RAK w SZPILKACH- Skutecznosć nowej metody leczenia nowotworów potwierdzona

Własny system immunologiczny leczy raka

Wyniki badań opublikowano dzisiaj  w czasopiśmie Science Translational Medicine. Kolejne próby modyfikacji komórek przyniosły doskonałe efekty w postaci wyleczenia pozornie nieuleczalnych form raka.  Chodzi o wykorzystanie własnego systemu immunologicznego w walce z niechcianymi- nowotworowymi modyfikacjami. O podobnych badaniach pisaliśmy już w Raku w Szpilkach: http://www.lejdizmagazine.com/2013/01/rak-w-szpilkach-rak-w-odwrocie.html
Tym razem próby przeprowadzono w USA. Metoda jest bardzo obiecująca. 7 letnia dziewczynka chora na ciężką postać białaczki została poddana terapii i badania potwierdziły, że zaledwie po kilku dniach nowotwór się cofnął. Proces zabijania nowotworowych komórek potrwał jedynie 8 dni! Nie miała przeszczepu ani chemoterapii. Terapia jest szybka i efektywna.

Zmodyfikowane genetycznie białe krwinki są wstrzykiwane pacjentom i to one podejmują walkę z rakiem. Wchodząc nieco w szczegóły terapii- do białych krwinek pacjenta dodawany jest rodzaj wirusa poza organizmem osoby chorej, następnie modyfikacja jest wstrzykiwana do organizmu i walczy z komórkami nowotworowymi. Metoda została wykorzystana w walce z białaczką, ale naukowcy obiecują, że będzie mogła także być wykorzystywana do leczenia innych form nowotworów.

Niestety terapia może mieć także skutki uboczne. Organizm poddany działaniu zmodyfikowanych komórek może powodować odpowiedź organizmu w postaci np. gorączki, spadku ciśnienia, a u jednego z pacjentów spowodował kilkudniową śpiączkę. Tym nie mniej pacjent, który zapadł w śpiączkę, obudził się wolny od nowotworu.

„To bardzo ekscytujące, rozwój nowej alei terapii dla pacjentów z rakiem”, mówi dr Aaron Rapoport, Gary Jobson- profesor Onkologii Medycznej Uniwersytetu w Maryland School of Medicine i Marlene i Stewart Greenebaum Centrum Onkologii. „Dzięki tej nowej technologii transferu genów, jesteśmy w stanie zaprojektować pacjenta komórki odpornościowe atakują własne raka”.Terapia nie jest jeszcze dostępna w Europie ale prowadzone są intensywne starania, aby wkrótce zaczęto stosować metodę walki z chorobą na większą skalę.

Źródło: http://abcnews.go.com

 NHS wprowadza test pozwalający na bardziej efektywne leczenie raka!

Osoby, które doświadczyły nowotworu u siebie lub w rodzinie, wiedzą jak ważna jest szybka i prawidłowa diagnoza nowotworu. Prawidłowa diagnoza owocuje zazwyczaj szybkim podjęciem właściwego leczenia i większą szansą na pokonanie nowotworu. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie umożliwili chorym pacjentom przeprowadzenie szczegółówego testu modyfikacji nowotworowych w organiźmie, co daje potencjalnie większe szanse na wyleczenie choroby! Rak jest często opisywany jako choroba genetyczna a sam test służy wykryciu 9 modyfikacji w 46 genach zanim te dadzą o sobie znać. Są prowadzone intesywne badania nad możliwością badania aż 150 genów.
Ten multifunkcyjny test jest już dostępny dla pacjentów i refundowany w Wielkiej Brytanii. Koszt jednego testu genetycznego to £300. To znacznie mniejszy wydatek niż dobieranie przypadkowych leków i leczenie bez rezultatu.

Źródło: http://www.biosciencetechnology.com