RAK w SZPILKACH- W zdrowym ciele…praktyczny przewodnik dietetyczny. ZMIEŃ STYL ŻYCIA, ZAPOBIEGAJ

DESIGNER: AMI GOODHEART
PHOTO: TED SABARESE

Nie daj się bestii!

Aż 80.000 przypadków raka- jedynie w Wielkiej Brytanii -można uniknąć dzięki właściwej, zdrowej diecie i ćwiczeniom fizycznym. Jedzenie tłuste np. nie tylko wpływa na zwiększenie ryzyka chorób serca, ale także nowotworów. Aż 42 % tej liczby to przypadki raka piersi. Alkohol jest odpowiedzialny za 13.000 przypadków raka w każdym roku.
Zatem zapobieganie chorobie to zmiana stylu życia, nic drastycznego, jedynie omijanie tego co szkodzi, jedzenie tego co zapobiega i regularna gimnastyka. Dużą rolę w zapobieganiu nowotworom odgrywa stan ducha. Stres, brak równowagi w organiźmie powoduje zwiększenia ryzyka wszelkich anomalii, w tym nowotworu. Dziś zatem o żywieniu. Ja już wprowadzam zmiany w swojej diecie, a Ty?Co to jest rak?

Jako nowotwór definiuje się ponad 100 jednostek chorobowych. Każdą z nich charakteryzuje anormalny przyrost komórek i formowanie guzów.
PIRAMIDA DIETY ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ
LEKCJA PRAKTYCZNA:

*60% talerza powinny zajmować warzywka, owoce i  żywność pełnoziarnista

* pij dużo wody, wypłukuje toksyny i wszelkie niepotrzebne substancje

* zapomnij o białym kolorze…biały cukier, mąka, ryż, ziemniaki, makaron zastąp mniej przetworzonymi produktami pełnoziarnistymi
* zapomnij o szybkich zupkach chińskich, jedzeniu z puszki , mielonkach czy tym z bardzo długą datą spożycia- im bardziej przetworzone jedzenie, tym gorsze dla Twojego organizmu
* staraj się zmniejszyć spożycie mięsa, szczególnie czerwonego, jedynym wyjątkiem jest kurczak  i indyk. Najlepsze są ryby, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które zapobiegają nowotworom.
JEDZENIE POMOCNE W TERAPII RAKA PIERSI
* ogranicz spożycie alkoholu

* staraj się na talerzu stosować zasadę tęczy– im wiecej kolorów warzyw i owoców, tym więcej witamin spożywasz

* uwzględnij w swojej diecie jaja, tofu, grzyby i tłuste ryby jako źródła witaminy D, już nie wspominając o naturalnym słońcu! Witamina nie zapobiega jedynie krzywicy, jest także naturalną ochroną przed rakiem.

* owoce cytrusowe, brokuły, kalafiory, kapusty to warzywa, które nie tylko zapobiegają nowotworom ale także skutecznie detoksyfikują chory już organizm

Ciesz się jedzeniem!

Jedz wolno, z zadowoleniem, nie w biegu. Usiądź, zjedz i zastanów się nad swoim życiem. Planuj posiłki, żeby głód nie zastał cię np. na stacji, gdzie jedyną opcją będzie niezdrowa przekąska.
ZMIEŃ STYL ŻYCIA, ZAPOBIEGAJ!

Tekst przygotowany na podstawie materiałów fundacji Cancer Recovery (www.cancerrecovery.org.uk)