfekcjami. Specjaliści we wszystkich przypadkach zidentyfikowali pająka jako Wałęsaka Brazylijskiego i zarządzili opuszczenie domów. Jednak w przypadku pierwszej klientki, pająki się wykluły i rozpoczęły wędrówkę po domu. W przypadku klientki Tesco, pozostały w jajeczkach, które nie podejrzewając zagrożenia, kobieta odkurzyła i wyrzuciła zawartość odkurzacza do śmietnika. Obydwa przedmioty skonfiskowano.
We wszystkich przypadkach supermarkety zapłaciły na dezynsekcje, w przypadku klientki Tesco także za nowy odkurzacz i śmietnik, a mediom sprzedały informację PR: „że problem rozwiązany i dostawca zostanie szczegółowo sprawdzony, żeby spełniać standardy narzucane przez sieci”. Dzięki tej informacji coraz więcej osób zgłasza się do inspekcji sanitarnych w celu sprawdzenia tropikalnych owoców z podejrzanym nalotem. Ostatnio zostałam poinformowana o przypadku Polki, która znalazła opuszczony kokon na bananach z Lidla.
W marcu tego roku setki jajeczek pająka na bananach zostały także znalezione przez rodzinę ze Staffordshire w lokalnym sklepie (One Stop). W 2008 roku pająki wśród bananów znaleziono w sklepie Co-op, w Kent.
Wałęsak pojawił się także w polskim sklepie w Lipnie w 2012 roku. Wówczas sklep został zamknięty i poddany szczegółowej dezynsekcji. Doniesienia o pająkach znalezionych w bananach pojawiają się co jakiś czas z każdej części świata. Aby uniknąć spotkania z morderczym pająkiem, należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze tropikalnych owoców.
Na co należy zwrócić uwagę, kupując banany:
  • Czy nie ma na nich podejrzanego, białego nalotu
  • Każdego banana należy dokładnie obejrzeć z każdej strony
  • Unikać kupowania bananów z niewiadomego źródła (np. na lokalnych marketach)
  • Jeśli przypadkiem odkryjesz białą narośl, wyglądającą podobnie jak pleśń, natychmiast dzwoń do lokalnego Pest Control Office
  • Jeśli zauważysz pająka w wyglądzie nieco podobnego do tarantuli, również dzwoń do Pest Control i natychmiast opuść dom
Jeśli pająk ugryzie:
  • połóż się bez ruchu, zapobiegając rozprzestrzenianiu się toksyny po całym organizmie
  • zastosuj ucisk powyżej miejsca ugryzienia, np. za pomocą bandaża uciskowego
  • przemyj ranę po ugryzieniu wodą z mydłem
  • natychmiast zadzwoń do lekarza, który powinien przyjechać z zastrzykiem, który zneutralizuje działanie jadu pająka